1st Try

The place to log your spawns in order to share them with other members.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Daca incercai sa faci o caricatura cu un betta scarbit de viata, nu iesea mai expresiva decat poza blondinului de sub cuib. :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Baftă cu puii! ;)

Una peste alta, vreo câteva chestii vreau să comentez:

- ce aveți cu curățenia asta în bazine??? Eu în primele 3-4 săptămâni NU ASPIR deloc depunerile de pe fundul bazinului!!! În primele zece zile doar adaug apă
- e adevărat că nuanța de "gold" se diluează de-a lungul generațiilor de inbreeding dar peștii nu au genă de opac
- infuzorii nu te mai chinui să "îi faci", da-le direct galbenus fiert (o bucățică cât o boabă de piper frecată între degete în apa din bazinul lor) și viermi de oțet
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie: - ce aveți cu curățenia asta în bazine??? Eu în primele 3-4 săptămâni NU ASPIR deloc depunerile de pe fundul bazinului!!! În primele zece zile doar adaug apă
Inteleg ca ~14 zile ii lasi in pace, pe urma adaugi apa 10 zile si pe urma treci la aspirat plus in locuit apa. Corect pana aici? Schimbi zilnic apa? La mai multe zile? Cat din ea (procentual)?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Vreo 10 zile doar adaug la picătură cam 1,5 l zilnic ; apoi schimb zilnic sau maxim la 2 zile tot câte 1,5 l (bazinele de depunere au vreo 25 l) dar NU ASPIR în sensul tragerii mizeriei ci trag apă cu un burete pe furtun

Filtrare folosesc doar ocazional, adică cele mai multe ponte nu au avut deloc filtrare...
P.s. convingerea mea este că noroiul care se formează din depuneri (la mine mai ales din frunzele de migdal) nu face nimic rău...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Cuvinte cheie: "la picatura", "burete pe furtun". Ai mana usoara. Eu ma bag in ei de nu se vad. :) Alfel, acei "1.5 litri" respectiv "bazine 25 litri" merg impotriva teoriilor de power growing care circula pe internet. Dar rezultate sunt, deci stii tu ce faci. :)
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

On topic. Mertol, l-ai concediat pe jupan? Este ca fierbi oua? Nu ale lui, nici ale tale, ci de gaina. Am simtit nevoia sa precizez. :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

dcg scrie: Cuvinte cheie: "la picatura", "burete pe furtun". Ai mana usoara. Eu ma bag in ei de nu se vad. :) Alfel, acei "1.5 litri" respectiv "bazine 25 litri" merg impotriva teoriilor de power growing care circula pe internet. Dar rezultate sunt, deci stii tu ce faci. :)
;) vezi că am vorbit doar de primele 6 săptămâni!

Pe urmă apar alte manopere: împărțirea pe cât posibil în două categorii de mărime și schimbul de apă, în același ritm, dar minim 50%
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

dcg scrie: On topic. Mertol, l-ai concediat pe jupan? Este ca fierbi oua? Nu ale lui, nici ale tale, ci de gaina. Am simtit nevoia sa precizez. :)
Pe blond l-am scos ieri din oala pe la ora 17. Continua sa caute cuibul in noul acvariu unde este. A primit o masa de tubi ca premiu pentru rezultate deosebite  :You_Rock_Emoticon:
Imagine

Coditele aproape invizibile... Am inceput de ieri sa le dau infuzori si galbenus de ou. Astazi am sa le dau si viermi de otet pe langa galbenusul de ou. De maine artemia.
Imagine

:victory:
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Vad burti pline, e de bine. Pune-te pe strans sticle si borcane inca de pe acum. :)
livulik scrie: ;) vezi că am vorbit doar de primele 6 săptămâni!

Pe urmă apar alte manopere: împărțirea pe cât posibil în două categorii de mărime și schimbul de apă, în același ritm, dar minim 50%
Dupa ce ajung separati la tubulatura ramane acelasi ritm? Sau sunt considerati adulti si sunt premiati o data pe saptamana?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

După separarea la cutii intră în ritmul de adult! Schimb de apă la 5-7 zile și hrană 1x/zi, 6 zile/săptămână

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

Coditele la 6 zile de la eclozare. Le place artemia maxim.

Imagine

:victory:
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

Au trecut 16 zile de la eclozare. Pana acum au murit 2 pui.

Imagine

Am bagat 3 Pompacea Diffusa sa faca curatenie prin acvariu ca au ce manca nu gluma. In cateva ore au eliberat toate resturile de IAL si artemia.

:victory:
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ce ai bagat ???? :017: :017: :017:
Poate Pomacea bridgesii diffusa, care nu-i altceva decat Pomaceea bridgesii luat din asia  :d030:
Membru IBC
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

Pomacea bridgesii :))
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Lasati melcii, hai sa vedem pestii. :)

Edit: hai sa profit sa intreb. Betta se mai... joaca cu pomacea? Intr-o zi am gasit unicul pomacea desfacut pe componente in acvariul unor femele (secondate de 4 masculi). Destul de scarbos, prefer sa cred ca bietul melc a murit de batranete. Dar chiar si asa, cineva il scosese din casa lui.
Ultima oară modificat 19 Aug 2015 23:09 de către dcg, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns