mixtura alevini

Food for your bettas
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am hranit alevinii de betta cu 2 tipuri de minacre in primele 5 zile si am observat o mica diferenta
Este posibil sa fie si datorita marimii icrelor .
1. primele 5 zile am hranit cu galbenus de ou simplu
2. primele 5 zile am hranit cu amestec de galbenus de ou, spirulina si astaxantina .

Puii hraniti cu galbenus simplu au mincat artemia proaspat eclozata dupa 2 zile, iar cei care i-am hranit cu amestecul mentionat au mincat artemia proaspat eclozata a doua zi.
Voi continua experimentul si pe alevini ai aceleiasi perechi sa vad daca sint diferente intre pui si va voi da si reteta daca voi observa diferente.

Pentru cei ce nu stiu astaxantina este cel mai bun antioxidant natural, creste imunitatea ,stimuleaza reproducerea (la pestii adulti) si are ca si efect secundar intensificarea culorii. Este folosit in general de crescatorii de discus deoarece este foarte scump. Eu pe 50g am platit 100 lei, dar la cantitatea care o folosesc la bun galbenus de ou daca are rezultate o voi folosi in continuare mai ales ca o am pe stoc si nu o mai folosesc la alceva. O cumparasem initial pentru Ramirezi la care am renuntat.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

90% din alevini acceptă ca primă masă artemia! Cu condiția sa fie PROASPĂT ECLOZATĂ si să provină dintr-o varietate de dimensiuni mici (Utah-strain pare cea mai mica).
Am si eu astaxantina dar nu le-o dau direct ci o pun in mediul in care cresc microviermii!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cum ai cultura de microviermi facuta (substrat de cultura)?
Cu ce ii hranesti?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Dezvoltarea puilor ține de 3 aspecte:
1) CASĂ (mediul optim, curat, temperatura propice)
2) MASĂ (hrană variată de calitate)
3) RASĂ (genetica e f importanta si aici; sunt linii ce ajung la maturitate la 3 luni, altele care ajung la 5 luni)

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Mediul de cultura e f f f variat! Am incercat zeci de ingrediente, practic pun orice am la indemana! Cel mai multumit am fost de urmatoarele ingrediente:
- Baza: fulgi cereale (orice variante dar nu cele "comerciale"), lapte, paine integrală
- Opțional: spirulina (de uz uman e mai ieftina), astax., niste pelete pt peștii de substrat (le aveam prin casa de la ancistrusi), banana


Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu cred in principiul: "suntem ceea ce mâncăm"

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cit timp putem folosi galbenusul de ou dupa ce-l fierbem?
Ma refer cite zile putem sa dam de mincare din acelasi galbenus fara sa avem surprize?
Cum il tineti? Ca banuiesc ca nici voi nu folositi un galbenus intreg la hranire si nici nu fierbeti cite un ou pentru fiecare masa
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

2 zile. Ținut la frigider! Oricum mai mult de 2 zile nu le dau galbenus!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Radule uite aici astxantina si e chiar din arad
http://www.acvariisiiazuriprofesionale. ... a_370.html
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Da, dar e prea ieftina pentru mine  :sign0081:

Il cunosc pe domnul..  nu cred ca se merita la pretul asta... Ar trebui sa faca minuni. :o
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns