Genele..care sunt ele?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Sau mai poti sa cumperi pesti de la crescatori care pot sa-ti spuna ce are in el pestele respectiv din punct de vedere genetic, ce a urmarit la linia respectiva, deci sa aiba linia de cel putin 3 generatii. Sti tu vorba aia "dai un ban dar stai in fata"  :celebrate:
eu tot timpul am incurajat schimbul intre crescatori sau cumpararea de pesti de la crescatori, nu din petshop! pentru mine (si felul meu de a ”lucra” cu betta) este VITAL sa stiu background-ul genetic!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Cum am spus.. momentan tintesc linie HM White pastel..., curat.... linia pe care o am are gena marble...

cum scap de ea?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Cum am spus.. momentan tintesc linie HM White pastel..., curat.... linia pe care o am are gena marble...

cum scap de ea?
de linie sau de gena marble? in cazul genei marble se confunda!
eu iti spun din propria experienta: cand ai sau introduci gena marble intr-o linie in care ai sau iti doresti o culoare solida (uni), NU ai cum sa scapi de ea!
explicatia: nu stii cand incepe sa se manifeste si sa zicem ca ai o ponta in care selectezi cativa genitori buni pe care nu se vede aceasta gena; ii pui la depus; ai pui de la ei; ce faci daca dupa 2 saptamani de la depunere genitorii incep sa prezinte semne de marble? ce faci cu puii ca e clar ca macar purtatori de gena marble tot sunt! si de unde alegi alti genitori?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Marea problema la noi este ca nu avem material genetic sau daca vrei sa fiu sincer nu avem crescatori. Marea majoritate care inmultesc betta o fac pentru bani si nu ii intereseaza linia genetica, pe ei intereseaza sa aiba sa vinda . Din ce am vazut eu aici sintem maxim 10 care ne intereseaza linia genetica. E mult mai usor sa lucrezi cu un peste la intimplare decit sa faci ceva cit de cit profesionist. Discutam cu un prieten despre Discus si despre crescatoria Onesti. Imi spunea ca cel de la Onesti ii este prieten si ii spunea ca are momente cind iese pe minus cu banii. La noi nu exista o cultura acvaristica si toate astea din cauza saraciei. In Germania sau Olanda un peste costa pe aquabid 25-30 euro ca si la noi , dar salariul este de la 2000 de euro in sus. La noi salariul daca ajunge la 500 de euro esti cel mai fericit. Cam asta este problema. Sintem citiva care o facem din placere (avind alte venituri - serviciu, alti pesti de unde scoatem banii, etc.), dar cel care se intretine din vinzarea de pesti crescuti in propria crescatorie cu siguranta nu va tine un bazin ocupat cu 50 de pui de betta eclozati ca sa ajunga la maturitate cu 15 pui. Citi din cei inscrisi pe acest forum sint instare sa dea 100 de lei pe un peste?
Cam asta am avut de zis. Cred ca trebuie sa tinem cu dintii de orice linie genetic sigura sa nu se piarda  prin amestecarea cu pesti de pet-shop cu si fara gena marble.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

        Fratilor in ale curiozitatilor din cite am inteles eu unul cam asa sta treaba.

Dominatia este strins legata de urmatoarele caractere:

                Cu cit linia este mai veche cu atit dominatie ei este mai prezenta asupra liniilor tinere
(cu alte cuvinte un veitail de exemplu va fii dominant peste orice linie care descinde din el dar nu va domina o linie din care provine el) daca stabilesti vechimea liniei vei stii cu exactitate dominanta si recesiunea respectivei lini  in raport cu o alta linie.

                Caracterele definitori ale unei lini -cum ar fii CT sau caracterul de DT este dat de mai multe gene si nu doar de una singura, printre aceste gene se regasesc  gene care definesc forma celor doi lobi  ai cozi, gene care definesc lunginea lobilor, gena care defineste numarul de raze terminale ale fiecarei raze care formeaza lobul cozi, lungimea "finului dorsal"(care poate fi mai scurt -intilnit la HMDT sau mai lung- intilnit la caracterul Full Moon care este tot un HMDT si a nu se confunda cu DTPK) tot aici mai mentionez si numarul de terminati ale fiecarei raze care compune finul dorsal si nu in ultimul rind  finului anal care poate avea si el citeva caracteristici precum forma, numarul de terminati ale fiecarei raze care compune finul anal.

