Reckless Betta Spawning

The place to log your spawns in order to share them with other members.
Scrie răspuns
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Punctul de plecare e in poza.

Gear: 1 bol capacitate 2 litri, o apa nuanta albastruie la 18C (banuiesc, nu am termometru), o mana de pietris verde, 3 pliculete cu imaginea unui betta care contin niste bobite, 1 sticluta cu substanta albastra care cica se pune in apa ca sa fie pestele sanatos si aseptic si 2 copii care se imbrancesc sa hraneasca animalul aruncand in recipient pumni din grauntele mai sus amintite.

Subiectul: pet shop mascul betta VT albastru cu red wash, varsta necunoscuta, femela absenta.

Sa incepem.  :dance:

Imagine
Ultima oară modificat 20 Apr 2015 21:06 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ce? Ca singur, in vasul ala si in apa aia, nemailuand in calcul conditiile mai sus descrise ... nici macar de ... sex de unul singur nu poate fi vorba  :D
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Au trecut doua zile timp in care am lasat animalul in grija sotiei si a copiilor. Rezultatele se vad: apa nu mai e albastra, ci e albastra si tulbure. Probabil ca hranirea cu pumnul facuta de prescolari nu ajuta. Suspectez ca temperatura apei are 18C. N-am termomentru. Pestele inca misca. E timpul sa intervin. Fuga la petshop.

Doua ore de scarpinat in cap in magazin. Achizitionat un acvariu 30 de litri "kit complet". Incalzitor cu termostat (o minune, primul pe care-l vad), capac cu sistem de iluminare, un minifiltru si cateva plante. De fapt totul este nou pentru mine. Nu se mai vand incalzitoare mesterite din eprubete cu nisip inauntru? :) Si ce-i cu betta aia jerpeliti care par scapati franjurati dintr-o lupta? Scrie pe eticheta: "Crowntail". O lume nebuna.

Bun. Am acvariu, incalzitor si un filtru pe care nu stiu sa-l pun in functiune. Termometru tot n-am. Si mai e ceva ce nu am: apa statuta (declorinata). Nici timp nu mai am ca e cam degerat baiatul, dar am aragaz si oale, deci hai la lupta.

Oale pe foc. Cate trei. Pentru racire... cada, dop si apa rece. Serie dupa serie. Termometrul de camera will do, nu vreau sa fierb baiatul sau sa-i racesc prea mult apa. Termomentrul cedeaza la lipituri. Bine ca am deget. :) Acvariu plin ochi. Am platit 30 de litri, vreau 30 de litri. Am dibuit si cu filtrul. Apa e cam laptoasa. Sotie, sigur erau curate oalele alea sau am reincalzit o ciorba? Mergem inainte, hai sa pescuiesc baiatul. Se pare ca nu am uitat sa cumpar "ciorpac". Soc termic? La ce frig are in el cred ca abia asteapta unul, atata timp cat apa in care nimereste este mai calda.

E trecut de miezul noptii. Baiatul se zbarleste la reflexia lui in sticla si la capatul albastru al incalzitorului (!?). E bine. Dupa inca o zi si cateva plante apare si termometrul. Veatza e buna!

PS: Rog a se muta la "Spawn-log", e o povestioara cu orgie in grup si pui si acolo este locul acestui topic.  ;)

Imagine
Ultima oară modificat 20 Apr 2015 22:55 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Vad un punct alb de organismul baiatului. Nu-i de bine. Gris? Mdea. Letal din ce stiam eu cand terorizam pesti in copilarie. Dar acum avem internetul. Cica 30C si gata. Done. Punctele s-au inmultit si au disparut imediat. Doua zile clamped fins si zacut pe fundul bazinului. Totusi mananca. Cand vin de la munca mi-e frica sa ma uit in acvariu, dar o fac si constat ca branhiile inca mai misca. Norocosi copiii, probabil nu pot face diferenta intre un betta viu si un betta mort. Inca o zi a trecut. S-a inviorat miraculos. 30C functioneaza. Sunt tot mai tentat sa-i cumpar o gagica. Dar realizez ca n-am vazut nici o fetita in petshop. To be continued.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Duminica dupa-amiza. Fac un gratar pe aragaz. Beau bere la pet si planific urmatoarea miscare. Masor un corp de mobila. 80 cm. Bun. Ma bag la un somn de pranzisor si-mi promit ca pe seara pun planul in opera. Trezirea. Petshop. 80cm si 112 litri. Kit complet. Incalzitor, sistem de filtrare, doua neoane. Am si termometru. :) Cateva buruieni ca sa nu ma deprime bazinul. N-am masina, cum fac cu transportul? Sunt cateva sute de metri. Iau decizia sa-l car cu carca orice ar fi. Plec cu caruciorul de hipermarket. Fail, nu pot sa scot acvariul din carucior. Asta e. Traversez trecerea pietonala cu caruciorul si dupa ceva zdranganeli ajung cu el in sufragerie. Sparg chestia plasticoasa numita decor 3D ca sa o pot scoate din bazin. E neagra, kitschoasa si arata ca o capcana pentru pestii care s-ar putea strecura intre ea si sticla. Pun bazinul pe pozitie si cu un pet de 5 litri umplu acvariu cu apa rece de la chiuveta. Pun plantele. 8 seara. Am uitat de carucior. Zdranga, zdranga cu el inapoi la petshop. Petshop inchis. E duminica, program scurt. Proptesc caruciorul in usa de la intrare si fac calea intoarsa. Acum am grow out. Am mascul. Ori o sa am singurul betta din galaxie stapan peste 30+112 litri, ori ma invart de niste pui. Cica masculii nu fac icre, cred ca imi trebuie o femela.  ;D

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Marfa la petshop. Se pare ce e promotia de doua bucati la pret de una deoarece ies din termenul de garantie si vor expira in curand. In poza sunt doua... resturi inca vii, aspirate de sistemul de filtrare. Horror. Skip.

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Cu convingerea ca la Obor voi gasi niste maidaneze aratoase, descalec din metrou si incerc sa ma orientez. Peisajul s-a schimbat fata de ce stiam eu cu multi ani in urma. Nu, nu mai sunt acvarii insirate si vanzatori umar la umar. Cu greu identific un vanzator zgribulit cu cateva acvarii grupate printre alte tarabe cu ace, brice si carice. -Femele betta? -N-am. -Aduceti? -Sambata. Ma imping mai in fata printre oale cu graunte pentru pasari sa studiez niste masculi betta destul de jerpeliti si in mod evident batrani. Dintr-un buruiana apare un bot ascutit si maroniu. O fata. -Uite o femela. -Da-o dracu, credeam ca s-au vandut toate. La o inspectie mai atenta observ inca vreo doua femele misunand. -Alti acvaristi mai vand prin zona? -Nu stiu. Serios? Il salut si-l asigur ca revin iar el ma zoreste pentru ca se pregateste sa plece. Mai dibuiesc inca vanzator. N-are fete. Doar masculi. Ma intorc la primul vanzator si cumpar cea mai zvelta femela, care parea mai tanara si mai pe dimensiunea masculului meu. 5 lei sufletul, ieftin ca braga. Fuga cu ea sub palton acasa. Sotia e uimita ca vietatea asta maronie si decolorata de stresul transportului e din aceeasi specie cu masculul nostru. Mie mi se pare sexy si Priky o priveste aprobator pe... Lyona.

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Papuse, te scot la o cafia?

Imagine

Sub cuib.

Imagine

Pana dimineata, nimic. Deoarece trebuie sa plec la munca, prefer sa pun femela la loc in nascatoare, e spre  binele ei. Cand ma intorceam spre casa, suna telefonul si fii-mea imi spune ca femela a sarit la mascul si acesta o copleseste cu dragostea lui de betta de-i sar fulgii. Ii spun ca ajung in zece minute acasa si ca oricum vroiam sa o eliberez, deci SA O LASE UNDE E. Acasa, supoare: femela e in nascatoare, superexcitata. In urma unui consiliu fulger de familie au pescuit-o si au priponit-o. Uimitor, in ciuda vanzolelii, cuibul rezista. E fiarta, o eliberez. In aproximativ doua minute are loc prima imbratisare.

Imagine

In fine, curg primele oua. Masculul le prinde din zbor. Unele ajung pe fundul bazinului si sunt ignorate. Repeat. Mascului planteaza cateva oua in cuib, stocul de pe fundul bazinului devine tot mai consistent. Se activeaza femela. O urmaresc cu respiratia taiata cum se apropie de icrele cazute sub cuib. Le culege tacticoasa, unul cate unul, pana la ultimul. DU-TE CU ELE LA CUIB! Inoata cu ele la suprafata. Ia o gura de aer. Ignora cuibul. Cu aripioarele stranse si capul plecat se duce spre mascul. Bummer! Toata baza sta in mascul, femela prefera sa combine sexul cu o cina romantica. Foiala. Imbratisare. Icre. Masculul nu are notiunea de fund al bazinului. Pur si simpl e orb la icrele care nu sunt in miscare. Femela deja stie traseul. Nu se intoarce sub cuib pana nu face curat sub el. Urmaresc cu atentie mascului. Are cateva icre in gura. Ia o gura de aer, mosmondeste sub cuib. Ceva e in neregula. Nu pare a pune icrele in cuib. In minte imi incolteste banuiala ca nemernicul le scapa pe gat. Urmatorul transport imi intareste convingerea. Oh, dear. Femela e un adevarat aspirator. Dupa o vreme masculul declara sfarsitul festivitatilor festinului. Capturez femela infipta in plante si las masculul sa pazeasca plin de importanta cuibul gol. Mutata in noul acvariu femela mai scapa doua jerbe de icre. Bineinteles, le mananca.  :banghead:
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Planul B e pretty straightforward. Coloana de apa scazuta ca sa-l tin pe baiat cu nasul in icre si o noua metoda de separare, sa vedem cum mai sare gagica la mascul acum. Intre timp clocesc si un plan C.

