HM X DT

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am mai multe nelamuriri legate de inmultirea HM cu DT
Este stiut ca DT are peste 14 radii la aripioara dorsala.
In momentul in care se inmulteste un HM cu un DT sansele sa iasa HM cu un numar de maxim 14 radii asa cum prevede standardul este destul de mic. Din ce am citit am inteles ca F1 va fi in proportie foarte mare ST. In F2 presupunind ca am inmultit 2 frati gena DT fiind recesiva se va manifesta in proportie mai mare. Oare citi pui HM cu dorsala de maxim 14 radii si care sa fie ST vom avea in aceasta generatie?

A doua problema ar fi coloana vertebrala care la majoritatea DT este deformata. Ce sansa avem ca in F2 sa mai avem pesti cu coloana deformata?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Am mai multe nelamuriri legate de inmultirea HM cu DT
Este stiut ca DT are peste 14 radii la aripioara dorsala.
In momentul in care se inmulteste un HM cu un DT sansele sa iasa HM cu un numar de maxim 14 radii asa cum prevede standardul este destul de mic. Din ce am citit am inteles ca F1 va fi in proportie foarte mare ST. In F2 presupunind ca am inmultit 2 frati gena DT fiind recesiva se va manifesta in proportie mai mare. Oare citi pui HM cu dorsala de maxim 14 radii si care sa fie ST vom avea in aceasta generatie?

A doua problema ar fi coloana vertebrala care la majoritatea DT este deformata. Ce sansa avem ca in F2 sa mai avem pesti cu coloana deformata?
Problema coloanei ține de selecția peștilor din F1!
La prima inmultire HM X DT toți puii vor fi ST (dacă nu cumva pestele ST este purtător de genă DT) și mulți vor prezenta dorsală mărită

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Stiti ce imi place mai nou la HM?
Ca poti sa te joci cu orice varietate pentru a obtine un anumit rezultat. Este extraordinar.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Stiti ce imi place mai nou la HM?
Ca poti sa te joci cu orice varietate pentru a obtine un anumit rezultat. Este extraordinar.
asa este! poti avea PK/CT/DT cu deschidere de 180...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

dap... dar nu 100% din ponta, in special la femele.'

Cred ca procentajul HM, oricare versiune, este mai mare la masculi decat la Femele.
Eu mai rar vad femele HM decat masculi.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: dap... dar nu 100% din ponta, in special la femele.'

Cred ca procentajul HM, oricare versiune, este mai mare la masculi decat la Femele.
Eu mai rar vad femele HM decat masculi.
Știi de ce? Pt că majoritatea acordă mai multă atenție masculilor! Încearcă să separi femelele, să le faci program de antrenament și vei vedea că ajungi la procente de HM asemănătoare cu ale masculilor!
p.s.eu separ și femelele (același număr cu masculii) și mereu am avut calitate mai bună la femele decât la masculi! Sau așa îmi pare mie!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Mda, intentia mea este sa separ femelele ce le voi folosi la viitoarele ponte (selectia),  1 mascul si 2 femele iar acest trio sa se vada non-stop.

Aici am 2 intrebari:
- femelele separate nu devin agresive/teritoriale ca si masculii?
- este o probleme ca cei trei sa se vada non stop?
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

!- Da si femelele devin teritoriale, mai ales in situatia prezentata
2- Devine o problema daca nu sunt pusi constant la imperechere, ceea ce ar duce la surmenarea masculului. In situatia in care se vad permanent, constanta imperecherilo ar trebui sa fie de 2 saptamani pt femele, altfel existand riscul aparitiei "dopurilor" de icre.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Mda, intentia mea este sa separ femelele ce le voi folosi la viitoarele ponte (selectia),  1 mascul si 2 femele iar acest trio sa se vada non-stop.

