Chimia apei - intrebari

Water chemistry
shogard85
Newbie
Newbie
Mesaje: 18
Membru din: 14 Apr 2010 18:18

Am vazut ca nu e nici un post in aceasta sectiune. As dori sa stiu cum procedati voi in aceasta problema, mai ales cei care au acces doar la apa de la robinet. Eu pastrez apa in bidoane de 5l cel putin doua zile pentru declorinare. Dar cam atat. Nu or fi ei, betta, foarte pretentiosi in ceea ce priveste apa dar as vrea sa stiu daca pot face ceva in plus pentru o apa mai buna. Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
- mai adaugati ceva in apa (solutii pentru echilibrat)?
- ar trebui putina sare?
- e de preferat sa se fiarba?
- apa imbuteliata e o solutie?
- cati litri de apa ar fi ideal pentru un betta, cata ar trebui schimbata si la ce interval?
- un interval in care sa se situeze temperatura apei (pt maturi si pt pui)?
- aerarea, filtrarea e benefica? (aproape imposibil cand avem multi, dar ca idee)
Unele raspunsuri au mai fost date dar am vrut sa le adun pe toate intr-un post legat de apa. Poate mai e ceva de adaugat si am omis. Stiu ca ei rezista in petshopuri intr-un paharel saptamani dar as fi interesat de conditiile optime (sau normale) in care sa ii tin.  Va multumesc!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

- mai adaugati ceva in apa (solutii pentru echilibrat)?
- ar trebui putina sare?
- e de preferat sa se fiarba?
- apa imbuteliata e o solutie?
- cati litri de apa ar fi ideal pentru un betta, cata ar trebui schimbata si la ce interval?
- un interval in care sa se situeze temperatura apei (pt maturi si pt pui)?
- aerarea, filtrarea e benefica? (aproape imposibil cand avem multi, dar ca idee)
eu iti spun cum procedez eu, nu pretind ca este ideal ci afirm doar ca nu am avut probleme!
- nu
- rar, doar cand fac o mica preventie la rani minore
- nu
- nu
- minim 2L, cu schimb la 4 zile
- pt. maturi 25,5-27,5 iar pt. pui 27-29
- aerarea nu are rost, filtrarea este buna dar imposibila in cativa litri  ::)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
pogodyci
Newbie
Newbie
Mesaje: 15
Membru din: 19 Oct 2011 21:03
Localitate: Canada

Schimbul la 4 zile total sau partial .


Multumesc
scifficus
Newbie
Newbie
Mesaje: 1
Membru din: 28 Iun 2010 13:17

Schimbul de apa total produce socuri de chimism. Nerecomandat.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Depinde despre ce discutam. In cazul bettanilor, un schimb total de apa, cu apa la aceeasi temperatura si cu conditia ca cea in care se afla pestele sa nu fie mai veche de cateva zile, nu produce nicio paguba. E metoda pe care o practica majoritatea crescatorilor de betta de oriunde.
Daca discutam despre alti pesti, se schimba situatia.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Are cineva idee de parametrii chimici ai apei in natura (ideali) acolo unde traiesc betta?
Aici ma refer la duritate totala, duritate partiala, ph, KH, etc
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns