Discutii pe marginea eticii, moralitatii, fiziologiei, geneticii si a altor factori implicati in reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

dcg scrie:
Mihai, te rog din tot sufletul, inceteaza cu abordarea asta. Nu asa se sudeaza comunitatea iubitorilor de betta. Daca vrei sa faci un lucru bun, atunci fa-l pana la capat. Sunt curios daca Liviu si Liviu, care de cand s-au incins discutiile, s-au topit, chiar aproba in sinea lor acest fel de pune problema. Diferenta dintre un pietar si un crescator, sunt cateva zeci de dolari cheltuiti pe aquabid. Unde ajungem daca intampinam noii veniti cu noi guru, voi pietari, untermensch?
Eu recunosc, m-am topit... de ras  :D
Se pare ca s-a omis ceva.. tu de fapt ce scop ai cu acesti pesti ai tai? Daca vrei doar sa cresti pestii repede si sa ii vinzi, e perfect! Daca vrei sa participi cu ei la showuri, iar e perfect! Nimeni nu te poate obliga sa nu le faci un power growing! Tot ce incearca ceilalti sa iti explice este ca degeaba pestele are marimea corpului regulamentara la 2.5 luni, pt ca oricum ii mai trebuie inca 1.5-2 minim pentru a fi 100% sigur de acel peste (in scop de reproducere/show).
Power growingul este bun daca ai timpul si spatiul necesar, dar in final tot acolo ajungi! Ah, ca la tine pestii au mereu apa curata ca o schimbi zilnic, mancare vie diversificata si din belsug, EXCELENT! Bravo tie! Nimeni nu iti spune sa nu faci asta, dar doar ca tie iti cresc pestii mai repede asta nu inseamna ca la 2.5 luni trebuie sa ii pui la imperecheat. Si aici e decizia ta si poti sa o faci, dar nu cred ca sunt crescatori care o zica ca asa fac si ei! Nici chiar asiaticii nu cred ca fac asta si aia vor doar sa vanda! Poti sa te risti cu un peste de 3.5 luni doar daca il iei de la un crescator consacrat si ai incredere in linia lui, dar altfel, parerea mea, eu nu te-as sfatui!


Daca imi aduc aminte, eu chiar te-am sfatuit mai demult daca tot investesti in ceva asa de mult timp, bani si efort, macar sa o faci bine! Adica, daca vrei sa vinzi, ceea ce faci tu si pestii care ii ai (delta-super delta) sunt exact ce trebuie. Daca vrei sa participi la showuri, renunti la ce ai si incepi cu linii mai bune pentru a scurta semnificativ timpul de a obtine ceva show material. Poti bineinteles sa continui si cu pestii tai pentru showuri, dar asta mai inseamna cateva generatii bune si fara a fi sigur de un rezultat pozitiv. Daca vrei HM, cumperi 2-3 perechi de la crescatori consacrati si vezi ce poti sa faci cu ei. Daca vrei HMPK, ai destule optiuni in Bucuresti dupa cum ai aflat deja.

Chestia cu certificatul de nastere la 3 luni la showuri, personal fiind in Arcen - Olanda anul acesta, iti spun ca s-a intamplat. Cel mai bun CT male la prima vedere, a fost pus deoparte si chiar daca avea corpul la limita regulamentara, se vedea clar ca inca era tanar si nu total dezvoltat. Cum chiar crescatorul lui era acolo, a fost intrebat de varsta si acesta a spus 3 luni, pestele fiind descalificat pentru ca nu era complet dezvoltat in aripioare :)

Chestia cu guru si incepatori, nu este deloc asa. Iti spun din proprie experienta, eu am stat in Bucuresti acum 2 ani si din pacate pt. Mihai stateam chiar langa el. Vreau sa iti spun ca nu e nimeni care l-a disperat mai mult decat mine in perioada aia cand eu abia incepusem sa cresc betta! Dar omul a indurat, a injurat si mi-a explicat! Acum, dupa un an jumate de showuri, pot sa ii arat certificatele si multe sunt castigate din cauza lui. Guru?!? Nu stiu daca pentru tine, pentru mine a fost clar! Faptul ca am vorbit si invatat de la el mi-a scutit luni/ani de citit forumuri si articole!!!


Pe acest site se promoveaza in mare parte crescutul de betta pentru showuri si crede-ma ca toti ar fi foarte fericiti sa fim 10-20 de crescatori sa trimitem sau sa mergem toti la showuri in alte tari si sa mai si castigam! Dar pentru asta ne trebuie ceva pesti de calitate! La cat timp si efort depui tu cu acei delta, nu ar fi o problema pentru tine daca ai vrea sa participi! Doar ca trebuie sa vrei! Momentan suntem 3 care am participat anul acesta, la anul sper sa fim mai multi! Poate o sa fi si tu unul dintre ei! Dar sigur nu cu delta! Si mai mult ca sigur nu cu ei la 2.5 luni!
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Cosmin, incep acum.

Reproducere in bazine de 80cm lungime. Capacitate teoretica ~120litri. Fara filtrare la inceput, dar complet echipate. Fara improvizatii, si ai nevoie de lumina buna, sa fii cu ochi de vultur pe ceea ce se intampla acolo. Temperatura setata 28-29C. Femele in nascatoare. Masculii liberi.  Apa curata 100% de la bun inceput, nu folosesti bazine din care ai scos alti pesti sau mai stiu eu ce. Nivelul apei 10-15cm, plante. Masculii mei au ignorat orice prostie pe care am pus-o in apa pentru cuib, gen capace de pahar unica folosita etc,  s-au dus in boscheti si si-au facut cuiburi. Pestii introdusi seara. Prima noapte, stingi lumina. Dimineata gasesti cuib. Atunci aprinzi lumina si nu o mai stingi pana nu inoata puii. Femele eliberate pe la orele 12-14 a doua zi. Cu putin noroc depun in aceasi zi sau in ziua urmatoare. Scoti femela, lasi masculul. Icrele eclozeaza in 36 ore plus minus. Puii inoata in 2-3 zile. Scoti masculul.

Aici ne oprim putin pentru o observatie. Poti imperechea si in bazine mai mici. Asta iti va usura munca in primele doua saptamani. Daca nu te intereseaza sa stii parintii, atunci poti sa amesteci ponte mai mici in bazinele de 80cm mai tarziu. Eu nu fac asta, dar logistic e mai bine daca te intereseaza pesti si atat.

Revin: hranire primele 2 zile de la inot vertical: infuzorii (apa verde) si hrana lichida speciala pentru pui. Unii folosesc si galbenus de ou, eu nu, ma rezum la Nobil Fluid JBL. Hranire de cel putin 3 ori pe zi. Nobil Fluid 10 picaturi la 100 de pui estimati. Grija mare cu dracia, ca poate polua apa rapid. Dupa cum stii, hranirea se face si "la ochi", sfaturile sunt greu de dat, aici intervine instinctul tau de acvarist. Eu prefer varianta mai mult decat mai putin, pentru ca nu ma doare mana sa strang. Inca ceva mai diferit de recomandarile generalist. Poti pune artemia vie din prima zi inot. Puii sunt cam mici si probabil nu mananca primele doua zile, dar eu o fac oricum. N-au decat sa inoate in card artemia si betta, sa se joace, sa se anterneze, in curand asta se va schimba, surpriza neplacuta pentru artemia => pui de betta cu burti pline si portocalii = betta win. Daca alegi sa faci si tu asta, pregateste-te de curatenie din prima zi. Aspiri mizerie prin tub de aerare, munca de chinez, stiu, dar nu lasi borhot de artemia moarta pe fundul bazinului, niciodata. Pentru asta, ventralele pestilor iti vor multumi mai tarziu. Asadar, inca un element mai extrem pe care eu il fac: power growing clasic zice 2 saptamani nu atingi apa, pe urma nu aspiri ci doar completezi pana se umple bazinul si abia pe urma schimb de apa cel putin 50% in fiecare zi. Eu insa schimb din apa cum in tuna, inca din prima zi. Aici mare atentie in perioada asta, cand puii intradevar sunt fragili. Apa pe care o adaugi sa fie la aceeasi temperatura cu cea din bazin. Eu folosesc iarna bidoane tinute pe calorifere in scopul asta, vara pun bidoane direct.

Din momentul in care incepi sa vezi burti portocalii pline cu artemia, dezvoltarea va avea un ritm exploziv. Ca idee, daca pleci la munca dimineata (dupa ce ii hranesti), cand te intorc de la munca pe la un 5 dupa amiaza, trebuie sa fi uimit de "noii" tai pui, mai grosi si mai mari. In 2 saptamani ai fara discutie niste minibetta cu ventrale vizibile. In tot acest timp schimb de apa 50% in fiecare zi. Apa o scurgi in ligheane albe. Inevitabil o sa aspiri puii. Cand sunt mici ii cauti cu lumina puternica (o lampa) si ii prinzi cu o lingurita (eu folosesc linguria de lapte praf, de genul care vine odata cu laptele praf pentru belelusi) si ii pui la loc in bazin. Intre saptamana 2-3 incepe sa mijeasca culoarea, Prima culoare care apare sunt inotatoarele rosii, dar incep sa apara si irizari. Cand nu apar la ochi, apar la blitz.  :D Cand puii implinesc 3 saptamani puii sunt gata de hrana congelata. Le poti da din prima (fara maruntire) artemia adulta si larve de tantari rosii. Deoarece ai mei se inmultesc in weekend, varsta de 3 saptamani ma prinde, ce sa vezi, tot in weekend, deci cu timp pentru curul lor. Prima oara dau hrana congelata (dupa ce o dezghet) cate putin. Le bag putin cu varful cutitului si o agit sa se miste ademenitor prin apa. Puii nu sunt convinsi ca aia e mancare, deci trebuie rabdare. Primii pui, mai destepti, o vor lua in bot, o scuipa, ceilati vad si se baga si ei, din instinct competitiv. Incet, cu rabdare, la sfarsitul weekendului am pui care mananca hrana congelata. Ultima tura de pui am avut suficienta incredere incat sa intrerup productia de artemia. Cativa pui nu au invatat treaba asta cu mancare care nu fuge, au oprit cresterea si au murit. Eu vreau betta destepti si descurcareti, deci nu mi-a pasat. Tu poti sa hranesti o vreme cu artemia vie si hrana congelata in paralel ca sa fie mai safe. Dupa saptamana 4 ai deja pui diferiti, individualitati, ai favoriti etc. Cu apa, repet si o sa mai zic. Zilnic 50%. Dupa saptamana 3 poti sa incepi sa depasesti. Eu o fac, mai ales spre finalul perioadei de crestere. Tot prin saptamana 4 ii obisnuiesc cu fulgi. Inainte de fiecare masa (e drept, uneori uit, alteori mai grabesc) le pun fulgi pisati intre degete si ii las o vreme sa creada ca aia e singura mancare pe care o primesc. Nu prea mananca ei, dar incet incet se dau pe brazda. Mie nu-mi foloseste treaba asta, eu hranesc in principal cu congelata, dar pestii pot ajunge la altcineva mai tarziu si atunci e esential sa stie de fulgi.  Ma intorc la ritmul de crestere cu o observatie care te va ajuta sa-ti faci o idee ce si cum. Ultima runda am avut pui "nascuti" la distanta de 1 saptamana. Bazinul cu pui mai mari (mai in varsta) era cel mai urmarit, acolo erau vedetele, restul erau mereu niste pui.  :D Insa intre saptamna 6 si 7 se produce magia. Candva in acest interval te trezesti ca puii  s-au egalat si realizezi ca nu mai sunt pui. Felicitari, ai niste tineri betta, masculi si femele, plakat si long finned. Plakatii masculi sunt formati, "lungii" mai au de crescut la aripi. Insa ei nu se mai pot tine la comun, trebuie separati, deja parte din ei sunt "ciobiti". Eu scot majoritatea masculilor, las toate femelele dar si cativa masculi mai fatalai. Las si plakatii, si aia se harjonesc nonstop, dar cumva mai scapa o vreme intregi la aripi.

Alte mentiuni:
-120 litri mi se pare ca incepe sa fie la limita la ponta mai mare de 120 de pui; dupa scoatere masculi, trec la ritm de schimb de apa saptamnal 50%, dar nu tin mai mult de 30 de femele per bazin (de obicei mai putine)
-pe masura ce puii cresc, in functie de ce am, adaug filtrare (burete bolborositor, cascada, fitru extern, toate la un loc :)). Le-am platit, le folosesc. Sunt atent la curenti, nici puilor nici adultilor nu le place sa fie ametiti (prea rau)
-niciodata substrat. O data pe saptamana fac luna cu buretele acvariul, fundul bazinului il fac oglinda mai des.

Sper ca nu am uitat nimic. Daca imi aduc aminte de alte chestii, revin. Daca ai intrebari, raspund.

