APACHE Pura intimplare sau continua perfectionare ?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Salutare,
Doar o intrebare... cand au ajuns in RO, ce a trecut ca este in colet, ca si declaratie de import?
in nici un caz pești! ”decor acvaristica” in situațiile cand am comandat eu!  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Ma gandeam eu... doar ca stai sa tremuri, daca te lasa vamesu sau nu.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

TREMURI! am avut și un transport care a fost dat retur și toți peștii au murit...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Pt cei care au cont pe bettas4all, uitati un link cu o discutie lunga pe marginea unor forme  ... nici nu stiu cum sa le spun.
http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=5&t=1929
Gasiti acolo o gramada de diformi, cum este si acest APACHE (thailandezii si americanii numeau apache o anumita combinatie de culori). Vedeti si parerile crescatorilor care se respecta si tin la niste standarde.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                                  Buna

          Intradevar o lunga discutie pe forumul celor de la Betta4all, am stat toata noaptea si am citit, rind cu rind.

              In final ce pot sa spun este ca natura in maratia ei a creat totul atat de perfect iar noi incercind sa o copiem reusim sa creem si acesti monstri.

              Daca este sa imi spun parerea mea, cred ca acesta ar fii de spus: Fiecare dintre noi vrem ceva mai beosebit, evolutia umana ne-a creat in aceasta maniera. Daca nu era sa ne dorim ceva mai diferit de ceea ce daja exista( referindu-ma la miliardele de ani in urma) si in ziua de astazi cred ca aveam un apartament de lux la ultimul etaj al celui mai inalt "COPAC DIN JUNGLA". Dar, pentru ca am evoluat am ajuns sa ne dorim ceva mai mult si asa mai departe.

              Rvenind la pestii despre care se vorbeste pe respectivul forum, CATEGORIC condamn pe acei crescatori care lasa sa isi traiasca viata plina de chin acele fapturi nefericite. CATEGORIC condamn pe cei care cumpara in orice scop aceste fapturi nefericite ( folosesc cuvintul nefericit ca un substitut al cuvintului hidos). CATEGORIC condamn pe cei care isi fac o asfel de colectie de "BETTA". CATEGORIC sunt de acord cu cei care sustin exterminarea acestor exemplare mai putin norocoase.

            Cind spun exterminare nu ma refer la a ucide fara mila aceste fapturi care nu au nici o vina ca s-au nascut asa, la urma urmei e un pic din vina noastra si un pic de din vina naturi  ca ele se nasc cu aceste erori (genetice sau din cauza unor conditi inumane de viata), Eu unul i-asi cumpara si i-asi pune undeva intr-o "baltoaca"(asa cum cresc Tailandezi  pesti Betta) si i-asi lasa sa isi duca existenta lor linistita pina la sfirstul "ghemului de ata". Prin exprimarea exterminaare ma refer la a face imposibila inmultirea acelor pesti care prezinta astfel de erori.

              Legat de discutia in care DT era considerat una din erorile genetice ( datorita formei SHORT BODY care prezenta multe probleme legate de anatomia corpului) pot sa spun ca nu putem elimina o linie completa din cauza unor specimene care apar in urma unor incrucisari mai putin "fericite", la un momendat se pomenea de CT  ca la inceput era si el catalogat ca un astfel de "ciudat".  Un lucru este cert daca tot ne jucam "DE-A CREATORI" macar sa avem decenta sa creem ceva frumos si sa nu ajungem sa dam in penibil cu acele erori ale incercarilor noastre de a avea ceva mai spectaculos.

              Se pomeneste in discutiile lor de forma de RT (rosetail) si dupa cum am citit aceste varietate este blamata din motive care tin mai mult de imperfectiunea corpului si nu de structura genetica (precum la celelalte "minunate " exemplare discutate pe forum). Sa nu omitem faptul ca la inceputul fiecarei lini de Betta au fost imperfectiuni ( unele eliminate, altele corectate) iar ca exemplu dau linia de DT , in cazul a RT e cam la fel doar ca  noi suntem reticienti in a acepta aceasta linie.

            Vreau sa dau o bila alba pentru forma de RT ( in toate cele trei variati) am in colectia mea un RT in forma severa, deasemeni am si HM, DT, CT. Dintre toti el este singurul care este mai linistit , mai calm, mai pasnic si chiar imi place de el din acest punct de vedere. Iar daca este va fac o comparatie intre el si CT pot sa spun ca CT este precum un buldog pe care trebuie sa il tii legat cu zece lanturi ca de nu scapa si farma tot. O spun cu mina pe carte sfinta, aceasta linie de Betta este mult mai pasnica decit celelalte, ii vad comportamentul zi de zi si pot sa afirm aceasta ( se speculeaza ca ar fii vorba despre coada grea pe care o are- ceea ce nu pot sa stiu este daca pentru peste coada este grea sau nu, totusi ma gindesc ca din moment ce el reuseste sa ajunga la maturitate si chiar sa se reproduca pentru el coada este un "accesoriu" cu care el este deacord sa fie mai imbelsugat).

            Intre un buldog tinut cu zece lanturi si un catel cuminte care face ce ii este destinat sa faca VOI CE ALEGETI? eu unul va respect alegerea, oricare ar fii alegerea voastra.

              Am o remarca de facut, cu toti dorim sa fim atletici (si eu unul imi doresc un corp frumos) acum problema se poate pune cam la fel ca la RT in trei nivele: sa fii atletic ( un corp decent care te face sa arati bine), sa fii musculos ( de asemeni un corp bine facut cu acele patratele pe abdomen etc) si sa fii hidos ( sa ajungi sa ai cu citeva zeci de kg peste suta si sa cari cu tine peste tot in fiecare secunda a vieti tale acele pachete monstruoase de muschi). Acum dati-mi voie sa va intreb, Ce ar trebui sa facem cu acesti oameni care din pasiune muncesc din greu sa ajunga asa? sa ii blamam? sa il izolam ? sa le dorim "sfirsitul ghemului de ata"? SINCER ? Tu ce ai face?

              Cred ca deja stim raspunsul la aceasta intrebare, vrem sau nu aceste exemplare de RT vor exista printre Betta, acum ramane sa decidem daca la acceptam sau le blamam existenta in continuare.

          Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Parerea mea legata de CT , RT , HM, DT
CT - Imi place agresivitatea lui este un peste potent si poti sa-l vezi imediat daca prezinta disconfort fiind f activ, este un peste bine echilibrat dpdv al lungimii aripioarelor
RT - nu sint deacord cu el deoarece toate aceste dezechilibre ( aripioare prea stufoase, solzi prost asezati, etc) se propaga si se ajunge foarte usor la acei monstrii
HM - Un peste bine echilibrat dar destul de impotent din care foarte greu obtii rezultatele asteptate datorita amalgamului de gene
DT - Ca si HM este bine echilibrat dar datorita coloanei si pedunculului caudal este greu de gasit un exemplar asa bun


Ca si concluzie nu as lucra pe lkinie de RT sau DT decit pentru a incerca sa scot anumite caracteristici si ca si exemple:
SD + RT unde SD sa fie obtinut din HM iar la RT sa fie doar problema de numar mare de radii
HM sau SD + DT  pentru marirea dorsalei.

La scurti nu ma bag si nu pot sa comentez nimic despre ei ( nu ma atrag)
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

"Indragind" RT si ducand mai departe acest defect, nu putem emite pretentii in a obtine pesti de show si cu atat mai putin participarea lor la showuri.                            Cat despre cumintenia lor ...
ea se datoreaza tocmai faptului ca sunt defecti, pestii avand dificultati  de deplasare normala.                                          cat despre evolutia umana ... ma scuzi, dar este exact pe dos. E involutie.
     
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

și să nu uităm: comportamentul normal, natural și sănătos al unui betta este unul AGRESIV!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

snakefishmike scrie:                                        cat despre evolutia umana ... ma scuzi, dar este exact pe dos. E involutie.
       
                  Buna

          Te rog, poti sa ma lamuresti si pe mine cum e cu treaba asta: involutie si evolutie?
Sincer, lasind pentru o secunda pestii deoparte, strict legat de aceste doua aspecte: evolutie si involutie, pot spune ca  sunt intr-o ceata, atit de deasa incit nu imi vad degetele cind imi scot ochii :banghead:.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Tot ceea ce duce la autodistrugere, nu este evolutie, ci involutie.
Ti se pare ca specia umana evolueaza? Mie nu  :(
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

     

                          Buna

            Nu pot face nici un fel de comentariu legat de ceea ce s-a afirmat legat de evolutie si involutie. Fiecare persoana are dreptul la propria opinie si trebuie sa respectam acesta opinie.


Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Aplaud cele spuse in postul anterior. Nu sunt multi care inteleg acest lucru.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ai intrebat, ti s-a raspuns
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

snakefishmike scrie: "Indragind" RT si ducand mai departe acest defect, nu putem emite pretentii in a obtine pesti de show si cu atat mai putin participarea lor la showuri.                             Cat despre cumintenia lor ...
ea se datoreaza tocmai faptului ca sunt defecti, pestii avand dificultati  de deplasare normala.                                     
     cat despre evolutia umana ... ma scuzi, dar este exact pe dos. E involutie.
       
          Buna

        In primul rind nu consider ca RT sunt un defect (parerea mea personala si a multor alte persoane care detin RT) ci mai degraba o linie de Betta asa cum sunt PK, VT, D, SD, HM,HMPK, CT, DT, DTCT, DTVT, DTPK, si multe alte linii.

        In al doilea rind daca temperamentul unui peste este mai calm asta nu il face neaparat "DEFECT". Si la oameni observam acelasi lucru , unii au un temperament  mai calm si alti au un temperament mai agresiv. Sa inteleg ca cei mai calmi sunt "DEFECTI"?

        Nu cred ca putem pune problema in acest fel , deoarece asa sunt temperamentele si sa nu uitam ca asemeni speciei Betta toti oamenii provenim din aceiasi origine, si toate liniile de Betta au o origine comuna.

        Eu personal cred ca este vorba de temperament si nu de "erori" care determina ca aceasta linie sa fie putin  mai linistita.

            Un alt aspect pe care vreau sa il aduc in vedere e faptul ca aceasta linie de RT face toate "lucrurile" si isi duce existenta ca si celelalte linii. Se dezvolta la fel ca si celelalte, se reproduce in aceiasi maniera, se hraneste in acelasi fel si multe altele, deci nu vad cum o linie poate fi considerata defecta atita timp cit intre ea si o alta linie nu exista nici o diferenta ( nu ma refer la forma corpului ci la diferente cum ar fi: conditii speciale de hranire sau de inmultire sau un mod particular de existenta).

            Ceea ce cred eu despre acesti pesti, referindu-ma la RT strict este ca unii dintre noi il placem iar alti nu, de aici apare si acea parere personala a fiecaruia ( parere pe care trebuie sa o respectam) in legatura cu aceasta linie de Betta. Unii o numesc DEFECTA- parerea lor personala , altii o vad ca pe o linie perfect NORMALA- parerea lor personala.

          Eu, ca un adevarat profesionist in acest domeniu nu voi face afirmatii pe care nu pot sa le  sustin cu probe demonstrate stiintific,  este RT DEFECT sau NU ESTE DEFECT  atita timp cit nu pot demonstra stiintific acest lucru. Fiecare isi spune parerea in legatura cu ei, e dreptul fiecaruia sa faca acest lucru, insa de la a-ti spune parerea pina la a induce lumea pe un drum gresit nu e decit o chestiune de interpretare si de aceea eu de fiecare data cind imi dau cu parerea in legatura cu ceva pun acolo doua paranteze si specific PAREREA MEA PERSONALA intocmai de aceea pentru a nu induce in eroare pe cei care nu au o parere proprie in legatura cu lucrul de care discut in momentul respectiv.

      Eu, respect parerea fiecaruia dintre cei iubitori de Betta, cind am contrazis o parere sau o idee sau am considerat ca am ceva de spus am incercat sa fac sa se inteleaga ca este doar parerea mea personala si nu ca este o LEGE UNIVERSAL VALABILA.

          Cu tot respectul pe care il am fata de toti cei iubitori de Betta, vreau sa va rog sa raminem niste adevarati profesionisti in acest domeniu si sa evitam sa inducem pe un drum gresit pe cei care ne iau pe noi ca pe niste persoane de la care ei doresc sa invete.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Cand RT va face parte din standardele unei asociatii de renume, am sa ma inclin. Pana atunci, atat timp cat toti crescatorii de renume , care se respecta , blameaza acest defect genetic, demonstrat ca defect, nu-l pot considera altfel. Cand voi vedea un RT castigator la vre-un concurs international ... no comment
Imagine
Ultima oară modificat 30 Noi 2013 14:21 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Încuiat