Imperechere

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

Aţi putea să îmi spuneţi daca un mascul veiltail s-ar putea împerechea cu o femela crowntail că tot ma înebuneşte mama să iau una :ecomcity: şi la mine în oraş nu se gasesc decât femele crowntail. :banghead:
Ultima oară modificat 15 Dec 2011 21:51 de către nbavlad99, modificat 1 dată în total.
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

Salut,
de imperecheat se imperecheaza, de ce nu ?

Probabil doreai sa intrebi ce fenotip vor avea descendentii. In acest caz ar trebui sa stii din ce parinti provin fiecare. In cazul in care nu cunosti aceste detalii atunci putem doar presupune ca majoritatea puilor vor fi combtail, dpdv al fenotipului. Combtails apar in general dintr-o incrucisare a unui betta cu coada simpla (fara ramificatii ale innotatoarelor, in cazul tau un veiltail) si un betta crowntail.
Combtails mai sunt numiti si Half Sun, seamana putin cu Crowntail dar nu au ramificatiile asa de mari.
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

A.. Da acum îmi amintesc şi de combtails.Ştiam doar ca provin din încrucişarea celor 2 dar am uitat pe ceva vreme ca tocmai mi-am achiyitionat masculu aku 3 saptămâni ca am mai avut unu care a murit :engel016:
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Marius imi permit sa te corectez putin.
Vorbim de genotip si nu de fenotip, intrucat si veil-tail, cat si crown-tail sunt gene stabile si dominante. Apoi combtail este orice incrucisare intre 2 tipuri diferite de coada, indiferent de natura lor. Half-sun este combinatia intre un halfmoon si un crown-tail.
In cazul de fata as paria pe urmasi 100% veil-tail purtatori ai genei crown-tail. Asta inseamna ca undeva in F3 exista marea posibilitate sa apara urmasi CT.
Ambele gene (CT si VT) sunt dominant-stabile insa gena VT este ultradominanta in raport cu gena CT.
Toate bune.
Membru IBC
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

NOTAT!  :-[
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

Si am o nelamurire:
Azi am cumparat o femela de la Zoo Mania care atunci era rosie cu un pic de albastru lateral. La un moment dat a trebuit sa plec de acasa ca avem o prezentare si cand m-am intors era complet alta culoare.Un fel de gri cu alb

:17:
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ori lumina iti joaca feste, ori ceva e nasol la apa si femela o duce rau.
Nici daca era purtatoare a genei marble nu se schimba atat de rapid.
Eu tind totusi sa cred ca lumina (culoare si unghi) iti joaca feste.
Membru IBC
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

o s-o schimb totusi de acolo sii pun si un pic de sare(asa am vazut intr-un post de la boli cu aceleasi probleme)
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

se pare ca era lumina.... :D
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

am zis sa postez tot aici ca sa nu mai deschid alt topic degeaba:
este normal ca femela sasi construiasca cuib de spuma in acvariul ei?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

unele femele construiesc, dar mult mai mic si fragil decat masculii...poti pune o poza?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Desi foarte rar, e normal ca femela sa creasca puietul .
index.php?topic=14.0
Membru IBC
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

este o femela cu icre?
http://s1121.photobucket.com/albums/l512/nbavlad99/?action=view&current=28122011481.jpg
mentionez ca este prima mea incercare
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Desi poza e neclara, asa pare.
Membru IBC
Scrie răspuns