Editez sa acopar cateva observatii ale lui Mihai.

-Hranire dimineata la 8, dupa amiaza la 5 si noapte pe la un 12. Intre ultimele doua hraniri are loc schimbul de apa. Specific ca astea sunt orele servire a hranei. Cand sunt mici pana la 2 saptamani practic inoata permanent in mancare (artemia), cand incepe congelata, mai ales dimineata, cand nu am timp sa stau dupa ei, le arunc in  bazin mai multa decat rezolva ei pe loc. In weekenduri am observat  hrana pe care le-a dau dimineata e rezolvata pana pe la un 12 ziua, dar oricum in weekend hranirea incepe mai tarziu, ca dorm mai mult. Alta observatie, puii de betta nu sunt prosti. Se hranesc, se satura, se intorc la mancare si mai iau o gustare si tot asa. Practic, cele 3 hraniri ale mele sunt de fapt mai multe, cum continue. asa cum se intampla si in natura, banuiesc. In weekenduri sunt hraniti mai frecvent. Uneori stau noapte tarziu ca sa mai exista spatiu pentru o masa suplimentara. Orientativ, la aproximativ 200 de pesti varsta 6 saptamani dau 10-12 cubulete de congelata la o masa. Pe zi => 30 cubulete+

Si da, stilul asta de hranire nu e aplicabil la adulti si e o provocare pentru mentinerea curateniei. Am mentionat deja ca schimb apa zilnic masiv? Daca se uita un vizitator dupa amiaza in acvarii cred ca se cruceste si crede ca nu schimb apa cu lunile. Chiar daca nu as aplica constient power growing, nu stiu cum m-as descurca, sa las navigheze pestii in propriu cacat, care e gazon pe fund.

Apa = Apa Nova Bucuresti statuta in bidoane 48 ore. La un moment dat am facut un test de apa (nu mai stiu de care), a iesit prost. Am schimbat 50% apa si am refacut. Tot prost a iesit, dar parca mai putin. Am facut test la apa curata nefolosita si a iesit mai bine, dar cu putin.  :D Oh, well, mi-am bagat picioarele.

Iluminare all day long, pana noapte tarziu. Plantele se fac praf dupa o runda de asta de reproduceri+ crestere. Cand devin mai juvenili gen 5 saptamani, incep sa ii las cu lumina stinsa cand plec la munca si le-o aprind la hranirea de la ora 5.

Vrei poze? O a pun. Dupa cum ai observat in 24 pagini de topic, cu pozele n-am fost zgarcit. La un moment dat mi s-a parut ca vorbesc singur si nimeni nu se uita oricum si m-am mai domolit.

MetalViper, iti raspund si tie, dar putin mai incolo. Am scris de mi-au cazut mainile si am obosit. :)
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 16:56 de către dcg, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cosmin, ai toate datele!!! Bagă!!! Dacă vrei, eu cu Mihai și poate și Liviu, ne putem pune o alarmă la telefon și să te sunăm pe rând pe la 3 dimineața să nu cumva să uiți de ei! ;-)
Glumesc, bineînțeles!
Trecând peste toate semnele de întrebare și în așteptarea rezultatelor lui Cosmin, consider valabil ce am spus în cele câteva postări: este o variantă bună (POATE!) pentru a avea pești mulți și repede dar inutilă pentru cei ce vor pești pentru concursuri și linii ce dau pești buni de concursuri!
Este lipsit de logică să mă forțez să am pești cu dimensiuni generoase la 2 luni (și să îi separ că deja se bat!!!!) având în vedere că tot îi voi ține pînă la 4-5 luni să văd cum se dezvoltă/definitivează înotătoarele.
Poate mă repet: luând sub titlu de adevăr metoda ta, pentru mine care cresc pești și selectez linii pentru show, rezultatul se vede tot la 4-5 luni. Pentru ce să mă chinui cu ei separați de la 2 luni?!?!

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie:Este lipsit de logică să mă forțez să am pești cu dimensiuni generoase la 2 luni (și să îi separ că deja se bat!!!!) având în vedere că tot îi voi ține pînă la 4-5 luni să văd cum se dezvoltă/definitivează înotătoarele.
Prima observatie: nu este lipsit de logica, ci este lipsit de ventrale. Experimenteaza metoda mea (o sa ii zic a mea, pentru ca poi va indoiti ca a existat pana acum) si report back cu concluzii. Cu toata dragostea, dar astea nu sunt ventrale ci sunt noroi.
livulik scrie: La puțin peste 3 luni:
https://goo.gl/photos/htRddYBUaaznPzqi6
Raspuns la aceeasi intrebare (in linii mari) pentru MetalViper, dar ma adresez si lui Liviu cel concitadin. Nu e adevarat ca "degeaba pestele are marimea corpului regulamentara la 2.5 luni, pt ca oricum ii mai trebuie inca 1.5-2 minim pentru a fi 100% sigur de acel peste (in scop de reproducere/show)." Din observatiile mele, in afara de explozia initiala, betta cresc stil reptilian pe tot parcursul vietii. Degeaba incerci sa opresti poza la 5 luni. La 12 luni va fi, inevitabil, putin diferit. La concurs conteaza ultimul detaliu si ultimul milimetru, asadar argumentul 2 luni vs 5 luni pica. Important e ca pestele sa fie la forma si dimensiune optima la momentul potrivit. Poza glorioasa la concurs = win.
MetalViper scrie:Chestia cu certificatul de nastere la 3 luni la showuri, personal fiind in Arcen - Olanda anul acesta, iti spun ca s-a intamplat. Cel mai bun CT male la prima vedere, a fost pus deoparte si chiar daca avea corpul la limita regulamentara, se vedea clar ca inca era tanar si nu total dezvoltat. Cum chiar crescatorul lui era acolo, a fost intrebat de varsta si acesta a spus 3 luni, pestele fiind descalificat pentru ca nu era complet dezvoltat in aripioare :)
Putin contradictoriu pasajul. CT era "cel mai bun" dar se vedea "clar" ca e nedezvoltat. Ceva dubios s-a intamplat acolo. Acel CT avea dungi orizontale de pui? :)
Daca imi aduc aminte, eu chiar te-am sfatuit mai demult daca tot investesti in ceva asa de mult timp, bani si efort, macar sa o faci bine!
Nu doar tu, sfatul e raspandit, si l-am dat mai devreme si eu. Eu am incercat cum am putut. N-am reusit, am trecut mai departe. Alternativa era sa ma opresc si sa stau pe cur. Nu.
Adica, daca vrei sa vinzi, ceea ce faci tu si pestii care ii ai (delta-super delta) sunt exact ce trebuie.
Nu sunt ce trebuie daca se poate mai bine. Chiar acum incerc sa ii imbunatatesc . Sper sa bag in acest weekend in linia de delta o grefa de halfmoon. Am doi masculi hm long finned si femele delta. Am doua variante de lucru: sa stau 5 luni sa vad care femela delta e cea mai delta si sa o aleg pe cea care are deschidere 3 grade mai mult, sau sa ma "grabesc" cu femele tinere de 7-8 saptamani, sa fac back cross to halfmoon father in 7 saptamani si sa repet figur peste ate 7 saptamani. Care abordare crezi tu ca e mai incisiva? Mai departe, nu cred ca e adevarata teoria ca "tot acolo ajungi" daca ii cresti rapid sau mori langa ei. Da, inotatoarele la long finned au ritmul lor DAR un peste crescut in viteaza va surclasa si la inotatoare un peste crescut stil hobby. Tu intelegi diferenta dintre "la 7 saptamani abia mijeste culoarea" si " la 7 saptamani pot fi imperecheati (sper sa pot proba, vedem)? Si inca ceva, eu nu cred ca eu ii cresc "rapid". Eu zic ca-i cresc in ritmul lor natural, iar cresterea "traditionala", in ligheane de 25 de litri, cu schimb de apa din cand in cand, e metoda artificiala "creste-i incet".

Mai departe, si sper sa acopar subiectul defintiv: care-i scopul? Piata? Repet, pentru mine piata este locul unde ingrop culls. Explic. Un betta = gospodina. Mai multi betta = acvarist. Inmultire de betta = microb. Inmultiri de betta = pasiune. Scop: sa vad ce "iese", sa "ma joc", sa vad ce este dupa colt. Ironic, jocul este mai distractiv cand linia e slaba, pentru ca e loc de imbunatari. Eu ABIA astept sa vad ce vor fi puii cu tata hm. ca sa ma lumuresc ma irepede pun mana pe bidon. Altul, doar spera ca puii din parinti halfmoon nu sunt toti superdelta si delta. Nu, scopul nu este cartonul, scopul este calatoria. Power growing este calatoria cu centura pusa. Enjoy. :)
Pe acest site se promoveaza in mare parte crescutul de betta pentru showuri si crede-ma ca toti ar fi foarte fericiti sa fim 10-20 de crescatori sa trimitem sau sa mergem toti la showuri in alte tari si sa mai si castigam!
Asa crezi? Un pietar care solicita femele de calitate pe acest forum ca sa isi incerce norocul in liga mare primeste tacere. Putin contraproductiv, zic. Liviu, te intreb. Daca erai din Bucuresti si te rugam sa-mi vinzi/donezi/vomiti doua femele din parinti hm, asa ageamiu sau cum mai sunt, o faceai sau nu?
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 19:29 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Cristi, esti cumva un corporatist dintr-o multinationala?
Ca altfel nu-mi explic perseverenta ta in ineptii si stradania ta fara sens in a ne demonstra ca ai inventat o roata mai buna, E fix stilul de corporatist care le stie el pe toate, dar care in fond nu are habar de nimic.
Iti repet DEMONSTREAZA. Nu venii cu abureli de genul  "incercati si o sa vedeti" . Tu ai impresia ca unii dintre noi nu am testat mai multe variante? Sau ai impresia ca vorbesti cu niste copii mici? Ce naiba mai omule, maturizeaza-te nitel, nu te mai comporta ca un copil razgaiat.
DEMONSTREAZA FIX ASA CUM TI_AM CERUT IN POSTUL ANTERIOR, ALTFEL SPUSELE TALE SUNT LIPSITE DE VALOARE.

EDIT
Pt cunostintele tale, asta ca sa nu te mai straduiesti sa dai si altora peste nas, un ochi avizat al uni crescator cu experienta, care pe deasupra mai e si arbitru international, DA SE VEDE UN PESTE TANAR
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 19:32 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Trecând peste ironia ta gratuită cu ventralele ( https://goo.gl/photos/c8W9Dhhudx8Xv9fw9 aici vezi alți 2 frați sibling) să știi că la problema cu ventralele pînă acum NIMENI nu are un răspuns fondat științific! Văd că tu îl ai foarte fondat! Și să știi că la peste 200 de ponte (lejer!) crescute pînă acum cred că au fost doar 4-5-6 ponte cu problema asta... Și nu am reușit să identific o cauză...
Să revenim...ți-am mai pus odată întrebarea asta și nu mi-ai răspuns: conform tacticii tale de reproducere la 2 luni și vorbind iar de peștele tău M11; la 2 luni părea o alegere bună iar la 4 arăta nerecomandabil pt continuat linia... Tu unde vezi îmbunătățirea liniei folosind un pește bun la 2 luni și prost la 4 luni?!?
Aici nu ÎNȚELEG eu care este logica!

P.s. după 6 luni creșterea este aproape insesizabilă! Poate se mai schimbă stratul de Dragon, poate nu mai deschide 180... Dar în niciun caz nu începe la 6 luni să îi crească doar anala ca să devină disproporționat...

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

snakefishmike scrie: Iti repet DEMONSTREAZA
...
DEMONSTREAZA FIX ASA CUM TI_AM CERUT IN POSTUL ANTERIOR, ALTFEL SPUSELE TALE SUNT LIPSITE DE VALOARE.
Am demonstrat deja si voi demonstra din nou. In acest topic avem asa:

Poze 1 iunie, primele icre: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7006#p7006

Poze 19 iunie, niste pui: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7082#p7082

Poze 20 iunie, pui, din nou: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7088#p7088

Poze 23 iunie, ma citez " 20 de zile. Prima masa cu hrana congelata.":  http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7088#p7088

Poze 25 iunie, primul betta individualizat (ultima poza): http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7137#p7137

Poze 26 iunie, deci nu mai trebuie lupa: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7143#p7143

Poza 30 iunie (ultima poza): http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7154#p7154

Poza 2 iulie (poza 3), deja am betta irizant: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7158#p7158

Poza 3 iulie, admirati ventralele: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7161#p7161

Poze 9 iulie, poftiti la ai mei juvenili: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7176#p7176

Alti pui la 5 saptamani: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7179#p7179

Poze 15 iulie, cautam deja perechi: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7181#p7181

Poze 17 iulie, deja caut plakatii masculi: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7184#p7184

