Ce am, ce-mi doresc, ce-mi permit

Share your bettas with the other forum members.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Daca nu am postat unde trebuie va rog sa-l mutati

In momentul de fata nu mai am decit o singura linie de betta - cea de la liviulic (am renuntat la restul deoarece nu am spatiu si imi doresc maxim 3 linii fiind constient de faptul ca spatiul nu-mi permite momentan nici aceste 3 linii)

Imi doresc ca intr-un an sau 2 sa pot sa am pesti care sa poata sa participe la concursuri deci care sa se incadreze in standardele IBC

Pe viitor vreau sa mai am o linie de dragoni si una de Blue Marble.
Am oprit aceasta linie de la liviulic deoarece am vazut ca este o linie stabila pe care sa incerc sa o inbunatatesc.
Linia de blue marble sper sa o achizitionez de la snakefishmike, iar dragonii nu stiu inca :(
La linia de la liviulic ma gindesc la o incrucisare cu o femela DT pentru obtinerea unei dorsale mai late cu primele radii indreptate spre fata si cu femelele care au anala cit mai scurta, de caudala fiind multumit :)
Asta este ceea ce am, ce-mi doresc, ce-mi permit
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: La linia de la liviulic ma gindesc la o incrucisare cu o femela DT pentru obtinerea unei dorsale mai late cu primele radii indreptate spre fata si cu femelele care au anala cit mai scurta, de caudala fiind multumit :)
Asta este ceea ce am, ce-mi doresc, ce-mi permit
nu-ti doresti rau! sa stii ca sunt lucruri care se pot rezolva cu perseverenta si inspiratie (bazata pe documentare temeinica!)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Din pacate "banuiesc" la ce ma inham si voi avea mare nevoie de experienta ta si a lui mihai pentru aceste proiecte, plus am nevoie de un aparat foto deoarece pozele de pina acum le-a facut un prieten si nu o sa-l mut la mine pentru niste poze (ies mai ieftin cu un aparat foto ;D). La partea cu genetica ma cam impotmolesc deoarece nu inteleg toate fenomenele. Daca aveti cumva idee de unde as putea sa mai studiez ceva genetica va ramin dator (macar partea teoretica sa fie bine pusa la punct)
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cu genetica ia-o incet! Incepi prin a te lamuri cum stă treaba cu caracterele de formă transmise!
Adică eu îți spun cum am procedat eu: am încrucișat aproape tot; HM cu HMPK, PK Traditional cu HMPK sau HM, HM cu CT... ; am reușit sa obtin diverse ciudățenii mai mult sau mai puțin folositoare (DT cu reductii de CT, CT cu deschidere de 180 grade, CT 8-rays...etc!
Acum nu aș mai proceda așa dar recunosc că mi-a prins bine perioada aia!
Acum sunt prins pînă peste cap in proiectul CTPK si am reînceput treaba cu Black&Black Copper...(am deja 50 de pagini de notițe cu tabele si procente si simt ca stiu putin peste 5% din ce e de stiut!)

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Deja am in cap numai genotip, fenotip, alele, gene recesive, gene dominante, etc. de nu mai inteleg nimic.
Deja in capul meu este o varza totala, iar gena marble nu o inteleg deloc. Sint disperat  :banghead: :17:
Genetica in facultate imi placea dar acum o urasc.

Pina la urma HM este o gena sau o caracteristica ca deja nu mai inteleg mai nimic. Dupa Dr. Gene Lucas HM nu este o gena ci este un fenotip
Nu mai inteleg nimic :17: :banghead: :banghead:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Am mai explicat si eu cat am putut pe forum ca HM este rezultatul unei multitudini de gene si caractere! NU EXISTĂ GENA HM!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Pentru imbunatatirea caracteristicilor HM de la tine ultimii 2 care i-am oprit cu ce ziceti sa-i imperechez pentru a obtine o anala mai scurta si o dorsala indreptata spre inainte?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Dorsala nu o poti imbunatati decat cu pesti care PREZINTA dorsala marita! o solutie este DT sau macar pesti DT-geno!
Anala paralela cu corpul, la fel, doar cu pesti care prezinta aceasta caracteristica! uneori chiar si la linia de HM se pot introduce HMPK cu anala paralela cu corpul!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns