Re: Realizarea unui capac din Komatex

General aquaristic discussions
Alt_Razvan
Administrator
Administrator
Mesaje: 112
Membru din: 22 Feb 2010 20:16

Asa cum am promis, fac un mic tutorial de realizare a unui capac din komatex (sau forex) pentru un nano acvariu (ideal pentru un betta).

Komatexul este un material plastic, un PVC expandat cu structura celulara fina. De aici rezulta ca este un material foarte usor si foarte maleabil, nefiind atat de casant precum ABS-ul (materialul plastic din care sunt realizate capacele acvariilor precum Juwel, MP, Aquael, Tetra, etc).
Datorita structurii celulare fine, komatexul se poate taia destul de usor folosind doar un cuttter (de preferat unul de calitate) si a unei rigle. Personal eu folosesc un vinclu metalic ce se poate observa in prima poza. Taierea materialului se face din mai multa trasari succesive fara sa folosim o forta mare la primele trasari (deoarece e posibil sa ne fuga cutterul). Cam la a 6-a trecere materialul este taiat in totalitate (aici ma refer strict la grosimi de 5-6mm). Lipirea komatexului se poate realiza folosind adeziv special cumparat de la firma care vinde si komatexul sau folosind un alt adeziv bazat pe cianoacrilat. Personal folosesc "Picatura". Adezivul pe care il vinde importatorul komatexului are avantajul ca are un timp de intarire mai mare decat "picatura", lasandu-ti timp de mici retusuri. Dar are dezavantajul ca se vinde la cantitati mari si este destul de scump.
O data ce "ti-ai facut mana" poti sa folosesti si "picatura"... Dar atentie.. se lipeste aproape instant (dupa 5 secunde nu mai poti sa dezlipesti materialul).

Materialul, dupa ce il tai, il finisez cu smirghel, deoarece muchiile sunt foarte taioase. Atentie, finisarea lui cu smirghel face multa mizerie.

Personal prefer varianta unui capac suspendat pentru o mai buna ventilatie. In final si aspectul general al acvariului este mai interesant asa ;)

Tinand cont de faptul ca verile devin din ce in ce mai calduroase, ventilatoarele pentru racirea apei sunt necesare. Eu folosesc ventilatoare de carcasa PC (8cm / 12V). Pentru alimentarea lor folosesc un alimentator universal reglabil 1,5 -> 12V, avand astfel si posibilitatea de a regla turatia.
Ca accesoriu pentru ventilatoare, folosesc niste filtre de burete pentru a evita introducerea prafului in acvariu (ventilatoarele introduc aer ambiental in acvariu, evacuarea lui facandu-se pe sub capac).

Pentru iluminarea unui nano prefer lampile fluorescente compacte, sau in limbaj popular: becuri economic. Personal folosesc lampi Philips 865 pe fasung normal (E27).

Ustensilele pe care trebuie sa le aveti la indemana sunt:
- Cutter. Eu folosesc unul mai scump dar de calitate, metalic in totalitate.
- rigla metalica sau vinclu metalic. Metalic deoarece daca este din alt material cutterul o sa-l taie.
- ruleta
- bormasina
- surubelnita (sau capete pentru bormasina)
- carota cu adaptor pentru bormasina (in cazul in care vreti sa puneti si ventilatoare)
- smirghel (hartie abraziva)

In cazul in care nu aveti un banc de lucru (sau macar o masa buna de zgariat, lipit, murdarit) recomand sa folositi niste placi de polistiren extrudat (nu expandat) pe care le puneti pe podea sau pe masa. Asta deoarece cutterul va lasa urme adanci in suportul de lucru.


Poza 1: Materialele si o parte din unelte

Imagine

Poza 2: Partea superioara a capacului (cu gaurile pentru ventilatoare) si lateralele.

Imagine

Poza 3: Picioarele ce se sprijina pe acvariu

Imagine

Poza 4: Picior in detaliu

Imagine

Poza 5: Interiorul capacului cu ventilatoare si fasung montate

Imagine

Poza 6: Exteriorul capacului

Imagine

Poza 7: Capac finalizat - poza de ansamblu

Imagine

Poza 8: Capac finalizat - interior cu lampa montata si cablurile pozate

Imagine


In final, toata lumea este fericita iar mesterul se delecteaza cu un lichid pe baza de malt, hamei si apa de munte... :P

Imagine



Pentru orice intrebari va stau la dispozitie pe acest topic.

PS: Nu fac capace la comanda. Daca nu aveti doua maini stangi, sigur puteti sa realizati singuri un astfel de capac. Nu aveti nevoie (in plus fata de cele enumerate mai sus) decat de atentie si rabdare.
Ultima oară modificat 30 Mai 2010 05:23 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

interesant
cam pe unde se poate gasi material din asta? ;Dkomatex..si cam cat e pretu ?:) :)

ms
Life It`s a Bitch !
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Interesant tutorialul!
O singura nelamurire...daca incepem cu lichidul pe baza de malt avem sanse sa terminam proiectul?  ;D ;D ;D
Alt_Razvan
Administrator
Administrator
Mesaje: 112
Membru din: 22 Feb 2010 20:16

@alex: komatex vinde Geplast (au si in Timisoara depozit... geplast.ro) ... Pret: pe vremea cand cumparam eu, era cam 90 lei /mp. Dimensiunea unei placi este de 3050 x 1560mm.. Acum, depinde cum te descurci cu vanzatorul sa-ti dea mai putin de o placa ;)

@robertino: in functie de cantitatea de lichid consumata, ai sansele sa iti iasa altceva decat ti-ai propus :) De aceea nu recomand consumarea lichidului decat dupa terminarea proiectului.
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Multumesc mult Razvan :)
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

pff :o

scump m2
mai bn cumpar plexi si il vopsesc sau acopar cu ceva
parerea mea......... ???
Life It`s a Bitch !
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Plexiglass-ul nu se prelucreaza usor . Ia si aspectul asta in considerare  ;)
Membru IBC
Alt_Razvan
Administrator
Administrator
Mesaje: 112
Membru din: 22 Feb 2010 20:16

alex_snake_gunit scrie: pff :o

scump m2
mai bn cumpar plexi si il vopsesc sau acopar cu ceva
parerea mea......... ???
daca are cine sa-ti taie plexicul la cote (cu un router cnc), de ce nu... altfel, nu ai sanse sa tai cum trebuie materialul.. ti-o spun din experienta ;)
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

ziceam si eu :)
ai cumva idee cam cat rezista daca il fac din pal sau parchet si lacuit ?:)

ms
Life It`s a Bitch !
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Newbie
Newbie
Mesaje: 11
Membru din: 20 Oct 2010 19:31
Localitate: Vatra Moldoviței, Suceava

Komatexul ăsta rezistă fără probleme la umiditate şi uzură uşoară nu? Sper să găsesc şi eu aşa ceva pe la Suceava că tare aş încerca să fac unul! Picioruşele alea pentru capac le-ai făcut tot tu sau se găsesc de cumpărat? Mersi pentru tutorial!
Ultima oară modificat 18 Noi 2012 13:38 de către Colban Mihai-Codrin, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns