Double-Tail (DT)

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Definitia si explicatii despre DT gasiti AICI
in topicul asta vroiam doar sa ne lamurim cu transmiterea acestei gene!
Asadar...conform tabelelor PUNNETT:
daca inmultim:
- DT x DT: 100% din pui vor fi DT
- DT x ST (single-tail normal): 100% din pui vor fi DT-geno (vor purta gena dar ea nu se va manifesta in deplinatatea ei)
- DT-geno x DT-geno: 25% din pui vor fi DT ; 25% din pui vor fi ST normal ; 50% din pui vor fi DT-geno
- DT-geno x DT: 50% vor fi DT, 50% vor fi DT-geno

Am inceput cu aceasta gena deoarece sunt convins ca va incepe sa fie folosita tot mai des de cei ce vor sa imbunatateasca diverse caractere ale pestilor ST (cel mai des dorsala). De mentionat ca aceasta gena este oarecum "usoara" deoarece si pestii doar purtatori manifesta si la exterior ceva caracteristici (dorsala cu peste 12 radii).
Ca puncte slabe sunt de mentionat problemele cu coloana (stramba, scurta sau deformata).
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Folosita excesiv poate duce la aparitia formelor usoare de rosetail, in speta feathertail
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Ca si exercitiu de intelegere:
Daca dau de un mascul DT si am o femela ST atunci:

P1:  DT x ST (single-tail normal): 100% din pui vor fi DT-geno

Din ponta, aleg un m si f sieblings si rezulta:
F1: DT-geno x DT-geno: 25% din pui vor fi DT ; 25% din pui vor fi ST normal ; 50% din pui vor fi DT-geno

Inseamna ca din cei 25% care for fi DT pot fi si maculi si femele DT?

Daca imperechez inbreading mai departe atunci:
F2:DT x DT: 100% din pui vor fi DT

Este aceasta logica corecta?


Este mai recomandat ca F2 sa fie un back-crosing dintr-o femele F1 geno DT si masc din P1 DT ca sa iasa procentajul DT mai mare?

F2:DT-geno x DT: 50% vor fi DT, 50%

Daca fac F3, in abele cazuri atunci iese 100% DT?

pff.....
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Liviu daca se poate un tabel si exact cum ai reprezentat tu DT si ST facut pe hirtie si poza la hirtie
Multumesc
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Este mai recomandat ca F2 sa fie un back-crosing dintr-o femele F1 geno DT si masc din P1 DT ca sa iasa procentajul DT mai mare?

F2:DT-geno x DT: 50% vor fi DT, 50%

Daca fac F3, in abele cazuri atunci iese 100% DT?

pff.....
daca vrei sa obtii DT si nu ai decat un reproducator DT, varianta mai rapida este backcross!

p.s.totdeauna sa tineti cont ca procentele sunt teoretice, adica daca ai o ponta de 30 pui procentele pot fi diferite fata de o ponta de 150 de pui!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Este clar ca totul este pur teoretic. Depinde si ce urmaresti si cit de bine faci alegerile mai departe.
Daca puteti sa ma indrumati si pe mine catre un sit unde sa se explice mai clar tabelele PUNNETT ca mie nu-mi iese dupa F1 cind faci incrucisarea cu F2
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

nu stiu niciun site unde sa fie adunate la un loc tabelele...

Imagine
notatia e urmatoarea:
peste DT: dtdt
peste ST normal: DTDT
peste DT-geno: DTdt
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Mersi mult acum m-am lamurit cu tabelul
Acum vine intrbarea 2
Cum notam spre exemplu un long fin si un short fin stiind ca long finul este dominant
Cum intocmim tabelul?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

avand in vedere ca nu exista standardizare internationala, poti nota cum vrei tu...
Imagine

Imagine

de exemplu in tabelele facute de mine sfsf=peste short-fins ; lflf=peste long-fins ; lfsf=peste forma intermediara
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

daca nu se inteleg mazgaliturile mele...ma intrebati!
eram la munca...poze cu telefonul...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cu tabelul  PUNNETT am lamurit , problema este ca nu vad nici o diferenta atunci cind realizezi aceste tabele (care sint pur treoretice pina la urma) la imperecherea a 2 indivizi dintre care unul are gena dominanta si unul nu si alti 2 indivizi ambii cu gene aflate pe acelasi palier, adica procentele se mentin aceleasi in ambele cazuri (lf cu sf, CT cu DT, VT cu DT) chiar daca se stie clar ca lf si VT sint dominante.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

fii putin mai explicit!
exemplele puse de tine in paranteza, (CT cu DT, VT cu DT) nu sunt bune pt. ca se refera la chestiuni diferite ; exista pesti CTDT si DTVT...genele astea nu sunt dominante una asupra alteia...pt. ca se ”refera” la chestiuni diferite!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Sa luam 3 cazuri concrete
am un mascul VT care-l incrucisez cu o femela DT
obtin 100% VTDT ca si caz concret 100 pui. Folosesc inbriidingul si obtin  25% VT, 50% VTDT si 25% DT. In practica se vor obtine mai mult de 25% VT chiar daca probabil doar 25% vor fi purtatoride VT curat
Acum sa luam cele 2 cazuri care pe mine ma intereseaza

HM nu este o gena dar o putem folosi in tabele?

Concret folosind unul din parinti HM cu celalalt parinte DT obtinind generatia F1 apoi incrucisam parintele HM cu un pui din F1obtinind generatia F2 apoi fratii din F2 intre ei . Ce procent de HM vom avea in aceasta generatie in F3 Tinind cont ca vom opri din pui pe cei cu caractere externe cit mai apropiate de HM? Teoretic din calculul meu, luind ca calcul varianta ideala in care sa zicem ca reusim sa oprim pui care sint purtatori numai ai "genei" (nefiind o gena dar tratata ca si gena) HM vom obtine 100% HM?

Aceiasi intrebare si acelasi rationament, dar foloim HMPK cu HM adica Long finange (Lf) si Short finange (Sf) unde se stie ca Lf  este mai dominanta fata de Sf.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: am un mascul VT care-l incrucisez cu o femela DT
obtin 100% VTDT ca si caz concret 100 pui. Folosesc inbriidingul si obtin  25% VT, 50% VTDT si 25% DT. In practica se vor obtine mai mult de 25% VT chiar daca probabil doar 25% vor fi purtatoride VT curat
dpdv al fenotipului, cei VTDT vor putea fi observati datorita dorsalei marite fata de pestii normali!
cosmake scrie: HM nu este o gena dar o putem folosi in tabele?
NU se poate folosi in tabele decat sub aspectul Aripioare Lungi (longfins)
Folosind chiar si 2 parinti HM veritabili, NICIODATA nu vor fi toti puii HM! De ce? Pt. ca HM nu este O GENA!
Folosind parinti cu caractere bune, singurul lucru care il poti face este sa OPTIMIZEZI rezultatele, adica sa maresti numarul de pui HM din ponta! DAR nu se poate previziona!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Acum am inteles pe deplin tot ce ma interesa
Multumesc mult pentru explicatii si rabdare
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns