Reckless Betta Spawning

The place to log your spawns in order to share them with other members.
Scrie răspuns
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Pestele este al tau sau al lui Liviu? Doua locuri 1??!  :o Sunt impresionat! Astept sa puna Mihai standarde de concurs, sunt curios cum se coteaza un VT la forma.

Revenind la oile mele (cu solzi), am inceput separarea la pontele in curs. Imagine de la locul faptei: Imagine

Cel mai mare si mai tare (alfa) -> Imagine

Cel mai galben -> Imagine

Doua gratii mascate (patial). Sunt tinere, inca nu au implinit 6 saptamani.

Red-wash -> Imagine

Non-red -> Imagine

Cumatrul asta la ce categorie de albastru intra? Sa ii zic... bleu?  :wtf: Imagine

PS: scuze pentru penultima poza, dar ieri m-a lasat forumul dupa ce scrisesem tot postul, acum s-a busit postimg.org. :) Editez mai incolo.

PS2: am reparat.
Ultima oară modificat 19 Oct 2015 13:39 de către dcg, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Pestele e al meu :) Si tot Liviu ma cheama :)
Si acel VT are 3 locuri 1 - Napoli Zagreb Piacenza!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Man, pe bune, pestii sunt frumosi nimic de zis. da' nu vrei tu, daca tot esti virusat, sa o iei pe calea pestilor de concurs?
Zau, e pacat de timpul piedut, de hrana consumata, de apa, de energie electrica etc sa faci pesti pe care sa ii dai la piata aproape degeaba.
Din ce vad in poze nici macar la form $ finnage variation nu se pot incadra. Sunt un ... melaj (mai pe romaneste asa :D ) ... de HM cu CT si cu DT, insa in afara de culoare, nimic senzational. Poate ca sunt eu prea critic  :great:
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Ba vreau iar tu o sa ma ajuti. :)
snakefishmike scrie:in afara de culoare, nimic senzational. Poate ca sunt eu prea critic  :great:
Asa, asa, complimenteaza-ma, sa imi iau nasul la purtare.  :D
Ultima oară modificat 20 Oct 2015 01:24 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Masculul "rosu" e in scadere de tonus. Desi vroiam sa ma mai odihnesc vreo doua saptamani, cred ca o sa imi incerc joi-vineri norocul cu el. Nu stiu ce are, se cam jerpeleste, doarme mult, nu mai reactioneaza la masculii vecini desi ii vede o data la doua zile. Varsta necunoscuta, posibil sa fie batran. Zic rosu cu ghilimele pentru ca de fapt gena marble mascheaza (partial) corpul irizant. Long finned mai rosu de atata nu am, dar macar bifeaza la capitolul forma.

Reamintesc, el e ->  Imagine

Propunerea de femela e simpla deoarece singura rosie care mi-a iesit din cateva ponte. De altfel, se vad (oarecum) si surorile in poza. E deltatail. Are gena non red. Azi implineste 7 saptamani. In curand va fi mai masiva decat masculul propus deci inca un motiv de graba.

Ea e -> Imagine

Asta a fost fi perechea 1. Scop ponta:  forma HM si culoare rosie, selectie pui care se apropie de aceste criterii.

Perechea 2. Scop: forma HM, culoare irizanta + masca.

Mascul propus -> Imagine

Femele posibile:

a) -> Imagine
Prima e mai ciudata, are deschidere buna (fata de alte femele ale mele), parca ar fi o DT esuata (radiile de la mijlocul caudalei sunt mai ciudate). Non-red, probabil DT geno, masca partiala.

b) nonred, delta, masca -> Imagine

c) nonred geno, delta, masca -> Imagine

d) nonred, delta, masca -> Imagine

e) nonred, delta, masca -> Imagine

f) nonred geno, delta -> Imagine

S-ar putea sa fac loc si pentru perechea 3: scop forma cat mai buna, culoare galben

Propuneri masculi

a) overhalfmoon MG -> Imagine

b) delta (varsta 8 saptamani) -> Imagine

c) plakat (varsta 7 saptamani) -> Imagine

Femela e asta -> Imagine

O sa vorbesc cu Mihai poate are el alte propuneri de femele din ograda lui. :) PS: cand am mosit generatia A3 am incercat cu o femela rosie de la el si masculii mei. Zero succes, femela parea sa nu-i recunoasca ca fiind din aceeasi specie pe masculii mei si manca bataie degeaba.

Edit: nu o sa vorbesc cu nici un Mihai. Pe cont propriu, incepand de acum.
Ultima oară modificat 09 Noi 2015 15:53 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Ceva laba.
Imagine

Pe la spate.
Imagine

Feciorii ,ziua zero.
Imagine

Stay tunned. ;)
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

dcg scrie: Ceva laba.
Cu ea o sa ramai
Membru IBC
Scrie răspuns