Poza 21 iulie, pozitia 2, mascul de 6 saptamani sub cuib: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7191#p7191

Poze 22 iulie, plakat trip: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7196#p7196

Poza 23 iulie, ma pregatesc de separare: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7200#p7200

Poza 24 iulie (poza 2), primii masculi separati, in varsta de 6 si 7 saptamani: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7202#p7202

Poze 3 august, masculi long finned separati (multi). Seletie pesti: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7203#p7203

Poze tot pe 3 august, defliaare de betta masculi si femele tineri, Liviu deja arbitreaza in postul urmator: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7204#p7204

Ma opresc aici, aveti mouse cu rotia de scroll daca vreti sa vedeti ce s-a mai intamplat. 3 iunie - 3 august e perioada acoperita. Generatia pe care am crescut-o dupa aceasta data a fost mai rapida, m-am perfectionat. Si foarte important, banuiesc: nu, nu sunt corporatist, de ce intrebi?
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Nu prea stau bine la lectura. As vrea daca poti sa-mi spui in felul urmator:
bazin 80/.../....
temperatura- 28
plante suprafata- tipul
apa 10-15 cm la depunere
lumina de la ... la...
hrana - zilele 1-2, novofluid ... la ora... si ora... , ziua 3 novo fluid + artemia la ora... si ora..., ziua 15 etc
apa ziua 1 adaugat ... litri, ziua 15 adaugat 15 scos 10, etc.
partea cu depusul ma descucurc deci sa incepem dela momentul T0 inotul puilor.
Si inca ceva tu zici ca la 7-8 saptamini puii au 4,2 cm(fara aripioare sau cu aripioare?) masculii si sint colorati si sexabili, iar femelele au 3,5 cm si bune de reprodus
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie: Trecând peste ironia ta gratuită cu ventralele ( https://goo.gl/photos/c8W9Dhhudx8Xv9fw9 aici vezi alți 2 frați sibling) să știi că la problema cu ventralele pînă acum NIMENI nu are un răspuns fondat științific! Văd că tu îl ai foarte fondat! Și să știi că la peste 200 de ponte (lejer!) crescute pînă acum cred că au fost doar 4-5-6 ponte cu problema asta... Și nu am reușit să identific o cauză...
Eu am avut probleme cu ventralele la prima ponta (unii aveau doar una, altii le aveau mici). Tot atunci am fost mai delasator. Pe urma, nicidecum. De aici presupunerea + ce am citit pe net. Sper ai notat rezerva mea exprimata in alt post ca nu sunt 100% ca asta e problema.
Să revenim...ți-am mai pus odată întrebarea asta și nu mi-ai răspuns: conform tacticii tale de reproducere la 2 luni și vorbind iar de peștele tău M11; la 2 luni părea o alegere bună iar la 4 arăta nerecomandabil pt continuat linia... Tu unde vezi îmbunătățirea liniei folosind un pește bun la 2 luni și prost la 4 luni?!?
Aici nu ÎNȚELEG eu care este logica!
E simplu: M11 care arata "nerecomandabil" la 4 luni a fost si este cel mai bun mascul, cel "mai putin nerecomandabil", daca doresti. Ca sa fiu sigur ca nu se strecoara genotipul minune (glumesc), la imperecheri au participat si alti 3 masculi frati, si mai nerecomandabili dar top 4. :) Alternativa era sa cumpar masculi mai buni (am facut-o, sunt la reprodus acum) sau sa stau pe cur. Inca nu am primit un raspuns la intrebarea daca imi vinzi doua femele, dar a raspuns Mihai in numele tau.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Iar intreb, tu chiar nu intelegi, sau doar te faci?
Am spus poze zilnice, nu din joi in Paste. Plus toate detaliile cerute de mine si de Cosmin. O "cercetare" si o demonstratie asa se face. Totul notat (parametrii apa, tip de hrana, cantitate si frecventa, frecventa schimburilor de apa ... tot, tot, tot). Altfel ... vorbim discutii ca si pana acum.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

cosmake scrie: Nu prea stau bine la lectura. As vrea daca poti sa-mi spui in felul urmator:
bazin 80/.../....
temperatura- 28
plante suprafata- tipul
apa 10-15 cm la depunere
lumina de la ... la...
hrana - zilele 1-2, novofluid ... la ora... si ora... , ziua 3 novo fluid + artemia la ora... si ora..., ziua 15 etc
apa ziua 1 adaugat ... litri, ziua 15 adaugat 15 scos 10, etc.
partea cu depusul ma descucurc deci sa incepem dela momentul T0 inotul puilor.
Si inca ceva tu zici ca la 7-8 saptamini puii au 4,2 cm(fara aripioare sau cu aripioare?) masculii si sint colorati si sexabili, iar femelele au 3,5 cm si bune de reprodus
Sunt nedumerit. Am scris toata dupa amiza iar tu apari ca o zana si intrebi ceea ce deja am scris. Sper ca nu ma trollezi si repet:

Bazine 80 cm lungime, litraj teoretic intre 112 si 126.
28-29C
plante tipul habar n-am, cat tip ating suprafata, preferabil frunze late, e ok
12.5 cm e bine
lumina de la 8 dimineata la 2 noaptea; dupa varsta 4 saptamani, lumina de la 5 dupa amiaza la 2 noaptea, cu aprins lumina la hranirea de dimineata
Hrana novo fluid, sau Nobil Fluid, depinde ce gasesti, la orele 8, 17 si 22
Apa scoti 50% si pui tot atat, in ziua 1, in ziua 15, in ziua 48 si intre ele.
Ultima intrebare: nu, puii nu au 4.2cm ci au 4.18 cm. Toti.

Cosmin, pe bune??!!!
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 20:36 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

snakefishmike scrie:Am spus poze zilnice
Poze zilnice, daca ai spus, e lege, preferabil le faci tu. Poti sa spui pas si le fac eu. Daca depun perechile te astept, drum de la mine la tine 10 min (cel mult) cu bicla. Inteleg rigorozitatea stiintifica, dar pozele nu sunt puse din joi in paste. Parca ploua cu ele putin ma des. Intre 3 iunie si 3 august nu pica Pastele, dar pica cateva joi. Deci?
snakefishmike scrie: Iar intreb, tu chiar nu intelegi, sau doar te faci?
Nu, nu inteleg, doar ti-am mai spus ca n-am iq. Cam atat despre comunitatea betta din Romania. M-am lamurit.
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 20:45 de către dcg, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Femele îți pot da. Momentan te pot ajuta cu câteva Gold... Cu un ușor strat de Dragon. Dar sunt scurte

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Multumesc Liviu. Serios. Dar nu.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

dcg scrie:
Poze zilnice, daca ai spus, e lege, preferabil le faci tu. Poti sa spui pas si le fac eu. Daca depun perechile te astept, drum de la mine la tine 10 min (cel mult) cu bicla. Inteleg rigorozitatea stiintifica, dar pozele nu sunt puse din joi in paste. Parca ploua cu ele putin ma des. Intre 3 iunie si 3 august nu pica Pastele, dar pica cateva joi. Deci?
Ti-am spus si telefonic si ti-am si scris aici de cateva ori de ce.
O DEMONSTRATIE asa se face. Daca tot vrei sa ne demonstrezi tuturor ca suntem niste prosti care habar n-avem cum se cresc betta, iar tu un geniu care a descoperit in cateva luni ceea ce altii nu au descoperit in ani de zile, e singura ta sansa
dcg scrie: Nu, nu inteleg, doar ti-am mai spus ca n-am iq. Cam atat despre comunitatea betta din Romania. M-am lamurit.
N-am afirmat ca n-ai IQ. Ceea ce am scris e urmare a tuturor posturilor tale in care ori ignori cu nonsalanta ceea ce ti se spune, ori ironizezi fara baza, ori te faci ca nu intelegi
Cat despre comunitate ... asa ceva se face cu crescatori si oameni de calitate, care au un scop comun.
Ultima intrebare: nu, puii nu au 4.2cm ci au 4.18 cm. Toti.
Dupa cum spuneam, la ironii rasuflate vad ca te pricepi. Mai rau stam la betta.

Si ca sa-ti reamintesc, masurarea pestelui se face de la bot pana la baza cozii , adica fara caudala.
Multumesc Liviu. Serios. Dar nu.
Ti se ofera pesti buni, dar tu nu. Deh, sunt PK, iar tu visezi la longfin. N-ai spus tu ca un HM nu-i altceva decat un VT plus munca??? Iti ofer o pereche de VT (din linia lui Liviu care a dat campioni anul asta). Pune tu munca si scoate ceea ce iti doresti
Membru IBC
Scrie răspuns