Ponta cu Ich (gris)

Betta diseases, pathogenesis and treatment
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare...
Am o ponta... clasica as spune, de 3 saptamani, unde am vazut ca puii s-au imputinat.

Acuma de abia se vede corpul.
M-am uitat foarte atent la ei... mi-am fortat zoomul de la ochelari ca sa observ, iar pui iai Ich (gris), cred..
Cum se poate sa fie Ich la 28 grade, hranire 1 sapt galbenus si 2 sapta Artemia proaspat eclozata.

Este posibil asa ceva sau confund cu atceva?
Oricum pota s-a cam dus.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Nu confunzi.
In general aceasta problema apare in momentul in care nu faci schimburi de apa suficiente, sau atunci cind schimbul nu-l faci cu apa la aceeasi temperatura iar la betta apare datorita diferentei de temperatura dintre apa si aer la formarea labirintului. Foloseste niste verde de malachit forte eventual poti opune si sare si scapi de problema. Foarte important la toti pestii sa fie urmariti zilnic cu mare atentie, chiar daca asta necesita timp si un ochi bun. In general la pui se observa mai greu si tratamentul presupune si ceva pierderi.
Ultima oară modificat 08 Mar 2013 09:03 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Nu confunzi.
In general aceasta problema apare in momentul in care nu faci schimburi de apa suficiente, sau atunci cind schimbul nu-l faci cu apa la aceeasi temperatura iar la betta apare datorita diferentei de temperatura dintre apa si aer la formarea labirintului. Foloseste niste verde de malachit forte eventual poti opune si sare si scapi de problema. Foarte important la toti pestii sa fie urmariti zilnic cu mare atentie, chiar daca asta necesita timp si un ochi bun. In general la pui se observa mai greu si tratamentul presupune si ceva pierderi.
pe langa sfaturile date de cosmin mai poti creste si temperatura putin (o poti duce lent catre 29,5) timp de cateva zile!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am inteles.
Apa am schimbat dupa 2 saptamani de la eclozare, de mai multe ori. E totusi ciudat.. oricum nu merita sa continui ponta, sau un tratament.

Nu credeam ca la temperaturi mari se poate intampla.
Hmm, au fost multi si poate de aia.

Datorita programului prlungit la job, nu am reusit sa urmaresc ce se intampla la mine in acvarii in aceasta saptmana.

Intentia mea a fost sa inteleg daca se poate intampla si de ce... acuma am 2 motive... cred ca ma duc pe diferenta de temperatura, ca si cauza si suprapopularea.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Apa am schimbat dupa 2 saptamani de la eclozare, de mai multe ori.
apropos, poate ajuta pe viitor, eu stii cum procedez: initial bazinul de inmultire are coloana de doar 8-10cm (cam 1/3 din inaltimea bazinului) ; din momentul cand incep hranirea puilor incep sa adaug si apa in bazin, cresc coloana de apa cu 2-3 cm pe zi (apa doar picura in bazin in ritmul de cam 3 litri/ora) ; abia dupa ce ajung la nivelul maxim incep schimburile de apa!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Interesant... eu nu am atins apa, decat dupa 2 saptamani.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

La orice peste cit de mic ar fi apa proaspata este mana cereasca. Metoda lui Liviu este super nefiind nevoit sa schimbe(traga) apa si nelasind sa se acumuleze nici azotati peste limita. Eu procedez cam la fel cu diferenta ca nu am rabdarea sa o adaug la picatura si sint ceva mai grosolan folosind o galetusa de smintina de 900g pe care o pun de dimineata pina seara in bazinul cu puii pentru egalarea temperaturii iar seara o golesc in bazin atingind tot timpul cu fundul ei fundul bazinului.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cred că mă ajută in menținerea sub control a azotului și plantele de suprafață (mari mancatoare de azot) ce acoperă peste 75% din suprafață și din care arunc câte un morman săptămânal!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Eu folosesc la greu Riccia si asa zisa linte.
Dar in fine, cred ca am gasit raspunsul la ce cautam.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns