Betta HalfMoon LAVANDER,MUSTARD,DRAGON WHITE AND RED.RED-DARK- 2011-2012

Share your bettas with the other forum members.
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

am promis unui prieten sa postez poze cu betta crescuti  de mine din diferite lini.Acestia sunt numai o parte din ei mai sunt si alti dar nu este spatiu ... ,sper sa va placa , dupa 2 ani de munca mi-am indeplinit  visul  , sa obtin masculi de betta halfmoon diferite culori ,de provenienta Thailandeza si adaptati la apa din tara noastra .  multumesc tuturor prietenilor pentru sfaturi  .liviu Imagine ,ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine mai am o rectificare sa  fac , din linia mea mai sunt : favoritul lui mrkuka, linia lui cosmake, linia lui ml88,linia de betta a lui alnorpm , astept sa vedem si alte lini de betta deosebite ,eu cred ca sunt si ROMANIA linii de betta  bune .
Ultima oară modificat 30 Ian 2013 08:09 de către liviu, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Fa o alegere pentru Betta of the Month.
:iagree:

Preferatul meu stii care este.
bafta in ceea ce faci..

astept sa vad ce combinatii mai scoti..  :040:
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Carcotas cum sunt  :D , nu pot aprecia decat culorile, iar asta nu ajuta cu nimic.
Cand vorbim de linii genetice, ne referim la un intreg, acel intreg care poate puncta intr-un show.
Ca pesti de piata sunt frumosi si vandabili. Ca pesti de concurs ... e mult de munca pana acolo.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare snakefishmike,
Sunt super curios si convins ca ne poti da pe spate...
Pune si tu niste poze cu ce ai prin acvarii sa vedem si noi la ce sa "aspiram".

Am dat si eu o tura pe topicul Betta showroom, dar nu am observat nici o poza de la tine.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Neavand dotarile necesare facerii unor fotografii decente, prefer sa nu  :D
Nu tin sa dau pe spate pe nimeni si nici nu tin sa fiu un model (ba din contra  :D ) .
Model sa va fie standardele de concurs, standarde pe care le gasiti chiar aici pe forum.
Cand va veni vremea, vei vedea si pestii mei  :D . Pana atunci probabil ca o sa-i vezi prin pozele de la concursuri (sunt cateva de acum 2 ani, chiar aici pe forum ) .
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Salutare snakefishmike,
Sunt super curios si convins ca ne poti da pe spate...
Pune si tu niste poze cu ce ai prin acvarii sa vedem si noi la ce sa "aspiram".

Am dat si eu o tura pe topicul Betta showroom, dar nu am observat nici o poza de la tine.
de cand ma rog si eu de el sa-si faca timp pt. poze!!!
dar eu stiu ca nu are timp...si am avantajul ca am mai fost pe la el sa-mi aleg niste pesti ”folositori” si nu a fost data sa nu gasesc ce-mi trebuie (si ceva in plus!). Asadar, crede-ma pe cuvant ca tonul ”ironic” nu-si are rostul! pina una-alta este SINGURUL care a obtinut un premiu intr-o competitie IBC! Restul e CAN-CAN! deci stie ce face!

cat despre pestii prezentati in topicul asta...banuiesc ca putem discuta daca tot au fost postati! mihai si-a spus parerea si este foarte obiectiva si prezinta realitatea:
- primul peste este deformat (pedunculul caudal)
- cel alb prezinta cel putin 3 probleme
- cel MustardGas (corp albastru/aripioare galbene) prezinta Rosetail sever
- dragonul verde cu rosu pe aripioare la fel
- majoritatea prezinta anala foarte lunga, disproportionata cu restul aripioarelor (este o problema des intalnita la toti crescatorii!)

