Sa vorbim de betta

Share your bettas with the other forum members.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

din calculul meu ies 75% HM si 25% acel ceva intre ele. Probabil gresesc si daca da vreau sa fiu corectat
Ultima oară modificat 05 Feb 2013 23:01 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

in primul rand nu putem discuta de tabele si procente cand discutam de HM! am stabilit ca nu este ”doar” o gena!
putem discuta despre long-fins si short-fins dar nu HM...
gena ”lunga” este dominanta asupra celei ”scurte”...in F1 toti puii vor fi long-fins [sau o forma intermediara dar in niciun caz short-fins (doar daca parintele long-fins nu era purtator de short-fins)]...daca faci backcross cu parintele long-fins, 100% din pui vor fi long-fins (cu forme mai mult sau mai putin intermediare)...dar nu neaparat HM!!!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Deci in cazul HM 90% tine de inspiratia si priceperea crescatorului pentru a crea un HM perfect.
Acum o alta intrebare
In cazul in care caudala are ultimele radii (cele externe) mai scurte decit restul (dau impresia de rotunjire a colturilor caudalei) cum se poate corecta?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Numai prin selecție!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

:(  deci tot munca este baza unor reusite nu numai genetica  :017:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Aia e!  :D
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista, spune o vorba din batrani. Munca e cheia succesului. Munca si evident ochiul si inspiratia si poate si un pic de noroc  :13:
Membru IBC
Scrie răspuns