Save the veiltail!

Betta diseases, pathogenesis and treatment
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

El este pestele Andreei si, totodata, tatal al cinci pui in varsta de cinci saptamani pe care stapana lui ii creste cu artemia vie. :) Hai sa incercam sa diagnosticam bietul betta si sa-l punem pe picioare. Presimt ca nu va fi tocmai usor.

Datele problemei: cumparat din petshop de aproximativ doua luni, deci probabil relativ tanar. Mananca si e activ. Conditiile de viata si necazul rezulta din poze. Eu am cateva ipoteze, lucru nu tocmai incurajator, sper sa va dezmortiti si sa bagati si voi o fisa.

Imagine

Imagine
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Doua poze ... ambele nasoale. Focalizeaza corpul pestelui, nu inotatoarele. Alea n-au nimic, insa corpul pare sa aiba ceva probleme.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Nu eu am facut pozele si nici nu am vazut pestele pe viu. O sa o rog pe fata sa depuna mai multa stradanie la sedinta foto daca doreste ajutor. Pana se mobilizeaza, o sa pun si eu o intrebare. Azi cand m-am intors de la munca, l-am gasit in starea asta pe unul dintre baietii mei.

Pe langa caudala, a se observa varful dorsalei si a analei.

Imagine

Faptul ca razele raman oarecum intacte, si faptul jupuielile ca apar brusc, din senin, ma conduce la concluzia ca masculul este un tail bitter si tind sa exclud fin rot.

10 litri, apa schimbata des, incalzire 27C, etc. Preventiv am oprit si filtrul desi nu cred ca e atat de puternic incat sa fie un accident (200 litri pe ora).

Poza cu filtrul.

Imagine

La fel am patit si cu un mascul albastru, care este deja la al doilea episod. S-a vindecat de fiecare data repede, dar nu mai este ce a fost.

Tail biting, fin rot  sau acident de filtru/decor? Tu ce zici?
Ultima oară modificat 15 Sep 2015 19:25 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Posibil accident. Nu pare "ars" de finrot, iar muscatul inotatoarelor apare pe motiv de stress, in general la transport.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Masculii sunt in forma buna si nu vad motive de stres. Nici nu i-am vazut invartindu-se, deci accidentul e foarte posibil sa fie motivul. O sa-i urmaresc. Mersi, Mihai, esti mereu atent si saritor.  :You_Rock_Emoticon:
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Revin, sunt tot mai frustrat.

Cazul 1:

Starea initiala -> Imagine

Prima observatie ca ceva e in neregula -> Imagine

Pana ieri arata asa -> Imagine

Azi l-am gasit asa -> Imagine

Evolutia a fost mereu in trepte, nu degradare treptata. Locuieste de ceva timp in acelasi acvariu, fara nimic adaugat sau scos (sau acvariu mutat). Acvariu 10 litri / apa schimbata saptamanal 70%.

Caz 2:

Cea ma recenta poza stare buna -> Imagine

Azia inceput si el -> Imagine

In concluzie, din cei 4 masculi crescuti de mine doar 1 a scapat neatins (inca) -> Imagine

Toti masculii sunt crescuti / cazati / ingrijiti in aceleasi conditii. Tatal lor, care avea inotatoare mai lungi, a locuit la fel fara evenimente. Poza cu el -> Imagine

Nu-mi vine sa cred ca el nu se agata in decor dar se agata puii lui.

Ipoteza: totusi sunt tail biters (desi nestreati) pe fond genetic cumva... dar...

Peste cumparat joi (deci nu e ruda cu ai mei), poza recenta -> Imagine

Aceasi peste, azi -> Imagine

:banghead: :banghead: :banghead:

Am scos urgent toate filtrele din acvariile lor. Nu stiu ce as putea sa mai fac, mi se pare foarte ciudat cum i-a apucat pe toti aceasi chestie, sunt in pana de idei.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

1 . Tu ai o problema cu filtrele in acvarii. Probabil ca nu ai bagat de seama, ori nu ai vrut sa vezi ca la mine, ca si la alti crescatori de betta, exista doar bureti si nimic altceva.
2. Ia un antibacterian de prin pet-shop. Personal "m-as juca" cu niste Sera Omnipur.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

1) Am vazut buretii tai, era si greu sa nu-i observ. Chiar m-am intrebat de unde se cumpara monstrii aia calibru industrial. Deja am eliminat fizic toate filtrele din acvariile masculilor (nu doar le-am oprit). Am repozitionat si incalzitoarele, ba chiar si termometrele. Putin probabil ca pestii sa se incurce pe undeva in suportul care tine incalzitorul de ventuze, dar nici eu nu mai stiu ce sa fac. La primul incident o sa scot si "ghivecele" din plastic ale plantelor, desi la mana nu par ofensive.

2) O sa cumpar Sera Omnipur. Preventie contra fin rot banuiesc.
Ultima oară modificat 29 Sep 2015 08:26 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Din 28 septembrie nici un alt accident. Le-am luat  Sera Omnipur si le-am pus 10 picaturi in 10 litri (dozajul de pe prospect). Cat timp sa-i tin in zeama verde lamaie?
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Orice tratament se face pe durata a 4 zile, cu posibilitatea de prelungire pe încă 3 zile
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Back to square one for mr. shovelhead. :(

Cand a inceput tratamentul era asa -> Imagine


Azi l-am gasit asa -> Imagine

La urmatoarea schimbare de apa o sa scap si de cosuletele plantelor. Daca nici asa nu se potolesc mai am alternativa la bidon (doar apa si peste). Mi-e ca sunt tail biters. Decat asa, as fi preferat velvet.
Scrie răspuns