Aici am 2 intrebari:
- femelele separate nu devin agresive/teritoriale ca si masculii?
- este o probleme ca cei trei sa se vada non stop?
Sfatul meu este ca peștii maturi, mai ales ținuți in spații mici si fără locuri de ascuns așa cum îi ținem noi, să nu se vadă permanent! Indiferent de sex! Comportamentul femelelor este asemănător cu al masculilor!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

snakefishmike scrie: constanta imperecherilo ar trebui sa fie de 2 saptamani pt femele, altfel existand riscul aparitiei "dopurilor" de icre.
In cazul in care nu se vas si sint tinute separat nu mai apar dopurile de icre chiar daca nu le punem la imperechiat?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Pot apărea dar sunt șanse mai mici!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Am primit recent o informatie, legata de asa zisele dopuri de ICRE.
In aceiasi carte, care am mai discutat se discuta si despre acestea.
Se mentioneaza faptul ca daca femele nu depun icrele o perioada mai mare, atunci se ingrasa, iar orificiul de expulzare a icrelor se ingusteaza/obtureaza, acesta fiind motivul pentru care nu pot expulza icrele.

Pentru femelele tinute mai mult timp, se lasa fara mancare 4-5 zile, pentru a slabi, dupa care se pot hrana o zi, ca sa capete forta, dupa care se pun la depus.

Stiu ce veti spune, dar eu am 2 femele care nu le-am folosit de vre-o 2 luni. Voi pune in practica/test aceasta teorie.

Daca aveti si voi aceasta oportunitate sa va rog sa incercati... sunt si eu curios.
:021:

PS: curiosi sunt betta astia.. daca tii femelele impreuna, se musca, bat... daca le separi, devin teritoriale si la depunere rupe masculul... :wtf:
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Acele dopuri din cite stiam eu sint pietrificarea icrelor . Din punct de vedere biologic eu stiu ca acest fenomen se intimpla atunci cind ciclul de depunere se intrerupe, organismul pestelui nu poate resorbi toate icrele mature acestea se pietrifica formind in cavitatea abdominala chisturi care nu mai pot fi eliminate fiind vorba de infundare mecanica a oviductului.
Toate acestea apar in momentul in care corpul femelei secreta o cantitate mai mare de hormoni care stimuleaza formarea icrelor. In cazul in care femelele nu vad alti pesti din specia lor sau conditiile nu sint prielnice acesti hormoni sint secretati in cantitate mai mica. Problema este ca daca ii antrenam sau lasam sa vada alti pesti acesti hormoni vor fi secretati in cantitate mai mare si se vor forma icre fiind nevoie de eliminarea lor pentru a impiedica pietrificarea.
Daca vreti sa evitati acest lucru trebuie sa nu se vada deloc.
Daca am scris prostii va rog sa ma corectati
Ultima oară modificat 19 Feb 2013 09:26 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

@cosmake: ai dreptate, asta este mecanismul! nu se intampla mereu, dar atunci cand se intampla asta este cauza!
eu am folosit acum 2 saptamani la depunere o femela de peste 14 luni...mai depusese doar o data pe la 4 luni...nu a fost nicio problema desi a stat numai separata si a vazut periodic masculi langa cutia ei!
Asadar, nu este o regula general valabila!

@MrKuka: daca genitorii sunt sanatosi si conditionati asa cum trebuie nu sunt sanse mai mult de 1% ca o femela sa bata masculul! in 99% din cazuri daca masculul este sanatos (fizic si psihic, adica nestresat) si conditionat pt. depunere nu se va pune problema sa capete mai mult de 1-2 ciupituri!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Depinde de ce pit-bulli de femele aveti  :D
Am avut o serie de femele care bateau masculii la greu, multi dintre ei decedand. Am avut si femela care dupa depunere a batut masculul. Am scos masculul, femela avand grija exemplar de cuib. Cu ocazia asta am verificat articolul despre posibilitatea ca femela sa creasca puii  :D
Membru IBC
Scrie răspuns