Hranire alevini

Food for your bettas
Avatar utilizator
maha0260
Newbie
Newbie
Mesaje: 22
Membru din: 18 Ian 2011 09:30
Localitate: Brasov

Aseara am observat ca puii au eclozat...... :)
Problema e acu cu alimentatia....
Ii las pana maine ma gandesc eu , fara sa le dau nimic de mancare, in 2 zile zic eu ca trebuie consumat sacul vitelin. Dupa aceea vreau sa le dau galbenus de ou, nu am cultura de microviermi, si nici infuzori.
e ok medota asta de administrare a galbenusului sau e alta mai buna?? :
>  medota gasite pe forum folosita de un alt coleg
Pentru infuzori e necesara o cultura de start sau pot sa iau apa din acvariu comunitar, care e foarte bine plantat si sa o pun in alt recipient cu un cartof salata etc....??
dupa 2 zile scot masculul si incep hranirea cu galbenus, sau daca reusesc si cu infuzori... dupa 3-4 zile e ok sa trec pe artemia proaspat ecozat?
Si e recomandat sa le dau tubi?? Nu am vii dar am tubii inghetat, si am vazut ca nu sunt foarte mari, sunt subtiri si nu sunt foarte lungi...cred ca iar putea manca(stiam ca tubifex e fosrte bun pentru pui)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

eu le dau 2-3 zile galbenus si apoi microviermi si/sau artemia...dar am avut ponte la care puii au putut manca din prima artemia proaspat eclozata sau microviermi!
Pentru infuzori e necesara o cultura de start sau pot sa iau apa din acvariu comunitar, care e foarte bine plantat si sa o pun in alt recipient cu un cartof salata etc....??
fara cultura-starter dureaza mai mult pina ajunge populatia de infuzori la densitate optima, dar se formeaza!
Pentru infuzori e necesara o cultura de start sau pot sa iau apa din acvariu comunitar, care e foarte bine plantat si sa o pun in alt recipient cu un cartof salata etc....??
este, dar nu cred ca pot manca tubifex mai devreme de 3-4 saptamani!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
maha0260
Newbie
Newbie
Mesaje: 22
Membru din: 18 Ian 2011 09:30
Localitate: Brasov

Am facut rost de o cultura de infuzori sa nu mai stau eu pana se face. Intrebarea mea este in recipientul cu infuzori tre sa pun un cartof. Cartoful trebuie fiert sau doar curatat de coaja?? Ca am vazut filmulete pe internet in care spuneau ca trebuie fiert.
Scrie răspuns