Salut

A short description about yourself
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

          Buna

              Numele meu este Marius si sunt din Botosani.
Am 33 de ani si ma bucur de pasiunea aceasta care ma mistuie, "ACVARISTICA" .

              Am terminat doua universitati, dar care nu au nici o legatura cu aceasta pasiune. Legat de aceste delicate fapturi, ce pot sa spun e ca ma bucur de realizarile personale si esecurile ma motiveaza sa continui pina reusesc. Genetica acestor pesti este punctul meu forte si nu o spun ca sa ma laud ci doar ca sa ma prezint cit mai bine ( asa cum mi s-a cerut intr-un  mesaj primit de curind).

            Mentori mei in ale incercarilor sunt doi titani in domeniu ( nu pot sa le dau numele) dar pot sa spun ca unul locuieste in USA si celalalt in Thailanda.

            Dintre toate liniile de Betta pot sa o spun cu mana pe inima ador ceea ce este rar, frumos si greu de obtinut iar ca sa numesc citeva linii de Betta care imi capteaza interesul in mod special ar fii- APACHE, SKYHAWK, CT DDR si CT DDDR, FEATHERTAIL, HMDT.

            In acest moment lucrez la imbunatatirea si perfectionare unei lini personale de CT ale carui raze se termina in  8 extensii (DDDR si 8Ray) mai am in lucru si alte proiecte dar nu e momentul sa le descriu pentru a nu da in extrema si a ma lauda de unul singur.

              Sunt membru in doua asociati de profil pe plan mondial si ma bucur ca sunt alaturi de voi.

Va urez succes si fie ca pesti nostri Betta sa fie unul si unul (best of the best).

          Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Bine ai venit si abia asteptam sa ne impartasesti si noua cite ceva din experientele tale
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Salutare! Esti binevenit!

si o mica rugaminte: te rog sa ne pui si pe noi in tema cu proiectul tau actual (CT 8-rays) deoarece si eu sunt f interesat de acest subiect!

Toate cele bune!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Welcome, suntem destul de putini pasionati de betta in tara si avem nevoie sa colaboram. Nu putem sa ne bazam numai pe importuri, trebuie sa facem schimb de material genetic si intre noi.
demoonangels scrie:        
Am 33 de ani si ma bucur de pasiunea aceasta care ma mistuie, "ACVARISTICA" .

         
Apropo de mistuire :D
Diferenta dintre o pasiune si o obsesie e subtila, eu aveam o pasiune devenita obsesie, soimaritul.Aveam un soim si mergeam aproape zilnic sa vanez cu el, avea o viteza si o ferocitate captivanta, tot timpul liber il petreceam cu pasarile :D Am slabit vreo 5 kg cat am alergat prin toate padurile, nici noaptea nu dormeam gandindu-ma pe unde sa mai caut prada :o
Acum am mai luat o pauza, cu betta e mai bine, e captivanta pasiunea si ma tine departe de soimarit.
Sorry de off topic
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Salutare si bun venit!
Jim Sonnier si Atison Phumchoosri ?
O mica corectie daca imi permiti, skyhawk si apache sunt fenotipuri care pot aparea pe oricare din forme (gene) . Cat despre feathertail ... e discutat si paradiscutat pe toate forumurile de profil. Este un defect inclus in rosetail si descalificat .
Toate cele bune.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Buna

        Ma bucura faptul ca mai sunt impatimiti in ale acvaristici care stiu cu ce se "mananca" aceasta pasiune.
Daca imi permiti vreau sa  intreb ceva?

        S-a afirmat ca skyhawk si apache sunt fenotipuri care pot aparea pe oricare din gene, vrei sa spui ca acest lucru este aleatoriu? sau ca nu poate fii controlat genetic?

          Te rog poti sa imi arati un DT care are acest fenotip de apache? sau un apache Ct, sau un feathertail skyhawk? 

        Din cite aminteles eu pe plan mondial aceste "fenotipuri " tind sa devina linie individuala de Betta asa cum au devenit DT, CT, VT, HMPK, HMDT, ETC.

      Am dat un search pe wikipedia si uite ce am gasit legat de fenotip http://ro.wikipedia.org/wiki/Fenotip

    Din ceea ce am vazut cu ochi mei si am in acvariul meu, cind am imperecheat doi betta care aveau acest caracter de apache toti pui au rezultat ca parinti lor , caracter transmis 100% la descendenti , cred cu certitudine ca este vorba de o linie asa cum sunt HM, CT, DT.... samd si nicidecum de fenotip deoarece doi parinti cu aceleasi trasaturi au produs pui cu trasaturi identice lor  si nu cu trasaturi aleatori.

        Voi raspunde si la celelalte postari dar putin mai tirziu, trebuie sa ajung undeva si nu vreau sa intirzi .
O zii cit mai buna , Domnilor.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

...ma puteți lămuri si pe mine la ce va referiți voi cand vorbiți de ”apache” sau ”skyhawk”??? o poză, două din fiecare...de pe net, de undeva...

adică vreau sa fim siguri că vorbim FIX de același lucru!


p.s. eu nu sunt deloc lămurit cu denumirile astea comerciale...ce sunt ei? Marble, cumva? Pastel? Multicolori? că Google nu este prea lamuritor pt. mine
Ultima oară modificat 25 Oct 2013 19:03 de către livulik, modificat 1 dată în total.
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Sunt ... sa-i spunem multicolori , Liviu. Sunt 2 fenotipuri botezate de americani.
Marius, fenotipul da culoarea, iar genotipul da forma. Oricare fenotip poate coexista cu oricare genotip si viceversa.
Uite un apache CT
http://betta138.blogspot.ro/2013/01/ct1 ... ntail.html
Si daca vrei neaparat, iti arat cele 2 fenotipuri la mai multe genotipuri :)
Ultima oară modificat 25 Oct 2013 21:40 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Și cum sunt tipurile astea noi? Serios, arătați-mi și mie două, trei poze sau link-uri că sunt chiar confuz! Adică ce numeam eu Platinum Red e numit acum apache? Sau Red Marble cu gena metalică este skyhawk?
Pînă mă lămuresc eu, cu pozele, îmi puteți spune la ce clasă de culoare intră după standardele Bettas4all sau cele IBC?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Multicolori sau AOC (all other collors).
Marius, din 2 betta rosii, indiferent de forma (data de gena) , obtii pui rosii, asta pana in F 5 ...7 , cand incep sa apara si portocalii, iar ceva mai tarziu galbeni, genotipul ramanand acelasi. Si asta poate confirma si Liviu, ca a testat asta pe pestii lui.
Si nu mi-o lua in nume de rau, dar la 2 universitati absolvite, n-as lua wikipedia ca punct de referinta.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

          Buna seara din nou

Multumesc pentru toate mesajele primite.

        Nu pot sa raspund int-o singura postare la toate mesajele, asa ca voi incerca sa raspund la fiecare pe rind.

          Inainte de toate va rog sa imi permiteti sa imi creez un cont pe photobucket unde sa pot posta poze cu pesti la care ma refer pentru a fii inteles corect la ce ma refer si a elimina posibilitatea unei posibile erori create din cauza  confuziei ca noi credem ca e vorba despre acelasi lucru dar de fapt ne referim la doua  lucruri fundamental diferite.
Voi reveni in scurt timp cu mai multe detali, imediat ce rezolv problema cu postatul de poze.

    O seara placuta

  Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Scrie răspuns