Pastrarea unei linii

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am citit un articol in care se mentiona ca pentru a pastra o linie printre altele se specifica inmultirea mama-fiu, bunica-nepot. Aici apare intrebarea mea. Cum pot sa inmultesc o femela la virsta in jur de 1 an care are 5-6cm cu un mascul de 4-5 cm?
As vrea sa va rog sa postati aici ce scheme de pastrare a liniilor stiti voi.
Ultima oară modificat 29 Mar 2013 18:07 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Inmultirea se face ca la orice alta inmultire. Nimic in plus, nimic in minus.
Ca metoda e foarte buna . Insa, e numai o bucatica din intreaga metoda de pastrare a unei linii. E o particica din backcross. Restul le cunosti sigur :)
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Problema mea este de fapt alta. In general pastrez pentru mine femelele mai bataioase :o la care nici un mascul mare daca nu este bine conditionat nu le fac fata. Cum pun eu un mascul neexprimentat la depus cu o astfel de femela? Asta o data, si a doua oara ma intreb masculul firav cum este el la 4 luni cum fertilizeaza icrele la "balena" de bunica-sa daca corpul lui este de 2 ori cit grosimea ei?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

la cum ii cresti tu in regim intensiv (apa curata+hrana vie) la 4,5 luni, masculii sanatosi si conditionati nu au probleme cu 99% dintre femele!  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns