eclozarea artificiala la Betta

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am citit pe unele forumuri ca atunci cind avem un mincator de icre se poate face si eclozare artificiala, dar nu am prea inteles cum.
Daca stie cineva ceva despre acest subiect va rog sa scrieti aici
Va multumesc
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am citit pe betta4all, dar nu este recomandat. Practic se pun icrele intr-o puietoare de vivipari si se creeaza un curent de apa care le invart. Cand eclozeaza... puii ies in acvariu.

Daca rasfoiesti pe acolo o sa gasesti.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Tocmai ca acolo am rasfoit dar nu prea am inteles mare lucru
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Mai ai o varianta mult mai simpla.
Intrucat masculul nu aeriseste icrele, n-ai nevoie de curenti. Ai nevoie doar de un nivel de apa foarte scazut, adica undeva pe la 1 cm coloana de apa. Mai departe lasi natura sa-si urmeze cursul.
Garantat functioneaza ;D. Verificata treaba  :D
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Si cu icrele nefecundate ce faci? Ca nu poti sa le alegi pina nu fac fungus pe ele
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu m-am lovit de asta. Probabil si datorita faptului ca alea sunt primele mancate :)
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Vă intreb și eu, de curiozitate, ce pești aveți voi de vă doriți atât de mult sa-i înmulțiți cand ei nu vor?? Ha ha ha

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Liviu ideea este in felul urmator:
exista posibilitatea sa faci rost de un mascul superb si sa fie mincator de icre. Ce faci atunci?
Intri la topicul asta, te documentezi si mai incerci o data si asa.
Si daca ai rezultate vei multumi pentru discutiile astea.  :cheer:
Sper sa nu ai nevoie niciodata de ele  :d030:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Liviu ideea este in felul urmator:
exista posibilitatea sa faci rost de un mascul superb si sa fie mincator de icre. Ce faci atunci?
Intri la topicul asta, te documentezi si mai incerci o data si asa.
Si daca ai rezultate vei multumi pentru discutiile astea.  :cheer:
Sper sa nu ai nevoie niciodata de ele  :d030:
ai perfecta dreptate!  :You_Rock_Emoticon: pentru cine are problema asta un astfel de topic poate fi AUR!

pentru mine e doar teorie deoarece, in standardele mele (poate sunt doar ale mele!), daca un mascul rateaza 5 ocazii de a se inmulti (3 incercari consecutive -cu pauza de 10 zile de conditionare intre ele- si apoi alte 2 dupa vreo 2 luni doar daca este vreo minunatie de mascul) inseamna ca nu merita sa merg pe linia lui!!!
eu vreau masculi agresivi si cu instincte bune, adica sanatosi fizic si psihic! chiar cu riscul de a ”rata” un mascul frumos!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Mihai daca vrei sa detaliezi putin metoda folosita te rugam frumos
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu trebuie sa ma rogi.
Nu-i nimic complicat. Dupa depunere urmaresc perechea. A doua zi scot femela. Daca observ vre-o miscare gresita la mascul, il scot si pe el si scad nivelul apei pana la 1 cm. Mai departe natura isi face treaba :)
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

O noua problema legata de acest fel de reproducere
Am achizitionat un mascul de CT si l-am bagat la reprodus. A construit un super cuib, dar nu depunea. Dupa 4 zile de urmarire in care nu au depus nici nu i-am mai bagat in seama lasindu-i acolo. Dupa inca 2 zile avind nevoie de bazin seara i-am scos pe amindoi de acolo urmind ca a doua zi sa spal bazinul si sa schimb apa. Diminata dind de mincare la restul puilor am vazut foarte multi pui in ce mai ramasese din cuib. Nu am pus aerare nimic si i-am lasat acolo. Problema este ca acesti pui nu au reusit sa innoate pe orizontala raminind agatati de geamuri inca 4 zile cind au inceput sa moara neraminind niciunul. Mentionez ca am avut coloana de apa de 6 cm. Oare nu au reusit sa ia prima gura de aer pentru umplerea vezicii sau ce s-a intimplat?
Daca mai am astfel de cazuri sa adaug o piatra de aer?
Nu pot lasa coloana de apa mai mica de 3 cm iarna deoarece ard incalzitorul. Ce ma sfatuiti sa fac daca se mai intimpla asa ceva ?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

Aceasta intrebare si eu mi-am adresat-o , si din curiozitate am si facut-o , prima data prin anii '80 , eram la liceu , cu inca un pasionat de betta, rezultatul , imediat dupa depunere am scos adultii si am asteptat,  au iesit citiva pui dar mucegaiul a lucrat puternic. Atunci am facut rost de Xantakridin , combate complet mucegaiul, ei de data asta au iesit foarte multi pui care au si supravietuit si astazi folosesc xantakridin la prepararea apei ,e ok. Vedeti voi , la betta sint foarte multe modalitati de reproducere, multe moduri de preparare a apei, sau fara preparare de apa , eu afirm ca un mod de reproducere ,care , la unul a functionat perfect , la altul poate a fost esec total, deci un mod ce functioneaza bine nu se schimba si sint multi factori in acest proces de reproducere.
Scrie răspuns