FeatherTail?

Share your bettas with the other forum members.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Un prieten de-al meu are acest betta si ma intrebam daca este cumva feathertail.

Daca este, cu ce as putea sa-l reproduc ca sa-i pastrez aspectul cozii, luand in considerare ca nu am femela la el.

POZE:

Imagine

Imagine
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

pare a fi dar nu un caz extrem!
dar de ce vrei tu sa-i gasesti o femela cu acelasi DEFECT? vrei pui deformati? cu coloana vertebrala stramba? solzii ”nearanjati”?
FEATHERTAIL este o forma de ROSETAIL extrem si cele expuse de mine mai sus sunt efectele acestei gene!

forme de RoseTail usor sunt uneori folositoare daca exemplarele sunt incrucisate cu partenerul potrivit, dar in niciun caz cu un partener cu RoseTail.

p.s. este un defect eliminator in unele concursuri de betta
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Personal nu recomand reproducerea acelui peste. Este un defect( si forma si pestele). Dupa cum spune si Liviu, este un rosetail, iar in opinia marii majoritati a crescatorilor internationali, aceste forme nu trebuiesc reproduse, pt a nu perpetua defecte genetice.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Asta e nou pentru mine... coada este frumoasa... pestele inoata... dar e considerat defect genetic...
Eu nu am ochiul format sa vad defectele mentionate la acest peste.

Este evident ca nu vreau sa ma duc la concurs cu el...
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Eu nu am ochiul format sa vad defectele mentionate la acest peste.
incerc sa te ajut!
1) daca te uiti la forma ideala a unui HM si HMPK, caudala trebuie sa aiba, citez, ”sharp edge”
2) corpul pestelui este mai scurt decat ar trebui, este butucanos si pedunculul caudal nu este dezvoltat asa cum ar trebui!

bineinteles, nu te poate opri nimeni sa perpetuezi gena asta dar trebuie sa stii ca pestele asta este un caz fericit de RoseTail...urmasii lui au sanse f mari sa arate total deformati...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Frumoasa in opinia ta  :D
Vezi tu ... nu-i frumos ce-ti place tie, e frumos ce-mi place mie ... spunea o vorba.
Insa aici nu discutam despre frumusete, ci despre calitate din toate punctele de vedere. Evident ca nu te poate opri nimeni sa-l inmultesti, insa ce va urma e doar raspunderea ta.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Din ce am inteles, majoritatea pestilor din posibila ponta nu pot fi folositi, dar ceea ce ramane arata cool.

Avem o ponta de proba... sa vedem daca iese ceva.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

in cazul acesta...e alegerea ta!

dar eu mai fac inca o incercare in a te determina sa nu faci astfel de incrucisari si iti voi aduce alte argumente:
- prima conditie ca un pasionat de betta sa considere un betta frumos este sa fie sanatos si sa inoate natural; rosetail au probleme din acest punct de vedere
- vei pierde mult timp tot eutanasiind pui deformati
- daca stiinta ne da argumente clare ca nu este ok sa perpetuam un defect genetic...de ce sa o facem??? sa repetam greselile altora???
- ”cool”??? poate ai dreptate, pina acum cateva decenii oamenii plateau sa vada la circ persoane cu nanism, cocoasa sau malformatii...de ce nu ar fi atrasi si de pestii deformati???

- si ultimul argument: gena rosetail este o gena pe care unii pesti nu o prezinta fenotipic (nu se vede, dar o transmit puilor) ; poate vreodata vrei dori sa vinzi din pestii tai ; inmultind asemenea pesti iti vei indeparta o buna parte din potentialii cumparatori si EXACT pe cei mai importanti, ”pasionatii” care nu vor vrea sa introduca in fishroom-ul lor o posibila problema genetica! si culmea, exact categoria asta de cumparatori sunt cei dispusi sa plateasca sume importante pentru un peste!

p.s. daca nu ai incredere in parerile noastre da-mi un pm si iti dau un link cu discutii intre crescatori foarte cunoscuti din intreaga lume pe acest subiect!

Toate cele bune!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare liviu,
La Betta4all forum pe care-l cunoști este un articol dedicat rosetail, pe care l-am citit.
Nu este chiar clar dacă sa se continue lucrul la aceasta gena sau ba...

Tot ce s-a spus mai sus este adevărat, ca pot sa apară deformări.
Pentru mine nu prea are sens sa depun efort la un peste cu riscuri și plus nu am femela corespunzătoare.

Prietenul meu, pentru ca asa cum am spus nu este pestele meu, are o ponta de test. Cred ca aici o sa se limiteze distracția noastră.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Salutare liviu,
La Betta4all forum pe care-l cunoști este un articol dedicat rosetail, pe care l-am citit.
Nu este chiar clar dacă sa se continue lucrul la aceasta gena sau ba...
nu este doar un articol ci sunt si f multe discutii! majoritatea crescatorilor recunoscuti sunt total impotriva utilizarii la inmultiri a pestilor rosetail extrem! exista si o minoritate care accepta sa foloseasca in liniile lor cazuri de rosetail moderat (este o scurtatura pentru HM dar de cele mai multe ori s-a dovedit o fundatura!), DAR sunt persoane care chiar stiu ce fac in domeniul betta si care nu au nicio problema in a eutanasia o ponta de 50-100 de exemplare in cazul aparitie genei!  :banghead:
iti citez aici o mica parte din concluzia unui crescator cu experienta si arbitru de concursuri:
In my opinion, extreme rosetails should never be used for breeding - the genes are bad and pose too much of a risk. It's just not worth it and it's not good for the hobby. These bettas should be culled... it's not natural and I think that they would be killed off very soon if they were living in the wild.

Every "pedigree" show species (that has been selectively bred by humans) has runts/malformations/deformities that can crop up now and again... such as bad hips in dogs or deafness in white cats. These animals are not allowed to be entered in shows and are normally sterilized so they cannot pass down their weak genes. The rosetail is the same: a "throwback" if you will. Unfortunately this gene is very dominant and it will come back with a vengeance within one or two generations. This is why it's so important to fully consider the implications of using these mutants as part of a breeding plan!
asta inseamna a fi ”crescator pasionat” de betta! trebuie sa fim responsabili!
bineinteles, fiecare este liber sa faca cum vrea, nu-l poti opri dar NU se va putea incadra niciodata la categoria ”crescator pasionat”!

asta-i tot....

Toate cele bune!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

Foarte interesanta abordarea din acest topic, dar am o nedumirire acum . La postul dat de colegul Livulik despre crescatorul de betta, se sublineaza faptul ca gena asta nu e ok , dar e puternica, acum intervine nedumerirea mea si anume: daca gena asta "paria" a fost adusa in Romania cu importurile din Tailanda ce garantii sint ca un peste achizitionat din mall-uri , crescatori sau chiar importator direct , platit cu bani buni , sa nu prezinte acest "defect", ca doar nimeni nu stie din ce se trag.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

alnorpm scrie: ...daca gena asta "paria" a fost adusa in Romania cu importurile din Tailanda ce garantii sint ca un peste achizitionat din mall-uri , crescatori sau chiar importator direct , platit cu bani buni , sa nu prezinte acest "defect", ca doar nimeni nu stie din ce se trag.
asa este, niciodata nu poti sti daca pestele este doar purtator al unei gene!
de asta fac eu apel macar in interiorul acestei comunitati la responsabilitate in ceea ce priveste inmultirea!

singura garantie ti-o poate da crescatorul! si sunt si pe forumul asta cativa crescatori/pasionati (intr-adevar ii numeri pe degetele de la o mana!) in cuvantul carora as avea incredere ca cunosc liniile pe care le multiplica!

p.s. asta este doar unul din multele motive pt. care nu cumpar si nu folosesc in liniile mele pesti din ”petshop”! prefer sa caut printre colegii de forum, chiar daca platesc mai mult stiu ca iau un peste sanatos si caruia ii sunt cunoscuti macar parintii!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

Perfecta dreptate cu pet shop-urile, si eu ce am achizitionat e adus de la un crescator din Ungaria si de la dl. Nedelcu din Bucuresti. Cu bine !
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

BUNA SEARA ,  poti cumpara un peste foarte bun  cu care sa reproduci si din motive diverse anumiti pui sa nu se dezvolte bine ,pot apare defecte si la liniile pure cu 4 -5 generatii in spate cu exemplare alese , am  cumparat multi masculii de betta cu sume de bani considerabile si unii au fost foarte buni , cu unii nu am reusit sa reproduc ,exemple sunt destule . se pot vedea si pe siteul din thailanda pesti pusi la vinzare cu aceste defecte de crestere [ voalurile nedezvoltate corespunzator] , am cumparat o pereche superba si au iesit din ei 120 buc dar  30 buc au iesit  defecti -rapandule- , vorbesc din propie experianta si am reprodus foarte multe generatii de pesti .

















]
Ultima oară modificat 06 Ian 2013 23:19 de către liviu, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

liviu scrie: BUNA SEARA ,  poti cumpara un peste foarte bun  cu care sa reproduci si din motive diverse anumiti pui sa nu se dezvolte bine ,pot apare defecte si la liniile pure cu 4 -5 generatii in spate cu exemplare alese , am  cumparat multi masculii de betta cu sume de bani considerabile si unii au fost foarte buni , cu unii nu am reusit sa reproduc ,exemple sunt destule . se pot vedea si pe siteul din thailanda pesti pusi la vinzare cu aceste defecte de crestere [ voalurile nedezvoltate corespunzator] , am cumparat o pereche superba si au iesit din ei 120 buc dar  30 buc au iesit  defecti -rapandule- , vorbesc din propie experianta si am reprodus foarte multe generatii de pesti .
]
Liviu, tu ai dreptate in ceea ce spui dar discutăm despre un DEFECT GENETIC, nu despre faptul ca unii pui sunt neconformi, asta se intampla la fiecare ponta! Eu din 100 de pui dintr-o ponta rareori găsesc 20 care să corespundă standardelor dorite de mine (nu spun ca restul au probleme, ci doar ca sunt eu exigent)
Ce spui tu se intampla tuturor, uneori anumiti pesti nu reusim sub nicio forma sa-i inmultim!

P.S. in alte cazuri, desi parintii cumparati de noi sunt frumosi iar prima generatie de pui (F1) pare promițătoare, ne trezim ca urmatoarea generație este departe de ce doream...atunci trebuie sa ne intrebam: câtă genetica stim? câte cărți/articole am citit? cunoaștem măcar genele dominante? nu cumva suntem abia la stadiul in care stim doar sa-i inmultim si sa-i crestem dar n-avem habar sa-i selectionam? atat timp cat nu stim științific ce se întâmplă cu diferite gene si caracteristici...suntem ca lăutarii, cantam "după ureche" nu după note!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns