Betta Giant Lavander HM (M+F)

The place to log your spawns in order to share them with other members.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Cu ajutorul și îndrumarea prietenului meu alnorpm, am hotărât sa încercam reproducerea a unei perechi de Betta Lavander (cred eu ca asta sunt):

Istorie:
1) Într-un recipient de 10L, apa de la robinet (Ph- ~7,6, Duritate 14) am pus la "macerat" o frunza migdal (catappa) pentru 4 zile (Luni 14.01.13 pana Joi seara 17.01.2013). Frunza a avut scop, sa crească aciditatea, în concluzie să scadă PH-ul, undeva la 6.8.
2) Joi seara am pus apa într-un acvariu de 40x20x25, cu capac sticla, 2/3 apa de la punctul 1 si 1/3 de apa de osmoza, pentru a reduce duritatea, estimativ pe la  9.5 grade. Am adăugat și plante,  gen Riccia fluitanis. Temperatura de 27grade. Coloana apa 15cm.
3) Vineri (18.01.2013) dimineața, am pus perechea în bazin, cu masculul izolat într-un PET tăiat, iar femela libera.
4) Vineri după masa, la ora 17:00, femela a prezentat interes și i-au apărut dungile clasice. Am eliberat femela.
5) Ziua următoare, sâmbătă, de dimineața  până la ora 12:00 masculul a construit cuibul.
6) În aceiași zi, la ora 13:00 a început dansul, iar femela a început expulzarea icrelor  :098:. Am fost plecat de acasă, dar la 12 noaptea am scos femela din bazinul de reproducere, deși impresia mea a fost ca a mai avut icre.
7) Puii au ecloza începând de Luni (21.01,13) dimineața.

PS: Cred ca perechea este la prima ponta.

Cu astea fiind spuse, hai sa facem prezentările:

EL  :character0029:

Imagine

Ea  :cheer:

Imagine

Ei doi  :014:

Imagine

În acţiune:  :clap:

Rezultatul: (Primii alvieni, prima lor zi) :sign0098:

Imagine

Imagine
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Felicitari! Frumoasa prezentarea  :13: :13: :13:

ne poti spune cam ce dimensiuni au pestii (cu aproximatie, de la gura pina la baza caudalei)?
Bafta cu ei si sa ne tii la curent!

p.s.
3) Vineri (18.01.2013) dimineața, am pus perechea în bazin, cu masculul izolat într-un PET tăiat, iar femela libera.
de curiozitate, de ce izolezi masculul si nu femela? ar trebui pe el sa-l lasi liber, sa aiba timp sa-si construiasca cuibul, sa-i faca avansuri...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Ca lungime as spune ca femela, cap coada, este undeve la 6, 6.5 cm. Este cam cu 10%-15% mai mare ca dimensiune, decat alte femele mature pe care le am.
Masculul cred ca la corp este undeva la 5.5 - 6.0cm, dar cu coada cu tot este undeva si mai mare.

Metoda cu izolare mascul , vine dintr-o carte a lui "alnorpm". Este prima data cand incerc aceasta varianta. Ideea este, cred, ca daca masculul este izolat, iar femela libera, se poate observa mai bine daca ea este pregatita. Depunerea are oricum loc, atunci cand perechea este de acord de dimensiunea cuibului.
Eu am pus la depus si perechea complect libera, cum am citit la betta4all si tot au fost rezultate.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Eu consider ca aici gresesti
Am masculi care s-au apucat de facut cuibul la 30 minute dupa ce i-am pus in bazin, dupa circa 4-5 ore am eliberat femela si in 12 ore deja depusesera. Am lasat si alta data femela 12 ore si am avut surpriza sa vad ca pina sa o eliberez ea daduse drumul la icre singura in sticla.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Cum am si mentionat... exista metode si metode.... import este sa functioneze pentru tine.. cum am spus, a fost si pentru mine prima data cand am izolat masculul.

