Artemia !!!

Food for your bettas
Avatar utilizator
pasca andreas
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 66
Membru din: 06 Mar 2010 21:24
Localitate: Satu Mare
Contact:

Artemia

Artemia sau Artemia salina este un crustaceu primitiv de apa sarata si hiper sarata, cu o dimensiune de pana la 1 cm, care se hraneste cu micro organisme. Are un corp alungit, subtire, divizat in segmente, cu 11 perechi picioare dispuse lateralo-ventral. Abdomenul este alungit, compus din 8 segmente. Corpul are o culoare galbuie portocaliu, cu o nuanta de roz. Artemia trebuie filtrata pentru a separa crustaceele vii de cele moarte.

Datorita oualelor (au o culoare maro), artemia este cel mai bun aliment pentru reproducerea si dezvoltarea pestilor. Oualele se conserva prin uscare. Puse in apa sarata, dezvoltarea lor va fi neintrerupta. Oualele eclozeaza repede (48 ore) si apar niste larve numite nauplius cu o dimensiune de 0.3 mm care sunt indispensabile alevinilor. Dupa eclozare, larvele se expun la lumina puternica pentru a le aduna intr-un singur loc, apoi le putem lua cu o pipeta si introduce in acvariu.

Tradus de mine dintr-o carte primit de la unchiul meu.Cartea se numeste "Hogy etesuk a kicsi halakat"
Imagine
Avatar utilizator
stelu
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2010 12:04
Localitate: braila

imi poate explica (asa pentru incepatori) si mie cum fac sa-mi eclozeze ouale de artemia???
am tot incercat ... si nimic :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

spune-ne exact, pas cu pas, cum ai incercat!  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
stelu
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2010 12:04
Localitate: braila

intre timp am gasit asta http://saltlakebrineshrimp.com/
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

Pentru eclozarea artemiei trebuie sa avem neaparat pompa de aer?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

da!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

multumesc
Scrie răspuns