Import Betta <>

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Am incercat sa aflu ce inseamna sa importi pesti betta, direct in Romania.

Mi-am luat ininma in dinti si am intrebat(scris email la) la ANSVSA(Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor) ansvsa.ro, care am inteles ca ei sunt autoritatea care legifereaza aceasta activitate.

Cine are nervi...
--------------------------------------------------EU------------------------------------------------------------
Buna ziua,
M-ar interesa in conditiile necesare importului de animale din afara comunitatii europene.
Cu alte cuvinte, ce acte trebuie sa ma prezint pentru a ridica marfa din vama interna si a realiza importul.

Va multumesc anticipat.

---------------------------------------office@ansvsa.ro------------------------------------------------------

Buna ziua,

Va rugam sa reveniti cu informatii suplimentare: despre ce fel de animale este vorba si din ce tara .
De asemenea, va rugam sa precizati adresa dvs. sau a societatii si numele acesteia.

Cu stima,
Biroul Comunicare si Relatii cu Mass Media

--------------------------------------------------EU------------------------------------------------------------

Buna ziua,
Este vorba despre pesti exotici si provin din Thailanda sau Malaezia. Nu am comandat, pana nu aflu daca pot indeplini conditiile.

Daca exista posibilitatea realizarii importului pe persoana fizica. Livrarea se va face prin curier.
Adresa mea este localitatea Arad si probabil vama se va putea face fie Arad , fie pe Timisoara .

Daca mai este nevoie de informatii va rog sa ma contactati.

---------------------------------------office@ansvsa.ro------------------------------------------------------
Buna ziua,

Am inaintat solicitarea dvs. directiei de specialitate pentru elaborarea raspunsului.
In acest sens, va rugam sa ne comunicati speciile de pesti ornamentali pe care intentionati sa.i aduceti in tara .
De asemenea, va informam ca nu puteti introduce pestii ornamentali prin Arad sau Timisoara . Momentan, conform Deciziei UE nr. 197/2012,  PIF Otopeni este temporar suspendat pentru controlul animalelor vii.
Avand in vedere cele mentionate, doriti in continuare raspuns la solicitarea dvs.?

Cu stima,
Biroul Comunicare si Relatii cu Mass Media

--------------------------------------------------EU------------------------------------------------------------

Buna ziua,
Este vorba de specia Betta Splendens.

As putea organiza sa fac vama si pe Otopeni Bucuresti. Va rog frumos sa dati curs solicitarii mele, luand in considerare redeschiderea vamii de la Otopeni.

Dorest sa cunosc cerintele pentru a importa specia mentionata.


--------------------------------------------------PANA AICI------------------------------------------------------


Sunt curios ce vor raspunde... cu alte cuvinte nu exista cadru legislativ de import pesti exotici in acest moment. Nu asa ce e frumos sa triesti in Romania. Daca am fi in Europa, acolo ai gasi foarte usor informatia de care ai nevoie.
Eu sincer sunt surprins ca au si raspuns.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Sa raspunda sunt obligati si fortati de faptul ca ”ramane scris” mail-ul trimis!!!
si eu sunt foarte interesat de raspunsul lor, astept sa ne anunti!

In alta ordine de idei, eu cred ca sunt 99,99% incompetenti si atunci cand se lovesc de o situatie iesita din tiparele zilnice nu stiu sa o interpreteze si prefera sa refuze intrarea in tara!

Mie la unul din transporturi de betta din Thai, venit pe PF si declarat ca ”accesorii acvaristica” ofiterul vamal mi-a cerut direct măcar unu-doua ”permise albastre” ...am ramas putin blocat, nu stiam terminologia, dar m-a ajutat el spunandu-mi ca merg si trei-patru galbene...atunci mi-a picat fisa ca e vb de 100-200 lei...am cerut putin timp de ragaz sa fac rost de bani si apoi mi-am ridicat pestii...el acum a fost cazat de DNA la acelasi hotel cu gigi iar la mine a fost ultima oara cand am adus pesti din Thailanda...

ca fapt divers, vb pe Bettas4all cu un australian despre cumpararea pestilor din Thai&Indo...stiti cum sunt legile acolo cu privire la importurile de animale vii...DA, sunt f stricte legile dar cei de la vama te ajuta sa faci TOATE FORMELE LEGALE! TE AJUTA!!! adica iti spune ce sa completezi...unde sunt carantinati pestii...cat costa sa-i carantinezi...nu-ti pune NIMENI piedici, ci te ajuta sa respecti legea! noi trebuie ”sa navigam” mereu la limita legii pt. ca nu este nimic clar si slujbasii statului sunt incompetenti!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Si eu sunt foarte curios ce o sa iti raspunda... macar sa stim ce avem de facut mai departe
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am sa va anunt ce raspunde...  Eu cred ca nu se va putea, pur si simplu.
Asa cum ati observat, cer ajutorul lor sa-mi spuna cum pot sa-i aduc legal, fara ocolisuri. Dar la noi pur si simplu nu se poate.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

totusi se fac importuri de betta din asia si banuiesc eu ca se fac cu forme legale! :o
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Da, se fac, via germania.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Da corect, dar cred ca si in HU se pot face... numai nu stiu unde si cine.
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Mi s-a comunicat in raspuns official, ceea ce mi se pare super tare, dar eu am pregatire de inginer si imi este aproape imposibil sa inteleg care este acest raspuns.

Daca cineva reuseste sa inteleaga ceva as ruga sa ne faca un rezumat. Eu am citit primele 2 pagini nu am inteles subiectul.

Aici gasiti documentul:

http://www.2shared.com/document/s4TXQz5z/Radu_Kuharek.html
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Eu mi-am prins urechile in a citi acel document....
VladimirK
Newbie
Newbie
Mesaje: 6
Membru din: 24 Mar 2013 10:14
Localitate: Bucuresti sect 2

Din cate am inteles eu raspunsul este nu.

Citez "prin Postul de inspectie la frontiera Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti nu pot fi introduse animale vii din tari terte, deoarece activitatea de control veterinar la importul acestei categorii de marfuri, a fost suspendata temporar de catre Comisia Europea din data de 16 aprilie 2012.

Tarile terte sunt toate tarile non ue, mai putin SUA si Canada care au regim special.

Si asta din cauza ca nu am implementat sistemul TRACES (Trade Control and Expert System) valabil si obligatoriu inca din 30 martie 2004.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

In Ungaria nu se poate face vama. Singurele tari din UE in care se face tranzit si vama sunt Germania si Olanda.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

No bun, se pare ca am clarificat si acest aspect al importurilor din Thai. Asa ca in mare putem doar beli ochii la aquabid, sau avem prea multi bani si ii aducem prin DE.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Sau mai încearcă cineva șmecheria pe care o făceam eu de fiecare dată când am comandat in Thai: vorba dulce pe la OP și Biroul vamal...o ciocolată (la propriu!) pt femeile de acolo și ...am adus vreo 7 comenzi intre 15 și 75 buc...
Legal nu se poate!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Si nu te tenteaza sa mai incerci... contra cost bineneteles... daca ai deja experienta cu doamnele... :035:
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Pai la o comanda m-as baga si eu daca se face
Scrie răspuns