Recensamant linii genetice

Lounge Room!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Deschid acest topic cu dorinta de a ne forma o idee despre ce diversitate de betta detinem...

Asadar, ii rog pe cei ce vor scrie sa ne spuna pe langa forma & culoarea pestilor din liniile detinute si ce forma/culoare si-ar dori sa detina (prin achizitionare sau prin dezvoltarea actualelor linii) in anul urmator.

incep eu:

Prezent:
- Black HM: provenienta Thai; sunt la a treia generatie si evolueaza foarte bine pe partea coloristica dar mai este ceva de lucru pe forma
- Black HMPK: provenienta Thai; aici lucrurile au mers ceva mai greu deoarece nu am avut femele HMPK ci doar HM...si abia acum am reusit sa puii de forma dorita (aripioare scurte)
- Red CTPK: incrucisare CT din Thai cu HMPK din linia mea; primele doua generatii au fost de tranzit, abia acum cred ca obtin ceva rezultate
- Red HMPK: cea mai veche si stabila linie a mea, momentan am incetat dezvoltarea ei intensiva dar pastrez 2-3 perechi/ponte pentru mentinere

Viitor:
- nu doresc achizitionarea de exemplare noi (desi imi este foarte greu sa rezist tentatiei!!!) ci doar timp si spatiu pentru dezvoltarea celor detinute.

Bineinteles si cei care nu detin dar au planuri de viitor pot scrie!  :cheer:
Ultima oară modificat 15 Dec 2011 16:55 de către livulik, modificat 1 dată în total.
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

Salutare  ;D
... din pacate nu am ce sa scriu referitor la capitolul prezent, peste cateva luni sper sa am ce detalia si la acest capitol.
In ceea ce priveste viitorul  :017:
Intentionez sa achizitionez un singur fenotip de la doi crescatori diferiti, iar acest lucru as vrea sa-l fac procurand exemplare din afara tarii pentru ca pe viitor sa fie mai usoara incrucisarea liniei mele cu linia altui crescator din tara fara a exista riscul unui inbreeding excesiv. Nu stiu daca m-am exprimat corect, inca folosesc termeni de genetica descoperiti atunci cand inmulteam scalari si urmaream sa obtin un anume fenotip fara sa incrucisez excesiv descendentii (si descendentii descendentilor) intre ei, si cautam sa aduc sange proaspat in linia mea prin achizitia de noi exemplare ce exprimau fenotipul (exemplare pentru care trageam nadejde ca nu ar avea nimic comun cu cele din linia mea (frate/sora/unchi/bunica/,atusa s.a.m.d) ).
In ceea ce priveste fenotipul, cu siguranta acesta va fi HalfMoon. Iar ca si culoare voi cauta negrul in combinatie cu galben sau rosu in combinatie cu alb.
Intentia este de a reproduce perechile acizitionate (asa cum au fost ele luate, in principiu frate cu sora) iar F1 din cele doua perechi initiale vor fi reprodusi intre ei, urmad ca F2 descendenti din F1 al primei perechi sa fie incrucisati cu F2 descendenti din F1 al celei de a doua perechi, sperand ca in final sa obtin o linie stabila ce sa exprime fenotipul dorit si pe care sa o imbunatatesc acolo unde voi considera necesar.

Spor!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Iti urez succes!

un singur mic amendament am la cele expuse de tine: nu te feri prea tare de inbreeding deoarece din experienta proprie iti spun ca am ajuns la F5 si nu se observa nicio degenerare!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

livulik scrie: Iti urez succes!

un singur mic amendament am la cele expuse de tine: nu te feri prea tare de inbreeding deoarece din experienta proprie iti spun ca am ajuns la F5 si nu se observa nicio degenerare!
Multumesc pentru sugestie, studiem .... ( sunt sigur ca cele spuse de tine sunt corecte, doar voi m-ati invatat asa, la partea cu studiul. Si tot datorita voua avem si materialul pedagogic disponibil ).

La scalari, la F5 (depinde si originea lor, daca erau asiatici era si mai rau) existau sanse mari de a aparea mutatii. Am o poza a unui exemplar la F3 cu ciocul deformat. I-am zis dracula  :D. Au existat (din cate imi amintesc) 3 exemplare ce prezentau aceeasi malformatie din ponta respectiva (ponta destul de mica, maxim 100 care si-au luat zborul si vreo 30 adusi spre maturitate). Atunci am incetat sa mai reproduc exemplare din acea ponta. Inca nu ma lamurisem atunci daca era vorba de o mutatie datorata inbreedingului sau era un fenomen ce a aparut pur si simplu (ca era datorat factorilor genetici sau factorilor de mediu, nu stiu...). Cineva (un mare crescator de scalari din afara) mi-a sugerat sa opresc acel experiment. Pentru ca luase forma de experiment in sensul in care doream sa aflu daca acea  trasatura este una ce poate fi mostenita (avand in vedere ca au fost mai multe exemplare in aceeasi ponta ce prezentau aceeasi malformatie). Doream sa combin doi frati (genotipul lor era sunset blusher) rezultand 100% sunset blusher-i, iar daca in ponta rezultata as fi avut pesti cu acea malformatie, sa-i incrucisez cu o linie de marmorati (gold marble), iar in functie de noroc (pentru ca si acesta e un factor important  ;D) incercam sa scot scalari koi (gold marble blushing) cu acea trasatura. Important este ca am fost calmat la timp  :-[

E bine de stiut ca la betta avem mai mult spatiu din punctul asta de vedere.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Hmmmm!
La mine e mai greu. Apropiatii stiu ca am avut o problema care m-a tinut departe de pesti si care a dus la pierderea unei mari "cantitati" . Am iesit la liman cu o pereche CTPK red si un mascul si 3 femele din linia de salamander HM.
Mai departe ... Liviu sa traiasca. Stiindu-mi pasiunea pt negru, am primit 2 masculi (1 PK si un HM) si o femela, plus o pereche CTPK red.
Acum ... ca am combinat perechile de CTPK red, vedem ce va fi. Exista urmasi si din niggers-i  :D
Ce-mi doresc ... hmmm ... niste CT black sau chiar super black si eventual o pereche HMPK superblack. Prietenii intuiesc de ce  ;D.
Adevarul e ca imi plac negrii. Bettanii negrii  :D
Membru IBC
Xerio
Newbie
Newbie
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2011 02:39
Localitate: Bucharest

Hi hi.. a venit si randul meu:

- Royal Blue HM - imi place la nebunie aceasta culoare.. toti pestii care ii am sunt generatia 2 dintr-un mascul royal blue care m-a impresionat prin caracter si culoare..
- White platinum HM - o ponta din pestii de la ultima comanda + o ponta de la o femela de la Liviu si un mascul de-al meu = "casa" plina de ingerasi. Nu voi avea prea curand o noua ponta pentru ca mai intai am sa astept sa vad ce se formeaza...
- Black Copper HM - cu un mascul black + 7 femele black copper cred ca pot deschide aceasta linie; sper sa scot in 2012 un mascul black copper altfel ma las de acvaristica...
- Red dragon HM - 3 masculi si 5-6 femele tinerele..  totusi mi-ar place sa creez aceasta linie din masculul de la ultima comanda din Thailanda.. pana acum nu prea am avut succes sau posibilitati..

Pe viitor nu urmaresc achizitionarea altor culori dar nu as spune NU unei perechi CT white platinum sau CT black..
Scrie răspuns