Import Betta <>

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Si nu te tenteaza sa mai incerci... contra cost bineneteles... daca ai deja experienta cu doamnele... :035:
ce înseamnă contracost???
Adică plătești peștii cumpărați? Păi era normal să-i plătești!!!
Plătești transportul? Și asta era normal!!!
Sau plătești faptul că eu aș aduce ilegal peștii in țară și aș da șpagă la vamă? Și cam cât ai fi dispus să plătești pt asta??? Ce naiba mah, am făcut treaba asta de câteva ori pt plăcerea mea și a câțiva apropiați...nu o fac contracost!
Am mai primit solicitari să mai fac comenzi și am spus clar că pt mine a fost suficient ...nu mai am timpul și răbdarea necesară să fac acest lucru! Și nici rezistența la stresul ca toți peștii să fie trimiși înapoi expeditorului și banii să fie pierduți!!!
Dar vă ajut logistic (crescători serioși, numere de telefon, etc...) cu tot ce pot!
P.s.așa am procedat la ultima comandă de IAL; eu am contactat furnizorul din thai și am stabilit detaliile iar comanda a fost trimisă la Cosmin...a meritat dpdv al prețului și calității frunzelor dar vă poate spune el că sunt destule piedici și destul timp pierdut...și totuși stresul a fost mult mai mic decât in cazul peștilor pt că ăia MOR dacă nu se rezolvă!
Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Liviu, era vorba de a treia varianta din enuemerarea ta, binenteles.

Am scris un mail, la Dino ala .. si nu mi-a raspuns... inca.. (3-4 zile).
Da-mi o lista de crescatori seriosi din DE te rog frumos.

PS: De comanda de IAL eu nu am stiut si s-a postat pe forum, de exemplu..
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Liviu, era vorba de a treia varianta din enuemerarea ta, binenteles.
Radu, cu toată considerația, n-ai înțeles nimic! Eu nu m-am ocupat de comenzile alea comune pt bani! Dacă e vb de banii pt șpagă iarăși nu avem ce să împărțim, o ciocolată e 6lei... singura dată când au pretins bani am plătit pt că mi-a fost milă de pești, dar eu am făcut plângerea la DNA!
Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

In DE cunosc câțiva crescători dar nu-i știu drept vânzători...eu am cumpărat pești doar din Thai, niciodată din europa!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

livulik scrie: P.s.așa am procedat la ultima comandă de IAL; eu am contactat furnizorul din thai și am stabilit detaliile iar comanda a fost trimisă la Cosmin...a meritat dpdv al prețului și calității frunzelor dar vă poate spune el că sunt destule piedici și destul timp pierdut...și totuși stresul a fost mult mai mic decât in cazul peștilor pt că ăia MOR dacă nu se rezolvă!
La un amarit de transport de IAL am fost controlat de SRI, Jandarmerie, si verificate frunzele la autoritatea fitosanitara. Pe linga asta am adus cutie goala de JBL cu traducere in romana pe ea, am uns pe cine trebuia, si a durat undeva la 4 ore. Cu pestii nu m-as incurca deoarece am intrebat si am discutat cu ei si am primit ca si raspuns ca mai bine sa ma potolesc cu adusul pestilor si am fost rugat nici frunze sa nu mai aduc prea curind :(
Ceea ce va pot spune este ca daca aveti pe cineva de la vama din cadrul oficiului postal unde vine coletul se poate rezolva ridicarea imediata.
Ultima oară modificat 11 Sep 2013 08:40 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Pentru tine Radule deoarece am inteles ca mai mergi prin Germania o alta varianta ar fi sa iei legatura cu transhipper neamt, sa faci cu ajutorul lui livulic comanda si sa o ridici direct de la neamt. Cred ca asta ar fi cea mai viabila varianta pentru tine personal.
si inca o mina de ajutor:
http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=38&t=10974
Ultima oară modificat 11 Sep 2013 17:15 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Ciau cosmake,
cunosc acest transhipper, dar cred ca ia 7 EURO/peste pentru import.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Stiu, dar decit deloc, pina la urma cind vrei 2 perechi pe care dai 350 lei ca mai pui inca 100 nu este un capat de tara.
Trebuie sa-l intelegi si pe el ca mai pune ceva. Daca vrei sa iei 4 bucati si platesti transportul normal cu ce mai dai la "uns", plus riscul ca te tine cine stie cit sau poate nu poti sa ungi si vezi ca iei pestele gata mort ...
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Da e ok... dar daca totul legat, costurile se ridica undeva la peste 150 de euro perechea, care poate nu ai oportunitatea sa ai ponte niciodata...

Mai bine dau aia 150 de EURO la fiul meu decat sa mearga la gagici.. decat saii dau si oricum nu ii mai recuperez niciodata.

O sa vina un moment, in care poate ma voi risca si voi comanda, dar asta doar dupa ce stiu ca nu am nici o sansa sa iau de aici din zona (Europa)
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Să vă spun sincer, eu cred că singura variantă viabilă și fără costuri SF este să găsim o cunoștință/prieten/rudă care are traseu prin DE sau NL și să ne sincronizăm cu un vânzător! Altfel...e greu!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
da-mi te rog o persoana de contact care are din DE sau Olanda.. si aduc eu de acolo...
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Mă interesez! ;)

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am intrat pe un fir, ca sa spun asa.
Am discutat cu Jolanda (Betta4all) si mi-a dat cateva contacte din Olanda, Germania si Republica Ceha.
EI imi vor da altele si tot asa....

Momentan unul mi-a raspuns, cel mai ok din DE, ca nu se mai ocupa... si m-a trimis la altul.. sa vedem.. daca iese ceva o sa va tin la curent.
Loged out. Have a nice day.
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

Salut ! Am spus data trecuta cind am scris pe forum , ca am cunostinte care fac Germania , Franta ,totul e sa gasim un loc unde se cresc betta veritabili si cu varianta importului prin De , mie nu m-i se pare prea avantajoasa , e jumulire pe fata din prisma ca doar cu ei poti discuta te directioneaza unde au ei cercul , dar fiecare ar cistiga doar sint bussinesmani .
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare...

Am inteles ca in Republica Ceha este o comunitate mare de acvaristi.
Acuma am reusit sa intru in contact cu un crescator de linii HM, HMPK CTPK.  Este din Praga tipul.

Mi-a spus ca momentan nu are nimica de dar daca doresc el merge in 4,5 Octmbrie la o expozitie in Germania, de unde poate sa-mi i-a linii de Betta si ca se pricepe la negocieri de preturi.

Acuma, eu am drum in DE si daca ma duc singur, am sa ma duc cu masina, iar la intoarcere evetual trec pe la tip.
Intentia mea este sa ii fac un transfer bancar inainte de show, dupa care fie sa ma duc la el, fie sa ii rog sa puna pe autobuz (pe EURO lines).

Cred ca astfel de actiuni ar putea aduce in Ro linii de calitate.

Acuma daca este civeva interesat si daca imi iese, sa ma contacteze, pentru ca doresc sa impart urmatoarele costuri:
Transfer bancar, comision care ii dau la ceh si costuri de transport.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns