Boli si tratamente

Betta diseases, pathogenesis and treatment
vali1405
Newbie
Newbie
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iul 2010 18:46

Am o problema cu un betta de 2 ani, nu are incalzitor acvariu.. as putea zice temperatura camerei..
schimbul apei.. cam la 5 zile

Nu se mai ridica de pe fundul acvariului.. sta cumva in diagonala.. coada pe fundul acvariului si capul in sus; nu mai mananca de 2 zile..

Multumesc
Ultima oară modificat 27 Noi 2010 15:55 de către vali1405, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Schimba-i apa din acvariu complet. Si cand spun asta ma refer sa o arunci pe toata, sa cureti bine tot acvariul, inclusiv obiectele care se afla in el, pana nu mai sunt murdare sau uleioase (asa se simt daca nu sunt dezinfectate des). Apa care i-o pui in acvariu trebuie sa fie tinuta cu 24 de ore inainte intr-un vas descoperit. Incearca asta si sper sa mearga.
vali1405
Newbie
Newbie
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iul 2010 18:46

am facut deja chestia asta... din pacate tot acolo sta..
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

vali1405 scrie: Am o problema cu un betta de 2 ani, nu are incalzitor acvariu.. as putea zice temperatura camerei..
schimbul apei.. cam la 5 zile
Schimbul apei o data la 5 zile nu e o problema...in schimb, temperatura poate fi (ma indoiesc ca ai cel putin 24-25 grade)...si varsta e cam mare...
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

@vali1405 ai un mesaj privat. Am rugaminjtea sa-l citesti .


La 2 ani nu te mai astepta la multe de la pestele ala. E cam la capat de linie.
Membru IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Nu am mai revenit de mult cu detalii pentru ca starea pestelui se imbunatatise dupa primele 2 zile de tratament. Insa...pana acum o saptamna cand a capatat o bacterie usoara la unul din ochi. Nimic prea grav, s-a tratat repede cu JBL Ektol. Din pacate, desi in urma cu 2 zile daduse semne considerabile de imbunatatire....ieri nu mai putea sa respire decat la suprafata apei. Pentru ca ma gandeam ca probabil e ceva mai mult decat o bacterie de suprafata, i-am  dizolvat o jumatate de pastila de JBL Furanol 2. Doza recomandata e de 1 pastila la 20 de l si eu aveam 16. Si totusi....azi dimineata l-am pierdut si tot nu pot sa inteleg de ce. :( :'( Apa i-am schimbat-o si i-am si dezinfectat acvariul cu tot cu decoratiuni. Mi s-a parut foarte ciudat ca nu putea respira, pana acum nu avusese nici un fel de problema de acest fel. Am cautat pe google tot felul de posibile boli si nu am gasit nimic de acest fel. Cineva a spus ca era batran si asta se intampla odata si odata. Dar nu stiu...mi-a fost foarte greu sa ma despart de el, mai ales vazandu-l cum inca se mai lupta sa traiasca. Oprisem apa de aseara ca sa-i mai adaug azi, am incercat sa-l pun in ea crezand ca probabil e din cauza medicamentului dar degeaba. Se chinuia ingrozitor sa respire si statea numai pe fundul vasului. La un moment dat se ascunsese sa nu-l mai vad cum se chinuie dupa niste pietre si nu stiam ce sa-i fac ca sa il vindec. :( Stiu ca poate unii ar spune ca e doar un peste, dar il vindecasem de foarte multe ori si aveam o legatura speciala cu el. O sa-mi lipseasca mult  :'( :'(
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu spune nimeni ca-i doar un peste, ci doar ca viata nu-i vesnica.
Sad but true.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

pestele era batran=>sistemul imunitar obosit/scazut=>agentul patogen care i-a afectat sanatatea i-a afectat sistemul respirator si d'asta statea la suprafata!

din cauza asta eu spun tuturor sa tina cont de conditiile in care isi tin pestele de-a lungul vietii (chiar daca acesta pare ca nu este afectat) deoarece asta ii scurteaza sau lungeste viata!

sorry!  :'(
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
nbavlad99
Newbie
Newbie
Mesaje: 37
Membru din: 25 Iun 2011 13:08
Localitate: Iasi
Contact:

salut am un beta mascul de un an si ceva aproximez eu, il hranesc cu niste bobite maronii, sta intrun acvariu de 7 litri, are si un filtru, ii schimb apa o data pe luna in proportie de 80%.
de 2 zile nu mai mananca si sta nemiscat la suprafata. nu e mort. nustiu ce are. :'( va rog frumos sa ma ajutati. mersi anticipat
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Salutare!
In primul rand, primul post ar trebui sa fie in cu totul alta parte conform regulamentului.
In al doilea rand ... ai facut cam multe greseli pt intretinerea unui betta. Filtru in 7 l , apa schimbata la o luna si in cantitate foarte mare, hrana ... nu stim de care.
In al treilea rand ... o poza face cat o mie de cuvinte.
In primul post al acestui topic sunt descrise cateva generalitati ale principalelor boli. Citeste-l si vezi cam unde s-ar incadra conform descrierilor de acolo.
Numai bine.
Membru IBC
iulia ramona
Newbie
Newbie
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2010 17:38

buna ziua. deranjez cu o intrebare. am un betta, mascul cu varsta de 4-5 luni. de aproximativ 2 saptamani au inceput sa i se rupa aripioarele si acum nu mai are nici o aripa intreaga. ca sa va formez o idee e doar corpul fara nici o aripa. nu-mi imaginez nici macar cum inoata. cu toate acestea este mai mult decat vioi chiar are momente cand inoata f repede prin acvariu si sare, stropeste cu apa afara, etc. de cand are problema asta ii schimb apa la 2 zile si adaug si albastru de metilen dar nu se observa nici o imbunatatire. intrebarea mea este ce pot face, cum sa il ajut sa se faca la fel de frumos cum era.
multumesc anticipat
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Probabil finrot.
Albastrul de metil nu prea te ajuta. Tratamente (medicamente) pt finrot sunt multe, denumirea lor variind de la un producator la altul.
Membru IBC
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

Salut, o femela a capatat Dropsy(solbi zbarliti si burta umflata) iar o alta( care a fost "boxata" acu vreo saptamana de prima femela) a capatat Finroot( resturile de cozi din urma "boxului" au inceput sa dispara pana la corpul pestelui si parca are frisoane  :o). Azi am observat semnele bolilor.
, HELP, nu am gasit in zona BaktoPur/BaktoTabs...asa ca ...
le-am facut o baie de scurta  durata cu verde de malachit, si dupa vreo 3 ore inca o baie de scurta durata cu Tripaflavin in care am pus si un strop de Metifish  :wtf: ( am citit ce contine BaktoPur, si am creeat o combinatie din ce aveam, conform proportiilor din reteta BaktoPur). Am adaugat si sare in apa , si am crescut temperatura in acvariul in care locuiesc.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cea cu dropsy este in faza finala...din pacate in 99,9999% din cazuri drumul este ireversibil!

fin-rot se poate trata insa nu stiu exact in ce stadiu este pestele in cauza...si aici daca boala este avansata s-au creat deja prea multe porti de intrare a bacteriilor si acestea isi fac de cap!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

Adevar a-ti grait, cea cu Dropsy a crapat azi, cea cu Finrot am sacrificat-o, ca deja inota cu coada in sus. Acum observ si un mascul "melancolic", o sa testez varianta de tratament cu sare Epsom (sulfat de magneziu, sau sare amara).
Scrie răspuns