Important esta ca au depus.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Cum am si mentionat... exista metode si metode.... import este sa functioneze pentru tine.. cum am spus, a fost si pentru mine prima data cand am izolat masculul.
Important esta ca au depus.
ai dreptate, sunt cazuri si cazuri!  :victory:

logica comportamentului la betta recomanda introducerea femelei in izolator pentru protectie impotriva avansurilor agresive de inceput de ritual (cat timp masculul isi construieste cuibul)! de fapt, in 7 cazuri din 10, eu nu mai introduc femela in sticla ci doar ii asigur cateva locuri de ascuns!
betta este un peste teritorial (femela aproape la fel de mult ca masculul) si cand lasi femela libera si masculul in sticla, la eliberarea lui femela va incerca sa-si apere teritoriul lucru ce duce la lupte mult mai serioase decat ciupiturile depunerii!

p.s. nu uitati, agresivitatea reprezinta un comportament normal si sanatos la pestii betta!  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

oricum, toate discutiile sunt doar informative...
asteptam sa ne tii la curent cu dezvoltarea puilor!  :You_Rock_Emoticon:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

De felul meu sunt omul care spune lucrurilor pe nume, fara a o da cotita.
Dupa ce am discutat si paradiscutat despre feathertail si rosetail, ai facut tot cum ai vrut, adica l-ai imperecheat. Ma rog, e problema ta, insa nu-mi cere sa fiu de acord cu asta  :D.
Apoi ... de unde si pana unde giant? ??? Un giant e mai mare decat masculul tau, inca de pe la 3-3,5 luni.
Iar lavander ... doar femela e.
Nu mi-o lua in nume de rau, insa prefer sa vad calitate la pesti si denumiri cat mai exacte, nu "inventii".
Acum ... ce sa zic ... bafta cu puii, ca tre-s curios cum vor arata peste 3 luni, avand in vedere perechea aleasa.
Toate cele bune.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

apropos, asa este diferenta intre doua femele mature (una normala si una gigant) [poze din crescatoria proprie]
Imagine
Imagine

si cand ajung acasa mai pun si altele  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Sa-mi fie cu iertare, dar ați denaturat complect acest topic, dar nu este nici o problema. Noi să fim sănătoși.

Eu am prezentat, cum am făcut și ce am obținut. Accept orice părere și așa cum am menționat și eu izolez femela, dar de data asta am făcut invers, la recomandare și după o lectură într-o carte "old school" despre reproducerea peștilor de acvaristică.

@snakefishmike
Eu așa am luat peștii, am trimis poze și la alți prieteni cu betta și mi-au spus ca aia sunt.
Nu toţi suntem la acelaş nivel de cunoastere precum eşti probabil tu, dar cred că datoria voastră este să ne educați, oferi informaţii, nu să ne certaţi, pentru ca la urma urmei fiecare face ce doreşte în acvariile lui la recomandarea celor cu care colaborează.

În legătura cu cu rosetail, dacă ai fi citit ce am menţionat, eu nu i-am reprodus, ci peștii sunt și acuma ale unui coleg.

Revenind la educaţia sau ajutorul pe care ar trebui să ni-l acordaţi a celor care ne luam timp să împărtășim acest experienţele noastre pe acest forum, cred că mult mai util ar fi fost să şi argumentezi afirmațiile tale gen nu sunt lavander sau nu sunt giant, aşa că orice muritor de rând de pe acest forum să și înțeleagă de ce.

Aşa mi-aş fi dat pălăria jos şi ti-as fi multumit si cu toti am fi castigati.

Eu totusi sper sa iasa pesti betta din aceasta pereche si nu guppy sau xifo... Totusi deja incep sa am emotii si in aceasta privinta.

Cu aceasta ocazie si astea fiind spuse rog administratorii sa stearga acest post, pentru ca nu vreau sa va stric forumul cu cele prezentate.

Va multumesc frumos.
Ultima oară modificat 22 Ian 2013 19:34 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cum v-am promis, pun si poze cu masculi maturi (normal si gigant)
Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Sa-mi fie cu iertare, dar ați denaturat complect acest topic, dar nu este nici o problema. Noi să fim sănătoși.
asa este, suntem putin offtopic dar am considerat ca pina la urma reprezinta acumulare de informatie si altii poate vor gasi-o folositoare!
MrKuka scrie: ...cred că mult mai util ar fi fost să şi argumentezi afirmațiile tale gen nu sunt lavander sau nu sunt giant, aşa că orice muritor de rând de pe acest forum să și înțeleagă de ce.
cred ca pozele mele cu masculul Giant explica destul de bine ce inseamna Lavander sau Salamander (ca sa fim mai exacti ”Lavander” si ”Salamander” reprezinta o denumire comerciala, adica nu are legatura cu o gena anume ci doar ne ajuta pe noi sa identificam mai exact despre ce culoare e vorba) si prezinta destul de bine si diferentele dintre Betta normal si Betta gigant.
MrKuka scrie: Eu totusi sper sa iasa pesti betta din aceasta pereche si nu guppy sau xifo... Totusi deja incep sa am emotii si in aceasta privinta.
vor iesi cu siguranta betta, ce fel vor fi ne va spune natura...si inspiratia crescatorului! Minuni s-au mai vazut, nu zic nu!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Pai in cazul asta, hai sa stergem sectiunea de articole, ca degeaba sunt scrise daca nimeni nu le citeste, nu-i asa?  :D
Nu sunt si nici nu ma consider profesor, insa tin minte ca pe vremea cand eram in scoala, dojana ("cearta" daca tie iti place mai mult asa) unui profesor nu ma deranja, ci ma motiva.
Acuma ... ca tu consideri ca nu ti-am oferit informatii sunficiente si nici critici argumentate, ma scuzi si promit ca am sa largesc aria de articole, pe care sper ca mai intai sa le citesti si abia apoi sa spui ca nu exista informatii.
Cat despre ai cui sunt pestii, tu ai scris la inceputul topicului ... citez "Cu ajutorul și îndrumarea prietenului meu alnorpm". De aici eu nu deduc faptul ca pestii sunt ai altcuiva. ma rog, despre mascul ai primit feedback-uri negative si pe bettas4all, asa ca nu vad de ce te-ar deranja parerile noastre.
Cat despre denaturare ... ma scuzi, dar din cate vad eu, discutam pe marginea perechii si a faptelor tale. Ca nu toti iti laudam pestii sau fapta, asta-i alta poveste. O poveste cu care va trebui sa se obisnuiasca marea majoritatea a noastra, aceea de a accepta adevarul sau opiniile celorlati, fie ele si in dezacord cu propriile noastre opinii.
Inainte de a incheia pledoaria mea in acest topic, am sa te rog totusi sa ne spui in ce carte "old-school" ai gasit informatia referitoare la separarea masculului si la folosirea apei de osmoza pt scaderea duritatii (cand mai toti cauta sa o ridice prin folosirea sarii) .
Astept cu interes evolutia puilor.
Toate cele bune.
Membru IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

MrKuka scrie:Cu aceasta ocazie si astea fiind spuse rog administratorii sa stearga acest post, pentru ca nu vreau sa va stric forumul cu cele prezentate.
Mai omule, ma intreb de ce spui asta?
De ce nu ai curajul sa accepti si opinii contrare alor tale?
Ma rog, probabil e mai bine pe acvarist.ro, unde in lipsa unei "concurente" reale, ne putem da atotcunoscatori.
In fine ... atitudine copilareasca (nu va place, imi iau jucariile si plec) pe care n-are rost sa o dezbatem prea mult.
Toate cele bune.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

@liviulik, mersi de feedback. Apreciez pozele, peștii sunt frumoși. apreciez toate informațiile care le oferi pe acest forum. Sunt sigur că nu ai nevoie..

Am sa urc și eu poze de comparație de la o femela ce am cu cea care am folosit-o la depunere.
La mine este o evidenta relativ mare, asa cum am menționat 10%.

snakefishmike
Nu am susținut niciodată aici ca am dreptate ci am fost deschis la opinii. Sigurul lucru care îți recomand, chiar dacă ți se pare greu este să argumentezi ceea ce spui chiar dacă tu știi că ai dreptate, așa şi ceilalți care au nevoie de informația respectivă să și înțeleagă. Atitudinea de eu spun înseamnă ca așa este, pentru că eu sunt cel mai tare, nu mai că numai este la modă (dojeneala), mai este şi contraproductivă.

Aş dori doar să lămuresc o confuzie care poate s-a strecurat aici, rosetail , nu a fost şi nici nu este peştele meu.  Pestele rosetail/feather tail a iesit din 2 lavander (denumirea comerciala).  Perechea prezentată aici este a mea.

Cartea: Akvaristika scrisa de Horn Peter & Zsilinky Szandor, Editata in 1985, editia 14

În aceiaşi carte este specificat că este nevoie de o duritate medie, de 10 grade, iar noi in Arad avem duritatea (germana nu carbonica) 14 grade, iar pentru a o reduce, folosim apa de osmoza. Se mai poate folosi si zăpada sau apă de ploie.


Am să revin cu pozele cand o sa fie ce sa arăt. Nu mai comentez pe această temă pentru că oricum am deviat cu mult de la topic.

SS: am citit articole pe alte forumuri sau siteuri internaționale, după care am citit si pe acest forum, dar am găsit multe care sunt traduceri. Recunosc nu toate şi nu preponderent dar au la baza altele.  Ceea ce nu este un lucru rău.
Ultima oară modificat 22 Ian 2013 21:26 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns