Finrot sau ... nu ?

Betta diseases, pathogenesis and treatment
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Am un betta veil, rosu, foarte frumos....cu inotatoarele extrem de lungi. Din pacate de 2-3 zile am observat ca imediat sub burta ii putrezeste inotatoarea ...pur si simplu in 2 locuri mai sunt doar niste firicele din tot voalul, ca niste fire de ata foarte subtiri. Nu am avut pesti cu finrot, mai ales betta ...si nu stiu cu ce sa il tratez. Se incadreaza la finrot sau nu, avand in vedere ca nu este la extremitatea inotatoarei ci in locul unde se uneste aceasta cu corpul?
O sa ii pun sare in seara asta, in asteptarea unui raspuns din partea voastra....poate a tratat cineva cu succes aceasta afectiune.
Until you find someone worth dying for, you never really live.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

poti pune o poza?
daca nu-ti seamana a ciuperca=>sigur e cauza bacteriana!
baktopur direct+apa curata (de fapt ordinea inversa ca sa nu pui baktopur in acelasi timp cu sarea)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Nici o sansa sa fac poza, am un aparat f slab...iar pestele se tot misca, plus ca locurile afectate sunt cativa milimetri ...nu ar iesi nimic in poza :( Astazi parca pare mai bine dupa ce i-am pus sare si are si frunza de IAL. Backtopur nu am ...doar Furanol 2 si Mycopur.
Until you find someone worth dying for, you never really live.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

urmareste-l si daca evolueaza bine nu-i mai bagi alta medicatii; daca vezi ca rana avanseaza treci pe Furanol

p.s. din descrierea ta nu-mi pot da seama daca este micoza/ciuperca sau bacterie, dar inclin spre bacterie
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Nici eu nu stiu ce e ...pt ca nu se vede nimic. Doar radiile care nu sunt unite intre ele.
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Scrie răspuns