Mixtura Betta

Food for your bettas
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare, pentru betta care ii trec de la artemia salina (>6-7 sapt) si pana la separare (15-18sapt) eu folosesc urmatoarea mixtura:

Reteta:
- 1 Kg inima curcan proapata (se poate si congelata)
- 1 Kg ficat curcan proaspat (se poate si congelat)
- Spirulina
- Calciu lactic (2 pastile)
- Spanac ~100g
- 1/5 dintr-un catel de usturoi
- optional 5 rondele de morcov

Cum se face:
- Se curata inimile si ficatul de tot ce inseamna grasime, vene, etc.
- Se taie in mai multe bucati inimile si ficatul
- Se tin cam 5 minute sub un jet de apa (separat)
- Se fierb separat inimile si ficatul, cam 10 minute, pana cand primesc o culoare alba si sangele iese din ele
- Se clatesc cu apa rece 30 secunde
- Se pun intr-un vas bucatile de inima si ficat
- Se adauga in vas
           - 2 pastile calciu lactic, dupa ce acestea au fost zdrobite intre 2 linguri
           - spanacul, care trebuie sa fie maruntit, asta daca nu este congeleat si gata maruntit (dar trebuie decongelat in prealalbil)
           - Spirulina
           - rondelele de morcov, care au fost in prealabil fierte

Totul se "sparg"/amesteca cu un bleder, mixer, pana cand totul devine ca un pireu.
Se pune mixtura in pungi de plastic, rectangular, plat in congelator pentru stocare.

Aceasta mixtura o folosesc si la alti pesti, dar cu un continut mai mare de vegetale pentru guppy de exemplu.

Ce pareri aveti, contraindicatii si eventual oportunitati de optimizare.
Aceasta mixtura este una low cost, in varianta inima de vita.

PS: aceast reteta am facut-o eu din ce am vazut pentru discus si de la un coleg canadian care creste betta, dar el pune mai multe minuni in aceasta.
Ultima oară modificat 11 Feb 2013 15:30 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu prea vad rostul calciului lactic.
In rest ... as adauga si niste betacaroten. Sau in cazul pestilor rosii, as inlocui spirulina cu astaxantina.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salut,
astaxantina unde se poate gasi?
betacaroten cred ca vine din morcov si daca nu ma insel si din ficat.

Calciul lactic este pentru sistemul osos.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

La partea cu fierberea inimii de curcan nu sint deacord deoarece prin fierbere distrugi / schimbi total compozitia. In loc de morcov as inclina sa folosesc boia de ardei rosu (de preferat gogosar sau capia)
Daca este strict pentru betta as renunta la spanac, betta fiind un carnivor, si poate ca as baga ceva multivitamine plus ceva vitamina E .
Asta daca as face o mixtura ceea ce nu voi face preferind hrana vie, cea congelata (artemia, larve rosii) si cea dedicata (iesi mult mai ieftin si calitatea este net superioara (obtinuta prin cercetari care au durat ani de zile si in conditii de igiena maxima)

Astaxantina o mai gasesti pe la discusari dar este foarte scumpa (100 lei / 50g)
Ultima oară modificat 12 Feb 2013 08:19 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Asta daca as face o mixtura ceea ce nu voi face preferind hrana vie, cea congelata (artemia, larve rosii) si cea dedicata (iesi mult mai ieftin si calitatea este net superioara (obtinuta prin cercetari care au durat ani de zile si in conditii de igiena maxima)
si eu tot asa gandesc! poate sunt si mai comod...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Buna,
- Fierberea este defapt o spalare.. nu se tine la fiert.. pana cand poti sa o mananci.. se tine doar sa-i schimbe un pic culoarea ca sa se poata spala sangele afara.
- Am sa incerc faza cu boiaua... nu am luat-o in considerare pana acuma
- Folosesc spanacul sau Salata verde, pentru continutul de vitamine. Am emotii sa cumpar multivitamine sau vitamina C din comert, pentru ca de obicei mai au ceva prin ele, gen calciu si magneziu, ca exemplu, si nu stiu cum reactioneaza. Unii crescatori baga Omega3 si Omega 6... dar...keep it simple
- La acest pret Astaxantina iese din discutie

:021: Eu nu folosesc niciodata hrana congelata, din comert, pentru acvaristica. Atat eu cat si colegi de-ai mei s-au fript de multe ori cu ea. EU personal m-am ars de 3 ori si de atunci pentru mine nu mai exista.