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Perechea e la vorbitor privindu-se prin sticla iar eu lucrez la planul C.

Imagine

Rezerva strategica, alt petshop boy. Un veiltail fotogenic explorand 112 litri de imparatie. Priky lucreaza la alt cuib, evitand gratios jumatatea de pahar pe care am pregatit-o pentru el. Place your bets, the race is on!  :dance:
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Dubla 2. Motor!

Lyona la o sedinta foto, eliberata la mascul.

Imagine

Doamna inspecteaza cuibul care se vede in planul doi. Dupa scoaterea separatorului masculul l-a mutat in boscheti. Sper ca nu se va pierde iar de icre. Vedem.

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Intre timp definitivez planul C cu doua gratii din Obor. Discutia cu vanzatorul: -Vrei sa le reproduci? -Eu vreau, dar trebuie sa vrea si ele. -Sunt crescute in Romania. -Si? -Betta din import sunt mai anemici, serili... Hmm, mergem inainte.

Helloooo, girls! :)

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Femela inspecteaza tot mai des cuibul. Masculul joaca pe cartea hard to get. Intr-un final cedeaza. Prima imbratisare. Urmatoarele. No eggs. Trece o ora. Nimic. Plec, o zi frumoasa de primavara, n-am de gand sa o petrec cu ochii in fundul lor. Dupa cateva ore ma intorc si o gasesc pe fata ascunsa dupa incalzitor, gonita de baiatul care iarasi pazeste cu stasnicie un cuib gol. O pun in acvariul mare, la hranire si odihna, in nascatoare, ca sa nu fie salutata cu prea mult entuziasm de schimbul 2. Spre seara o eliberez, e putin sifonata de cele doua imperecheri consecutive.

Imagine

Masculul se lamureste destul de repede ca n-are de ce sa mai piarda vremea cu cuibul prin care bate vantul si se prezinta la hranire. Cu perechea asta nu mai am treaba, mai ales ca nu sunt de acord cu preferintele lor culinare, delicatesa de icre de betta este ceva ce eu nu aprob.

Are loc rocada, masculul albastru in bazinul mare, mascul rosu intra in ring.

Depresie post nuptiala.

Imagine

La odihna, program de voie.

Imagine

Playing dominance, the betta way.

Imagine

Lyona s-a impus, a devenit femela Alfa, si tine sa sublinieze acest aspect nu doar la hranire ci si in boscheti.

Imagine

We could have been so good together. :)

Imagine

E timpul pentru planul C.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Aleasa isi face curaj tragand o gura de aer proaspat in piept. :)

Imagine

E o veiltal turcoaz, uneori verde, in functie de cum cade lumina. E cam timida, nu prea sta la poze, dar nuanta asta e ceva ce as vrea sa vad la pui.

Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

In bazinul de imperechere femela e gata, nici urma de timiditate, se cere insistent la masculul care mestereste la cuib.

Imagine

O eliberez. E ciomagita, in sensul bun. Prima imbratisare are loc mai pe la amiaza. Azi voi afla daca planul C functioneaza. Se lasa seara. Imbratisari sporadice despartite de pauze lungi. Icre nu. 12 noaptea. Azi voi afla daca planul C functioneaza. Scratch that. Ora 2 noaptea. Nimic. Imbratisari pe uscat la interval de 20-30 de minute. Ma duc la culcare lasand lumina aprinsa sa-si vada de treaba lor. Pun ceasul sa ma trezeasca la 4 noaptea. Cuibul tot gol, urmaresc cu ochii carpiti inca o imbratisare seaca ce ma convinge sa ma bag la somn. Dimineata. Cuib gol, imbratisari pe uscat. Plec la munca lasand natura sa-si urmeze calea, acvariul e bine plantat si masculul e bland (pentru standardele betta, that's it). Ma intorc de la munca. Femela ascunsa dupa filtru. Ma trag mai aproape de cuib. Icre! S-a cantat bingo. Masculul ma priveste suspicios.

Imagine
Scrie răspuns