                Tot la capitolul dominatie trebuie sa mentionez si culoare care este un factor extrem de important, si care este divizata in doua clase.
            In primul rind clasa de culoare  sau cum spunem noi gena care genereaza culoare de obicei se regaseste o gena stabila care genereaza o anumita pigmentare in straturile piele iar in functie de stratul de pigment unde se realizeaza aceasta culoare sunt culori dominante si culori dominante (ati observat ca culoarea rosie apare foarte frecvent in mai toate culorile mai mult sau mai putin undeva pe corpul pestelui exista un pic de rosu- v-ati intrebat de ce ?
                In al doilea rind vreau sa ma refer la acele gene care compun culori un pic mai deosebite  cum ar fii marble , black lake, galben, sau culorile metalice etc care de fapt nu sunt reprezentate de o singura gene precum la culorile mentionate anterior ci sunt o combinatie prezenta sau in unele cazuri o combinatie absenta, foarte bine definita a unor anume gene cum ar fii de exemplu culoarea galbena care de fapt nu este o culoare propriu zise ci este absenta unei anumite combinati de gene care dau un anume pigment, in aceiasi masura pot mentiona rosu extins sau black lake s.a.m.d

                Tot la dominatie vreau sa mentionez un caracter caruia eu unul ii acord mare importanta, uniformitatea culori pe corpul pestelui sau cum ii spune MASK . Intocmai acea diferenta intre uni pesti care au capul negrul si restul corpului de o alta culoare si acei pesti care au tot corpul de aceiasi culoare, aceasta diferenta este data de asemeni dat de o gene dominanta, mare atentie gena ramane dominanta si cind se incruciseaza doua culori diferite.

                In final vreau sa mentionez ca mai noile lini sau caractere create in cadru speciei Betta cum ar fii urmatoarele caracterele "big ears" "dumbo" "apache" "feathertail" "giant" "skyhawk" ETC incrucisate intre ele sunt dominata sau dominate dar nu in totalitate( de exemplu daca incrucisez un mascul de HM  care are dominant un caracter "dumbo"- ureche de elefact cum se mai numeste el cu  o femela de HM care are un caracter denumit SKY HAWK  care este un caracter dominat si devine dominant numai la incrucisarea a doua caractere dominate( de faptul ca sunt necesare mai multe gene care definesc aceasta caracteristica), produsi mei vor fi ?????? produsi mei vor fii marea lor majoritate OHM si poate citiva de feathertail. De ce?

  Succes si pe curind.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

demoonangels scrie:                         Cu cit linia este mai veche cu atit dominatie ei este mai prezenta asupra liniilor tinere
(cu alte cuvinte un veitail de exemplu va fii dominant peste orice linie care descinde din el dar nu va domina o linie din care provine el) daca stabilesti vechimea liniei vei stii cu exactitate dominanta si recesiunea respectivei lini  in raport cu o alta linie.
aici este logică treaba deoarece VT a stat la baza multor alte varietăți din prezent! prin selecții și incrucișări dirijate s-a ajuns la Delta, Super-delta...
caracterul de DT este dat de mai multe gene si nu doar de una singura, printre aceste gene se regasesc  gene care definesc forma celor doi lobi  ai cozi, gene care definesc lunginea lobilor, gena care defineste numarul de raze terminale ale fiecarei raze care formeaza lobul cozi, lungimea "finului dorsal"(care poate fi mai scurt -intilnit la HMDT sau mai lung- intilnit la caracterul Full Moon care este tot un HMDT si a nu se confunda cu DTPK)
aici trebuie să clarificăm: caracterul DT este dat doar de o gena! care ”greșește” și copiază in jumătatea de jos a peștelui jumătatea de sus! in momentul ăla este DT! lungimea lobilor și deschiderea lor este dată de alte gene, așa este, dar peștele este oricum DT din momentul inițial!
cum ar fii de exemplu culoarea galbena care de fapt nu este o culoare propriu zise ci este absenta unei anumite combinati de gene care dau un anume pigment
foarte bine punctat aici! Yellow, de exemplu este rezultatul absenței culorii roșii! lucrurile se complică și mai mult la culoarea Orange...dacă la Yellow se pot menține linii stabile cu o culoare ”vie”, la Orange după câteva generații culoarea devine foarte spălăcită și munca de selecție/încrucișare trebuie reîncepută!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Foarte interesanta genetica! Si destul de grea :great:
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

"aici trebuie să clarificăm: caracterul DT este dat doar de o gena! care ”greșește” și copiază in jumătatea de jos a peștelui jumătatea de sus! in momentul ăla este DT! lungimea lobilor și deschiderea lor este dată de alte gene, așa este, dar peștele este oricum DT din momentul inițial!"


      Singurele intrebari pe  care le am legat de caracterul DT sunt aceastea: Daca gena respectiva greseste si copiaza in  partea de jos partea care este sus, DE CE de multe ori  si la multi produsi (frati intre ei proveniti din acelasi spawn) se intimpla ca cei doi lobi caudali sa fie de dimensiuni diferite?  daca intradevar doar copiaza de ce in cadrul unui spawn uni pui au jumatea de jus mai mica alti pe cea de jos si alti le au egale? si a doua intrebare DE CE in cadrul unui spawn la uni pui despicatura este pina la peduncul caudal iar la alti este doar partiala ( mai aproape de peduncul sau mai departe de pedunculuil caudal) iar aceasta difera de la individ la individ in cadrul aceluiasi spawn?

"foarte bine punctat aici! Yellow, de exemplu este rezultatul absenței culorii roșii! lucrurile se complică și mai mult la culoarea Orange...dacă la Yellow se pot menține linii stabile cu o culoare ”vie”, la Orange după câteva generații culoarea devine foarte spălăcită și munca de selecție/încrucișare trebuie reîncepută!"

Daca vrei sa pastrezi intensitatea culori orange intr-o linie imperechiaza un Orange( gena nr2) cu un Cambodian (gena cc).
citeva detali aici: http://www.bettaterritory.nl/BT-AABcolorgenetics.htm

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la intrebarile noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu știu unde ai citit că s-ar folosi cambodian pentru intensificarea liniei de orange...dar nu te contrazic pt că nu am încercat!

Legat de DT...așa este, se manifestă puțin diferit pe frați din aceeași poantă dar nu înțeleg scopul întrebării??? Nu toate genele fac la fel? Frați din ponte de CT au reducții diferite...și exemple sunt multe
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

livulik scrie: Nu știu unde ai citit că s-ar folosi cambodian pentru intensificarea liniei de orange...dar nu te contrazic pt că nu am încercat!

Legat de DT...așa este, se manifestă puțin diferit pe frați din aceeași poantă dar nu înțeleg scopul întrebării??? Nu toate genele fac la fel? Frați din ponte de CT au reducții diferite...și exemple sunt multe
1)daca gena copiaza partea de sus a cozi  in partea de jos cum se faca ca copierea parti de sus in partea de jos este diferita ca forma ?(ma refer la cazurile unde apare aceasta diferenta de marime si forma si nu la toti DT) partea se sus e ok si cea de jos e mai mica (decit cealalta) sau uneori invers, de ce din doi parinti cu o coada OK se produce la uni din pui lor o copiere a uneia din jumatatea cozi  (aleatoriu) care nu e intotdeauna de aceiasi forma sau de aceiasi marime, DE CE?
2) cum explici aceasta gena care "copiaza" un lucru in doua marimi si forme diferite la acelasi peste?
(daca doresti pot posta pe contul de photobuket citeva imagini cu DT in care apare acest lucru).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la intrebarile noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

E simplu si complicat :) .
In maretia ei, NATURA a facut totul perfect si imperfect. Stiu suna ambiguu :).
E ca si la oameni. Daca inparti fata in doua, de sus in jos, partile nu sunt 100% simetrice. Barbatii au un testicol mai mic si unul mai mare, unul mai oval, iar celalalt mai rotund. Sanii femeilor nu sunt simetrici.
Si exemplele pot continua in lumea animala :).
Membru IBC
Scrie răspuns