Da, hrana vie este foarte buna ,dar inafara de Grindal si Artemia, care le dau din cand in cand, nu as da altceva, datorita parazitilor care vin odata cu hrana in cauza. (gen tubi.. niet)

Un alt aspect:
Eu dau aprox 9RON pe Kg de inima si cam 16RON/kg ficat, direct de la macelarie. Restul ce mai pun, oricum am prin casa.

Gandeste ca la 25-30 Ron, am 2Kg de hrana. Am sa fac un filmulet, ce inseamna pentru betani cand arunc un cubulet in acvariu. Este ca un  roi de albine.

Un alt aspect este si ca nu-mi ocupa timp si spatiu. Am culturi de Grindal si Artemia si cam atat.

Eu vreau doar sa spun ce fac, nu indic nimanui sa faca la fel. Vreau doar sa prezinta o alternativa, care la mine funcioneaza, pana acuma.

:sign0151:
Ultima oară modificat 12 Feb 2013 12:33 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Daca totusi ti neaparat sa folosesti salata sau spanacul incearca sa iei de undeva de la tara deoarece cele care le gasesti la piata sint crescute in general cu multi fosfati si azotati care nu sint recomandati la pesti.
Daca vrei sa-ti congelezi artemia poti sa-ti faci concediul la lacul sarat si iei cite vrei pe moca (cu o lada frigorifica)
Daca te hotarasti sa folosesti boia incearca sa cumperi naturala de la tarani nu din comert sau sa iei din ungaria Paprika cu cit mai putine adaosuri in ea sau sa iti faci singur si aici intervine aceeasi problema ca si la salata sau spanac.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Mănânc și eu ce faceți voi acolo! LOL
ai mei (maturii) mănâncă tubifex 7 mese/10, atison betta pro 2 mese/10 si chironomide (libelule) 1 masa/10...
Nu vad vegetale toată viața lor!

Nu zic că e bine sau rău, doar că așa îi hrănesc eu!


Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

liviulik.. vie sau congelata?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

vie de obicei! congelata doar ocazional
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Ce face doar el pentru ca ai mei maninca tubi 8/10 si sera san 2/10 iarna iar vara 6-7/10 tubi, 1-2/10 daphnia, 2/10 sera san.
Am avut si eu o tentativa de a-mi face mixtura si am ajuns la concluzia ca e prea scumpa (foloseam inima de vita, cod, surimi, astaxantina sau spirulina, boia, spanac) plus ca nu o mincau cu aceeasi dragoste cum maninca tubi sau purec viu.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Sti de ce n-as folosi mixtura "facuta" de tine?
Pt ca, puse in blender, toate componentele formeaza o pasta, pasta care in contact cu apa se diusperseaza in masa ei.
Probabil ai sa spui ca o dai congelata si pot musca din ea, insa ... n-as face treaba asta intr-un bazin cu puiet (sa dau congelat) .
Data printr-o masina de tocat, d-aia clasica, ar fi altceva. Insa aici as scoate vegetalele. Si aici intervin spirulina si betacarotenul din farmacii.
Astaxantina o gasesti ceva mai ieftina pe la americani, dar niciunul nu trimite in Europa. Pt asta e bine sa ai pe cineva acolo  ;D
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

:-X

Cum am spus, tubifex viu mi se pare riscant... prea riscant.
Cum imi dau seama ca mananaca acea pasta este ca vad resturile dupa procesare, a doua zi.
Daca dau granule, sau alt tip de mancare, nu curat asa de des... + ai mei se omoara dupa ea.

Ceva de genul folosesc si alti crescatori, dar inima de vita, dar iese foarte scump. Curcanul este alternativa low cost. :king

In legatura ca sa o mixez in bucati mai mari, mi se pare o ideea buna.
Schimb apa cam relativ des si nu apuca sa se strice apa.

Eu las si o bucata de inima si un ficat la congelator si o data pe saptamana dau pe o razatoare si dau 4-5 firisoare la fiecare.
Ultima oară modificat 12 Feb 2013 15:44 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns