Acvariu betta

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
celdintai
Newbie
Newbie
Mesaje: 19
Membru din: 25 Iun 2010 12:36

Ziua buna,

a trecut ceva timp de cand nu am mai scris chiar daca am tot citit pe forum, revin  acum cu a 2 a ponta a lui George din care sper sa scot ceva mai multi pui, din prima am reusit sa cresc 15 pui dar nu stiu exact ce s-a intamplat pentru ca doar 5 au crescut normal iar restul sunt mai mici,  au intre 2-3,5 cm.
Acum o fi si din cauza mancarii le-am dat galbenus, artemia proaspat eclozata, hikari first bites, tubii si sera discus.

Daca stiti ce as putea face sa nu se mai intample asta si cu a 2 a ponta va rog sa ma sfatuiti.

Multumesc
Ape limpezi 
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

sa o luam pe rand!
1)diferentele de talie intre puii din aceeasi ponta este normal sa apara, eu nu am avut pina acum nicio ponta in care puii sa creasca la fel

2)de ce vrei mai multi pui? ce faci cu ei? ai unde sa-i separi?
lasa asa, mai bine 10-15 puisori frumosi, sanatosi si mai usor de intretinut decat 150 carora nu le poti acorda suficiente resurse (timp+mancare+apa curata+etc)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
celdintai
Newbie
Newbie
Mesaje: 19
Membru din: 25 Iun 2010 12:36

Mersi de raspuns

Nu tin sa am mai multi pui imi sunt suficienti doar ca imi este mila sa ii vad mici asa. De exemplu aia la 2 cm se dau unii la altii si fac cuib de spuma, ca varsta sunt mari dar sunt niste pricajiti si de aceea mi se pare ca ceva nu am facut bine.

Sa auzim de bine
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

sper ca nu m-ai inteles gresit...nu ti-am raspuns cu rautate, eu chiar mi-as dori sa am doar cate 15-20buc. sanatosi si zdraveni

bafta oricum!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
celdintai
Newbie
Newbie
Mesaje: 19
Membru din: 25 Iun 2010 12:36

am inteles si ai perfecta dreptate si eu mi-as dori sa am 5 nu 10 dar problema e ce fac cu ceilalti?

p s: e vreo problema daca azi e a 4 zi in care puii stau tot vertical? in mod normal parca dura 2 zile pana incepeau sa inoate orizontal si puteam sa le dau mancare.

mersi pentru tot
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

depind mult de temperatura la care stau si cate putin de alti factori  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

si eu am patit la fel uni cresc mai repede decat ceilalti iar daca ai rabdare cu ei vor creste si cei mici  ;)
celdintai
Newbie
Newbie
Mesaje: 19
Membru din: 25 Iun 2010 12:36

Asa sper si eu, i-am separat acum pe cei mari de cei mici sa speram ca or sa creasca.
Acum cu noua generatie o sa incerc sa fac mai bine.

Poate sa mai diversific mancarea. :D
Scrie răspuns