Popeye tratat cu succes

Betta diseases, pathogenesis and treatment
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Am tratat cu succes (de 3 ori pana acum) ochii umflati la betta folosind Furanol 2 de la JBL (exista si Furanol simplu insa pe acela nu l-am incercat). Se schimba 50% apa, se pune 1 pastila la 20l apa...se lasa 4 zile cu aerare buna, apoi se schimba 50% din apa si se repeta tratamentul inca o data. Dupa cele 8 zile de tratament betta erau ca noi, nu se observa nici o urma a umflaturilor, desi erau foarte mari la inceput. Sper sa foloseasca cuiva aceasta informatie  ;)
Until you find someone worth dying for, you never really live.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Foarte utila postarea, de altfel cele enuntate in urma experientelor proprii sunt ”aur curat”!

sa va spun si eu ultima experienta/tratare (reusita):
un mascul Purple HMPK (nu unul oarecare ci cel pe care l-am ales pentru continuarea liniei de Purple) a reusit datorita neglijentei mele sa ramana fara capac si sa sara in cutia altui mascul...rezultatul acestei coabitari de ~4h a fost dramatic: masculul Purple a ramas practic fara inotatoare si cu cel putin 6 rani adanci pe corp...adica 90%=MORT
am zis totusi sa incerc vindecarea:
pas 1: l-am pus timp de 10-15min. in ~100ml apa curata la temperatura adecvata si am adaugat 10 pic. de Baktopur deoarece imi era frica de infectarea ranilor
pas 2: i-am pregatit cutia(volum 1,5l) cu apa curata(75%) in care am adaugat (25%) extract de IAL (ceai facut de mine dupa reteta 4l apa+10 IAL+1 lingura sare dat in clocot si lasat acoperit); a rezultat o apa de culoarea Coca-Cola
pas 3: schimbat complet apa zilnic + hrana (Atison, normal  ;) ) umezita in prealabil in Fishtamin

rezultatul (o sa vi-l arat in cateva zile!) a fost remarcabil deoarece pestele dupa vreo 10 zile era refacut 100% iar aripioarele in proportie de 75%

trebuie tinut cont de faptul ca vorbim despre un peste tanar (15 saptamani), lucru f important in refacerea lui!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Uimitor! Ma bucur mult ca l-ai salvat. La mine primul caz de popeye au fost la un betta batran pe care il am, un crown cu 3 culori pe care il ador. Deci merge si la pesti batrani ... :)
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Scrie răspuns