Eu, personal, sunt foarte bucuros ca @liviu a imbratisat hobby-ul asta si ca pune pasiune  :13: (cred ca macar 1% din pasiunea lui i-am insuflat si eu), spun doar ca trebuie sa fie ceva mai atent la selectie si in identificarea defectelor genetice!

p.s. ca sa nu mai cadem in patima contrazicerii (desi eu cred ca atat timp cat nu se fac atacuri la persoana este un lucru bun!) trebuie fiecare sa spuna daca are ca tinta obtinerea unui betta (sau a unei linii) care respecta standardele internationale ”de show” sau doreste doar sa inmulteasca ”pesti frumosi”! Pentru ca este o diferenta! Ca diferenta dintre Ferrari ”de strada” si Ferrari din Formula1!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

livulik scrie:
MrKuka scrie: Salutare snakefishmike,
Sunt super curios si convins ca ne poti da pe spate...
Pune si tu niste poze cu ce ai prin acvarii sa vedem si noi la ce sa "aspiram".

Am dat si eu o tura pe topicul Betta showroom, dar nu am observat nici o poza de la tine.
de cand ma rog si eu de el sa-si faca timp pt. poze!!!
dar eu stiu ca nu are timp...si am avantajul ca am mai fost pe la el sa-mi aleg niste pesti ”folositori” si nu a fost data sa nu gasesc ce-mi trebuie (si ceva in plus!). Asadar, crede-ma pe cuvant ca tonul ”ironic” nu-si are rostul! pina una-alta este SINGURUL care a obtinut un premiu intr-o competitie IBC! Restul e CAN-CAN! deci stie ce face!

cat despre pestii prezentati in topicul asta...banuiesc ca putem discuta daca tot au fost postati! mihai si-a spus parerea si este foarte obiectiva si prezinta realitatea:
- primul peste este deformat (pedunculul caudal)
- cel alb prezinta cel putin 3 probleme
- cel MustardGas (corp albastru/aripioare galbene) prezinta Rosetail sever
- dragonul verde cu rosu pe aripioare la fel
- majoritatea prezinta anala foarte lunga, disproportionata cu restul aripioarelor (este o problema des intalnita la toti crescatorii!)

Eu, personal, sunt foarte bucuros ca @liviu a imbratisat hobby-ul asta si ca pune pasiune  :13: (cred ca macar 1% din pasiunea lui i-am insuflat si eu), spun doar ca trebuie sa fie ceva mai atent la selectie si in identificarea defectelor genetice!

p.s. ca sa nu mai cadem in patima contrazicerii (desi eu cred ca atat timp cat nu se fac atacuri la persoana este un lucru bun!) trebuie fiecare sa spuna daca are ca tinta obtinerea unui betta (sau a unei linii) care respecta standardele internationale ”de show” sau doreste doar sa inmulteasca ”pesti frumosi”! Pentru ca este o diferenta! Ca diferenta dintre Ferrari ”de strada” si Ferrari din Formula1!
buna seara , in primul rind le multumesc prietenilor de pe forum din provincie si lui liviu -liviulik - de la am cumparat perechea de lavander , citi pesti sunt  perfecti sau valorosi care sa fie prezentati la concursurii ,poate asta a fost acum 2 ani , in primul rind ma refer la pesti inmultiti aici la noi ,nu cumparati si expusi la expo  international ,felicitari celor care au luat un premiu cu un betta special , de cind cu aceste discuti pe forum ,parca sa revitalizat au aparut citi va prieteni crescatori de betta si parca este mai  frumos sunt discuti contradictori sunt intrebari ,sfaturi ,acum un an se punea intrebarea -UNDE SUNT IUBITORI DE BETTA ,  eram putini cei care intram pe forum ,acum unii se supara pe ceilalti pentru ce face fiecare ,eu unul va dau un sfat - PUNETI POZE CU BETTA CRESCUTI AICI IN ROMANIA SA VEDEM, SA DISCUTAM ,MIE UNUL  IMI PLACE SA VAD POZE CU BETTA CRESCUTI AICI  ASEMANATORI CELOR DIN THAILANDA , citi vor sa  creasca betta pentru show in romania  ? care sunt costurile ? SA NU UIT FELICITARI -mskuka,alnorpm , ml 88 ,cosmake pentru pesti expusii ,
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

asa este, e foarte bine ca exista intrebari, nelamuriri, contraziceri...toate astea, daca sunt argumentate, reprezinta un "+" pentru hobby-ul nostru!
si eu nu ratez niciun moment sa felicit si sa incurajez rezultatele colegilor, sunt un pas inainte!

intrebarea "cati vor sa creasca pesti conform standardelor de concurs" este foarte buna!!!
chiar ar fi bine ca fiecare sa spuna daca isi doreste asta sau doreste doar un peste frumos colorat! serios, sfaturile/criticile ar fi mult mai bine directionate!

cat despre costuri...acum 5 ani era mult mai greu! acum sunt totusi in tara cativa pesti bunicei cu care se poate lucra! dar cred ca fiecare trebuie sa fie sigur de ceea ce-si doreste!

p.s. cei ce doresc pesti conform standardelor IBC si EHBBC au de muncit de 100x mai mult...vor trai frustrari mari DAR si satisfactiile sunt mari!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Buna seara dragi iubitori de betta,
Eu nu m-am contrazis cu absolut nimeni, cel putin asa cred.

Mi-as dori foarte mult sa vad la ce se lucreaza pe la noi. Apreciez proiectul lui liviulik https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=512.0 si nici nu contest ca snakefishmike are betta superbi, de show ca sa zic asa, dar doresc ca toti sa postam poze/proiectele/liniile la care lucram ca sa colaboram, in mod special la selectie.

Eu sunt in postura de super incepator, dar vreau sa inteleg, de aceea este frustrant sa vezi ca sunt afirmatii asupra unui peste, dar nu inteleg de ce...

Cand o sa am si eu peste care sunt crescti de mine, ajunsi la maturitate, am sa-i prezint pentru a mi se spune ce nu e ok la ei si cum as putea corecta.

Am ceva albi, care sunt aproape de maturitate, nu sunt cum am sperat sa fie, gena marble, dar tot am sa-i postez, pentru ca asta este... + cei ce vor urma pot rasfoi sa inteleaga..
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Toti am fost incepatori si continuam sa fim.
Problema la noi, la romani, e ca nu putem accepta criticile, fie ele si constructive. Piata e plina de pesti frumosi (si VT sunt superbi), insa cati dintre ei se pot inscrie in standardul lor?
In articolu asta index.php?topic=89.0 , insusi marele Atison Phumchoosri spune clar ... "Acum nu mai trebuie sa va intrebati de ce HM nu au mai fost niciodata vanduti in petshop-uri oriunde in lume in ultimii zece ani. E adevarat ca, daca inmultiti halfmoon cu halfmoon nu obtineti niciodata 100% halfmoon, ci poate mai putin de 10%. Unii spun ca au obtinut 40% halfmoon dintr-o depunere, dar altii au spus ca au obtinut mai putin de 5%. Restul vor fi delta sau super-delta, iar procentul fiecarui tip va fi in functie de caltatea mamei si a tatalui. Exista o metoda  pentru a creste posibilitatea ca super-delta din acest amestec sa devina  halfmoon. Secretul este sa luati in calcul calitatea apei, hrana, recipientul si mediul inconjurator.

Am precizat ca pestii mei sunt halfmoon numai atunci cand au o dispersie caudala de 180 de grade. Nu are importanta cate ramificatii radiare au, dar cel perfect ar trebui sa fie cu 16, ceea ce n-am vazut niciodata. Dar nici un peste halfmoon nu are numai 2 ramificatii radiare. Halfmoon-ii mei super-delta trebuie sa aiba o dispersie caudala intre 120-179 grade, in timp ce cei delta prezinta o dispersie caudala intre 90-120 grade."
Prin asta sper sa intelegeti "virulenta" mea atunci cand e vorba de pesti prezentati drept HM sau altceva. E plina piata de pesti vanduti ca HM, pesti care sunt de fapt SD. Am vazut si rosetail si feathertail vanduti pe post de HM.
Nu consider ca detin adevarul absolut si nici ca sunt taticul taticilor, insa tind catre niste standarde si mi-ar face o deosebita placere ca mai multi dintre domniile-voastre sa tindeti catre asta.
Ca vreti sa discutam despre un peste si frumusetea lui, e una, insa nu putem discuta despre un HM (sau oricealtceva) cand el nu e ceea ce e prezentat .
Toate bune tuturor.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Eu sunt in postura de super incepator, dar vreau sa inteleg, de aceea este frustrant sa vezi ca sunt afirmatii asupra unui peste, dar nu inteleg de ce...
Spune-mi te rog, unde au fost facute aprecieri asupra unui peste fara sa fie explicat de ce si voi remedia eu acest lucru!  :111:
Este foarte bine sa ne publicam munca, dar nu-i putem condamna pe cei ce nu o pot face din varii motive!

P.s.desi nu cred ca esti chiar in postura de super-incepator, te voi ruga oricum sa ne spui din ce punct de vedere vrei sa-ti fie vazuti/analizati pestii, adica spre ce tinzi: calitate de show sau frumusete artistica?
Ma repet, sunt chestiuni 75% diferite!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

livulik scrie:
MrKuka scrie: Eu sunt in postura de super incepator, dar vreau sa inteleg, de aceea este frustrant sa vezi ca sunt afirmatii asupra unui peste, dar nu inteleg de ce...
Spune-mi te rog, unde au fost facute aprecieri asupra unui peste fara sa fie explicat de ce si voi remedia eu acest lucru!  :111:
Este foarte bine sa ne publicam munca, dar nu-i putem condamna pe cei ce nu o pot face din varii motive!

P.s.desi nu cred ca esti chiar in postura de super-incepator, te voi ruga oricum sa ne spui din ce punct de vedere vrei sa-ti fie vazuti/analizati pestii, adica spre ce tinzi: calitate de show sau frumusete artistica?
Ma repet, sunt chestiuni 75% diferite! nu am vrut sa fiu inteles gresit , imi face placere sa  vad poze cu betta ,  sa ma documentez ,  nu ma refer la nici un peste la nici un coleg . am zis : forumul este mai activ ca inainte si este foarte bine ,sa vezi ce a obtinul un crescator ce a obtinul altul , prin  postarile lor sa mai animat forumul ,eu nu cred ca in acest moment este in ROMANIA o persoana care sa prezinte un peste la o expozitie , iti trebuie  linii foarte bune si ani de experienta ,pentru a putea face selectia sa alegi exemplarele deosebite  . tu ai postat tot ce ai scos , eu am pus ce am scos .multe persoane cumpara pesti din dorinta de a-i reproduce ,dar nu reusesc sa le ofere un mediu de crestere si dezvoltare pina la maturitate .
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Asa este, multi cumpara pești bunicei, așteaptă foarte mult de la ei dar mai apoi constată ca nu au experienta necesara sa-i inmulteasca și să duca puii la maturitate!
De asta am zis ca ar trebui ca fiecare sa spuna mai întâi spre ce tinde!
P.s. nu am spus ca peștii trebuie sa fie "de show" ci doar sa fie cunoscuta "tinta" crescatorului!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

livulik scrie: Asa este, multi cumpara pești bunicei, așteaptă foarte mult de la ei dar mai apoi constată ca nu au experienta necesara sa-i inmulteasca și să duca puii la maturitate!
De asta am zis ca ar trebui ca fiecare sa spuna mai întâi spre ce tinde!
P.s. nu am spus ca peștii trebuie sa fie "de show" ci doar sa fie cunoscuta "tinta" crescatorului!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
ai, dreptate ,toata lumea doreste sa achizitioneze ceva frumos , tinta tuturor in viata este spre mai bine , spre mai bun , IMI PLAC MULT ACESTE DISCUTII ,CHIAR DACA NU RECUNOASTETI  SUNT BINE VENITE ,SUCCES IN CONTINuARE LA CRESTEREA BETTANILOR . O ZI BUNA  TUTUROR
Ultima oară modificat 03 Feb 2013 17:57 de către liviu, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Obiectivul meu este sa am linii stabile, in mod special de HM White si 1 de CT. Momentan lucrez la HM CT albastru, pereche primita de la cosmake.

Linia alba am de la liviu, dar trebuie muncit la ea.

Dau perfecta dreptate lui snakefishmike la ceea ce a spus legat de HM si recomand tuturor acest articol:
http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=7&t=7710


Un alt obiectiv pe care il am este sa inteleg genetica, suficient ca sa pot aprecia rezultatul unei ponte.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns