cu ce hranim betta adult?

Food for your bettas
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Asteptam detalii...
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

este o hrana plutitoare?
ce continut proteic are?
ce dimensiuni au granulele?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
white_betta
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 71
Membru din: 02 Mar 2010 17:06
Localitate: IASI
Contact:

Mi-a raspuns Viorel la pm.
Se pare ca m-am inselat ..nu e olandeza...e daneza..nu stiu de ce traiam cu ideea de olandeza..in fine...
Hrana e produsa de Aller Aqua..e pentru toate tipurile de pestii de crescatorie...si o vinde cu 40 ron/kg....doar atat mi-a zis...
Duminica ma intalnesc cu el si poate aflu mai multe...sau poate caut sa vad la producator de continut proteic..etc.etc..
Cat despre granulatie si floating...e la fel ca TetraDiskus
Ultima oară modificat 10 Iun 2010 12:04 de către white_betta, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cat despre granulatie si floating...e la fel ca TetraDiskus
E vezi?! asta nu-mi place, din ce stiu eu tetradiskus nu pluteste mai mult de 5 secunde iar eu nu prea agreez sa manance pestii de pe jos! si nici ei!

asta e motivul pt. care prefer Atison Betta Pro...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
white_betta
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 71
Membru din: 02 Mar 2010 17:06
Localitate: IASI
Contact:

Eu le dau cate 3-4granule/1peste la o masa...si nu apuca sa se scufunde.
Produse de la atison n-am folosit pana acum...de cate ori m-am uitat dupa mancare sau conditioneri de la ei prin magazine n-am gasit.....poate am sa-mi fac comanda online sa fac si eu o proba...momentan sunt foarte multumit de ce am folosit...
Ca sa o iau pe de alta parte ....80% din hrana bettanilor..o reprezinta cea vie sau congelata...am preferat intotdeanuna varianta mai naturala...
Ultima oară modificat 10 Iun 2010 12:53 de către white_betta, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

....80% din hrana bettanilor..o reprezinta cea vie sau congelata...am preferat intotdeanuna varianta mai naturala...
si la ai mei este minim 50%  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
white_betta
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 71
Membru din: 02 Mar 2010 17:06
Localitate: IASI
Contact:

Pana una alta...daca tot vorbim de mancare...sta careva dintre noi pe langa vreo sursa de artemia??
Poate il trimitem la vanatoare :-* :-*
Din cate stiu eu ar fi vreo 2 in Romania...nu mai retin care.
Ed
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 16 Apr 2010 07:41
Localitate: Timisoara

Adica artemia care sa creasca natural la noi?  :o M-as mira.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

E plina tara de lacuri in care creste natural artemia salina!
PE BUNE!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Lacul Sarat de langa Braila ar trebui sa fie un loc bun pentru artemii.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Strandul si lacul Grota Miresei de la Slanic Prahova . Colcaie de artemia . Anul trecut am vazut-o "in exercitiul functiunii" , culeasa de cineva . A fost bataie la propriu la absolut toate speciile de pesti la care am dat-o .
Membru IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Eu nu am gasit deocamdata artemia congelata de la Ocean Nutrition, in schimb ii dau hrana granulata de la Hichari speciala pentru ei. Pe langa asta, i-am inlocuit acea artemia cu creveti si carne de scoica congelate, alaturi de acele larve de tantari de la Tetra. Astfel ii dau 3 mese pe zi: dimineata hrana granulata, la pranz si seara hrana vie. E ok asa sau este prea mult? Dintr-un crevete ii dau 3-4 bucatele foarte maruntite, la fel si din carnea de scoica.
___________
I could not find Artemia from Ocean Nutrition and so I give him that special food made for them by Hichari. Besides this, I've replaced artemia with shrimps and sea shells along with those bloodworms from Tetra. So...I give him 3 meals per day: in the morning Hichari,and in the evening and at night live food. Is it ok this way or it's too much? He only eats 3-4 small peaces from a shrimp or a sea shell.
Ultima oară modificat 05 Sep 2010 17:57 de către CataOlo, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

manacre buna pt betta cred ca mai gasesti pe la Liviu

o recomand cu incredere si eu o folosesc  ;)
Avatar utilizator
CataOlo
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 217
Membru din: 02 Mar 2010 14:25
Localitate: Sibiu, Romania
Contact:

O sa ai un peste obez ... eu le cam dau 6-7 granule de Hikari, o data pe zi!
Alergie la prostie ...
_______
Allergy to stupidity ...
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Si atat? La pranz si seara nu ii mai dai si altceva? Eu de fiecare data cand ma duc la el parca imi cere mancare....stiu ca l-am obisnuit oarecum prost, ca de fiecare data cand il vizitam in acvariu ii dadeam 1-2 granule de mancare si acum de fiecare data cand ma vede isi flutura coada la mine si se agita sa primeasca ceva bun...Deci...sa-i dau numai o masa pe zi?
Scrie răspuns